Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 6 września 2022 r., sygn. I OSK 2315/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 6 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 września 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 836/21 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego i odmowy umorzenia tej należności oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 września 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 836/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu skargi M.M., uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] i decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego i odmowy umorzenia tej należności

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z [...] lutego 2021 r. nr [...] Prezydent Miasta T. odmówił rozłożenia na raty zaległości dłużnika alimentacyjnego M.M. (dalej zwanej "skarżącą") powstałych z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej G.W. w okresie od 1 lipca 2015 r. do 31 marca 2019 r. w łącznej kwocie 21.074,23 zł i jednocześnie odmówił umorzenia tej należności.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że dłużniczka jest osobą młodą, sprawną fizycznie wobec faktu, że jest zdolna do sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem, za co otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Ma więc możliwości spłaty powstałego z jej przyczyny zadłużenia w funduszu alimentacyjnym. Umorzenie bowiem spornej należności jest szczególnym wyjątkiem od zasady zwrotu należności i może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji dochodowej i rodzinnej dłużnika alimentacyjnego. Dyspozycja art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2020 r., poz. 808 ze zm., dalej zwanej "u.p.o.u.a.") nie pozwala na zastosowanie automatyzmu w sprawach przyznawania ulgi w zapłacie należności tylko dlatego, że dłużnik wystąpi z takim wnioskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00