Ważność statusu beneficjenta w zwolnieniach podatkowych - Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 560/21
W przypadku sporów dotyczących zwolnień podatkowych na tle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, kluczowe jest ustalenie, czy podmiot, na rzecz którego dokonano wypłaty odsetek, posiada status rzeczywistego beneficjenta tych odsetek (beneficial owner), co jest decydujące dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku źródłowego. Ponadto, w sytuacji wszczęcia postępowania karnego skarbowego na skutek stwierdzenia uszczuplenia należności publicznoprawnych, postępowanie to nie może być uznane za działanie mające jedynie na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (spr.), Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Magdalena Sadzyńska, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 października 2020 r., sygn. akt I SA/Kr 629/20 w sprawie ze skarg K. sp. z o.o. w W. na decyzje Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 1 czerwca 2020 r., nr [...], [...],[...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2014-2016. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. sp. z o.o. w W. na rzecz Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie kwotę 25.000 (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 8 października 2020 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi K. Sp. z o.o. w W., na decyzje Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, z 1 czerwca 2020 r. w przedmiocie określenia wysokości należności z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłaconych, odsetek za marzec 2014, marzec 2015 i marzec 2016 r.