Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 października 2022 r., sygn. II SA/Sz 429/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 października 2022 r. sprawy ze skargi W. S. i R. S. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2021 r. M. B. - działający z upoważnienia G. P. - złożył do Starosty [...] wniosek o pozwolenie na rozbudowę cmentarza komunalnego przy ul. [...] w K., na działkach nr [...], [...] K. - etap I inwestycji.

Pismem z dnia [...] grudnia 2021 r. W. S. i R. S., dalej jako "skarżący", wnieśli zastrzeżenia do przedmiotowego zamierzenia budowlanego, wskazując na odległość planowanej inwestycji od granicy należących do nich działek: nr [...] oraz [...], obręb [...] K., skutkującą ograniczeniem w ich zabudowie.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2022 r., nr [...], S. K. zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi pozwolenia na budowę.

W. S. i R. S. wnieśli odwołanie od decyzji Starosty [...], zarzucając przedmiotowej decyzji naruszenie § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. z 1959 r., poz. 415), a tym samym naruszenie prawa własności, z uwagi na strefę ochronną od granic cmentarza w odległości min. 50 m.

Decyzją z dnia [...] lutego 2022 r., nr [...], Wojewoda [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735), umorzył postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji wskazał, że właściwe postępowanie odwoławcze poprzedzone jest postępowaniem wstępnym mającym na celu ustalenie, czy odwołanie jest dopuszczalne oraz czy zostało wniesione z zachowaniem ustawowego terminu. Jeżeli jednak osoba wnosząca podanie twierdzi, że jest stroną, a zachodzi konieczność zbadania interesu prawnego strony, jako że brak legitymacji do wniesienia odwołania nie jest oczywisty, organ ma obowiązek przeprowadzić w danym zakresie postępowanie wyjaśniające, przed przystąpieniem do ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy. W razie stwierdzenia braku legitymacji odwołującego się, organ zobligowany jest do wydania decyzji o umorzeniu postępowania, stosownie do art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00