Wyrok NSA z dnia 6 września 2022 r., sygn. III OSK 1554/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 6 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2019 r. sygn. akt IV SAB/Gl 232/18 w sprawie ze skargi K. S. na bezczynność Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt IV SAB/Gl 232/18) po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. S. na bezczynność Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej:
1. stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności;
2. stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa;
3. zobowiązał organ do załatwienia wniosku skarżącego z 16 sierpnia 2018 r., w terminie 14 dni;
4. zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że pismem z 16 sierpnia 2018 r. skarżący zwrócił się do Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy postępowanie o sygn. akt [...] zostało zakończone, czy też nadal jest w toku, a następnie – jeżeli postępowanie zostało zakończone to – o przesłanie kopii orzeczenia kończącego postępowanie wraz z uzasadnieniem.
W odpowiedzi na powyższe, organ w piśmie z 3 września 2018 r. poinformował, że żądana informacja nie jest informacją publiczną podlegającą udostępnieniu w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1764), a dotyczy treści dokumentów zawartych w aktach indywidualnej sprawy karnej skarbowej i nie dotyczy sprawy publicznej. Z uwagi na istotę postępowania sądowego w sprawach karnych, która sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii odpowiedzialności konkretnego podmiotu za popełnienie przestępstwa, uznać należy, że wynik takiego postępowania – co do zasady – nie oddziałuje na sferę publiczną i z tego powodu nie jest nośnikiem informacji publicznej. Jednocześnie organ poinformował, że kwestię dostępu do akt postępowania przygotowawczego, sporządzania z nich odpisów lub kopii jak również wydawania uwierzytelnionych odpisów reguluje art. 156 § 5 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (tekst jedn. Dz. U. 2017. poz. 1904) w zw. z art. 113 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. Dz.U. 2017. poz. 2226 ).