Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 października 2022 r., sygn. I SA/Kr 567/22

|Sygn. akt I SA/Kr 567/22 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 października 2022 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo (spr.), WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2022 r., sprawy ze skargi K. s.c. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2022 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.805.2021.2.HW w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych).

Uzasadnienie

W dniu 2 grudnia 2021 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek K. s.c. w K. ( zwanego dalej Wnioskodawcą, Spółką, stroną skarżącą ) o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych pn. "S." na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT". W odpowiedzi na wezwanie organu wiosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę pismem z 4 lutego 2022 r.

Składając przedmiotowy wniosek Spółka przedstawiła następujący opis stanu faktycznego.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej pod firmą: "K.s.c." w K. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy, zgodnie z klasyfikacją PKD, są "pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane" (PKD 85.89.B). W ramach powyższego, Wnioskodawca jest organizatorem szkolenia zawodowego pod nazwą: "S.". Szkolenie to stanowi pozaszkolną formę kształcenia, mającą na celu przygotowanie do prowadzenia psychoterapii i wykonywania zawodu psychoterapeuty. Całościowe nauczenie psychoterapii psychodynamicznej pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii i wykonywania zawodu psychoterapeuty. Szczegółowe zasady, organizację i czas trwania szkolenia określa Regulamin S. Szkolenie trwa cztery lata i składa się z trzech etapów, stanowiących integralną całość, szczegółowo określonych Regulaminem. Szkolenie ma charakter odpłatny i jest realizowane na podstawie umowy, zawartej z uczestnikiem szkolenia. Warunkiem ukończenia szkolenia jest zaliczenie wszystkich jego etapów, zdanie testów oraz pozytywne zdanie egzaminu końcowego w postaci obrony opisu przypadku prowadzonej przez siebie psychoterapii. Na podstawie zaświadczenia o zdaniu egzaminu, uczestnik może starać się o uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, wydawanego przez organizacje zawodowe (Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej). W trakcie ostatniego roku szkolenia lub po jego zakończeniu uczestnik może podjąć pracę zarobkową, wykonując zawód psychoterapeuty, tj. osoby prowadzącej psychoterapię w rozumieniu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień z dnia 19 czerwca 2019 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1285), po spełnieniu warunków formalnych wymaganych dla wykonywania tego zawodu. W rozumieniu § 2 pkt 5 przywołanego rozporządzenia, osobą prowadzącą psychoterapię jest osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00