Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. I FSK 1776/20
Podmiot prowadzący działalność statutową w sferze społecznej, który wspomagająco wykonuje czynności gospodarcze, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację zadań społecznych, jeśli te wydatki nie wykazują bezpośredniego ani nawet pośredniego związku z działalnością gospodarczą, a służą wyłącznie realizacji celów statutowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA (del.) Włodzimierz Gurba (sprawozdawca), Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Fundacji [...] z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 294/20 w sprawie ze skargi Fundacji [...] z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 2 marca 2020 r., nr 1801-IOV-2.4103.104.2019 w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2017 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Fundacji [...] z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 294/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej jako "WSA, Sąd pierwszej instancji"), działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1267 ze zm., dalej jako "P.p.s.a."), oddalił skargę Fundacji [...] z siedzibą w R. (dalej zwana jako "Fundacja, Podatnik, Skarżąca, Kasator") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej jako "Organ, DIAS") z 2 marca 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2017 r.
1.2. Jak wskazano w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, istotą sporu jest czy wydatki Fundacji związane z zawarciem ze Skarbem Państwa - Ministrem Zdrowia, umowy na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego – promocji karmienia piersią (materiały promocyjne – przygotowane w ramach realizacji tego zadania, zostały nieodpłatnie rozesłane do placówek służby zdrowia: szpitali i zakładów opieki zdrowotnej, a następnie były nieodpłatnie rozpowszechniane w trakcie wizyt w gabinetach, podczas udzielania porad, w przyszpitalnych szkołach rodzenia) dotyczyły wydatków związanych ze sprzedażą opodatkowaną, a więc czy spełniały dyspozycję art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm., zwanej dalej "u.p.t.u."). Zdaniem organu, Fundacja realizując zadanie z zakresu zdrowia publicznego wynikające z analizowanej umowy zawartej z Ministrem Zdrowia, występowała nie jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ale jako podmiot realizujący wyłącznie działalność statutową, wykonując zadanie w ramach działalności nieodpłatnej, zgodnie z celami statutowymi.