Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 września 2022 r., sygn. II SA/Wa 762/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 września 2022 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną w niniejszej sprawie decyzją z [...] marca 2022 r. nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "Prezes ZUS", "organ"), mając za podstawę art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm.; dalej: "k.p.a.") utrzymał w mocy decyzję własną z [...] stycznia 2022 r. nr [...] o odmowie przyznania J. T. (dalej: "skarżący") renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wnioskiem z [...] grudnia 2021 r. skarżący zwrócił się do organu o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku. Żądanie to umotywował "niesłusznym" odebraniem mu świadczenia rentowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "ZUS"), czego dowodem jest - zdaniem skarżącego - wyrok Sądu Apelacyjnego w [...] z [...] lipca 2008 r. Od czasu utraty ww. świadczenia skarżący nie pracuje ani nie "dorabia" ze względu na zły stan zdrowia.
W toku postępowania zainicjowanego powyższym wnioskiem, Prezes ZUS ustalił, że orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z [...] października 2021 r. skarżący został uznany za osobę częściowo niezdolną do pracy, a na przestrzeni [...] lat życia udokumentował jedynie 17 lat, 2 miesiące i 5 dni łącznych okresów składkowych i nieskładkowych. Ponadto zarówno w dziesięcioleciu przypadającym przed dniem powstania niezdolności do pracy, jak i w dziesięcioleciu przypadającym przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy w trybie zwykłym, zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych - wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym - nie udowodnił żadnego z tych okresów.