Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Bd 944/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Sędziowie: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Lipnie na uchwałę Rady Gminy Bobrowniki z dnia 29 listopada 2018 r. nr II/4/2018 w przedmiocie ustalenia wysokości diet dla radnych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

U z a s a d n i e n i e:

Prokurator Rejonowy w Lipnie wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na uchwałę Rady Gminy w Bobrownikach NR II/4/2018 z dnia 29 listopada 2018 r., w sprawie ustalenia wysokości diet dla radnych Rady Gminy Bobrowniki.

Zaskarżonej uchwale zarzucił rażące naruszenie art. 42 ustawy z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2019 poz. 506), zwanej dalej: "u.s.g.", w zw. z art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20.07.2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz. U. 2019, poz. 1461), zwanej dalej: "u.o.a.n.", przejawiające się w zaniechaniu opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym, mimo iż jest ona aktem prawa miejscowego, przez co uchwała nie wywołuje skutków prawnych w niej określonej.

Prokurator wniósł na o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że zaskarżona uchwała jest aktem prawa miejscowego w rozumieniu art. 87 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wywodzono, że za przypisaniem kwestionowanej uchwale cech aktu prawa miejscowego przemawia jej zasięg terytorialny, normatywny charakter przepisów, nakazujących określony sposób zachowania się lub uprawniający do określonego działania, a ponadto przepisy te mają charakter generalny i abstrakcyjny, bowiem adresaci norm nie są zdefiniowani z nazwy, lecz poprzez wskazanie cech ogólnych, a jednocześnie wynikające z uchwały określone zachowania dotyczą okoliczności powtarzalnych, a nie jednorazowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00