Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 września 2022 r., sygn. I SA/Po 261/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 września 2022 r. sprawy ze skargi [...] i [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej solidarnie [...] zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 23 marca 2022 r. G. N. i J. N. wnieśli skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 14 lutego 2022 r. nr [...] stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wójta Gminy C. z 4 lutego 2011 r. nr [...] ustalającej skarżącym opłatę adiacencką.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której decyzją z 4 lutego 2011 r. Wójt Gminy C. ustalił skarżącym opłatę adiacencką w wysokości [...] zł w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym zatwierdzeniem projektu podziału położonej w K. działki nr [...]. Odwołanie od powyższej decyzji skarżący złożyli 22 kwietnia 2011 r.

W zaskarżonym postanowieniu stwierdzającym uchybienie terminu do wniesienia odwołania, Kolegium wskazało, że w pouczeniu wydanej 4 lutego 2011 r. decyzji Wójt poinformował strony postępowania, że przysługuje im prawo do złożenia odwołania od wydanego rozstrzygnięcia do organu odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja administracyjna została skutecznie doręczona w sposób zastępczy ze skutkiem doręczenia dnia 23 lutego 2011 r. Sposób doręczenia rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym spełniał standardy procesowe wynikające z art. 44 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 ze zm.; dalej: "K.p.a."), stąd też organ nie odpowiada za negatywne skutki procesowe braku bezpośredniego doręczenia korespondencji stronom postępowania. Z uwagi na to, że skutek doręczenia wydanej decyzji zmaterializował się z dniem 23 lutego 2011 r., za pierwszy dzień biegu terminu na wniesienie odwołania należy uznać dzień 24 lutego 2011 r. W rozpatrywanej sprawie termin do złożenia odwołania upłynął zatem z dniem 9 marca 2011 r. Odwołanie zostało złożone osobiście przez skarżących w Urzędzie Gminy C. 22 kwietnia 2011 r., tj. z uchybieniem terminu przewidzianego w art. 129 § 2 K.p.a. Jednocześnie SKO zaznaczyło, że postanowieniem z 14 lutego 2022 r. nr [...] odmówiło skarżącym przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wójta z 4 lutego 2011 r. Mając na uwadze formalny charakter rozstrzygnięcia, organ podkreślił, że nie jest jego przedmiotem ocena zasadności zarzutów merytorycznych zgłoszonych w odwołaniu od ww. decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00