Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 września 2022 r., sygn. II SA/Łd 464/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Asesor WSA Marcin Olejniczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 września 2022 r. sprawy ze skargi E. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 24 marca 2022 r. nr SKO.4115.59.2022 w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 14 stycznia 2022 r., znak WPS.4137.2204.2022.ODMOW. dc

Uzasadnienie

II SA/Łd 464/22

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga E.Ż. na ostateczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z 24 marca 2022 r. znak: SKO 4115.59.2022 utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z 14 stycznia 2022 r. znak: WPS.4137.2204.2022.ODMOW, w sprawie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej.

Z akt sprawy wynika, że 31 sierpnia 2021 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi został przekazany wniosek E.Ż. wraz z dokumentami dotyczący skierowania do domu pomocy społecznej.

Po przeanalizowaniu otrzymanej dokumentacji Prezydent Miasta Łodzi decyzją z 14 stycznia 2022 r. odmówił skierowania strony do placówki.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że obecnie nie zostały wyczerpane przesłanki art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, co oznacza, że w środowisku nie występują czynniki, które uzasadniałyby konieczność skierowania skarżącej do domu pomocy społecznej.

Organ zauważył, że ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz konieczność zapewnienia wzmożonej opieki medycznej, czyli stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji skarżąca została przyjęta do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w J. Skarżąca utrzymuje się ze świadczenia emerytalnego z ZUS oraz zasiłku stałego z MOPS. Z akt sprawy wynika, że skarżąca porusza się samodzielnie, samodzielnie spożywa posiłki, po leki zgłasza się w wyznaczonym terminie, chętnie uczęszcza na zajęcia terapeutyczne. Skarżąca ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności na czas określony. Głównym schorzeniem jest zespół zależności alkoholowej, alkoholowy zespół amnestyczny, organiczne zaburzenia nastroju. Na podstawie aktualnego zaświadczenia lekarskiego z 11 sierpnia 2021 r. organ ustalił, że strona porusza się samodzielnie i wymaga dalszej opieki psychiatrycznej oraz psychologicznej. Jednakże przeprowadzony przez pracownika socjalnego placówki wywiad środowiskowy – w opinii organu - pozwolił na stwierdzenie, że sposób funkcjonowania skarżącej nie wskazuje, aby była ona osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Skarżąca nie jest osobą leżącą, jest komunikatywna. Ponadto lekarz wskazał, że skarżąca wymaga skierowania do domu pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00