Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wa 91/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie sędzia WSA Bożena Marciniak asesor WSA Nina Beczek (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Regionalnej w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 26 października 2022 r. nr KOC/5769/Go/22 w przedmiocie ustanowienia użytkowania wieczystego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z 26 października 2022 r. nr KOC/5769/Go/22, po rozpatrzeniu odwołania Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie, utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z 24 sierpnia 2022 r. nr 413/SD/2022 odmawiającą Skarbowi Państwa ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do części gruntu nieruchomości hipotecznej położonej w Warszawie w rejonie [...], ozn. hip. jako [...], oznaczonego w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu [...], objętego w posiadanie przez Gminę m.st. Warszawy na podstawie ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Nr 20 z 16 sierpnia 1948 r.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Nieruchomość będąca przedmiotem niniejszego postępowania stanowi działkę ewidencyjną nr [...] o powierzchni 0,3965 ha, położoną w Warszawie w rejonie [...], dla której prowadzona była księga wieczysta pod nazwą [...]. Nieruchomość ta znajdowała się na obszarze działania przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 z późn. zm.) i z dniem jego wejścia w życie, tj. z dniem 21 listopada 1945 r., na podstawie art. 1 dekretu przeszła na własność gminy m.st. Warszawy.

Zgodnie zaś art. 7 ust. 1 i 2 dekretu dotychczasowi właściciele lub ich następcy prawni będący w posiadaniu gruntu, względnie osoby prawa ich reprezentujące, uprawnieni byli w ciągu 6-ciu miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez gminę do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za opłatą symboliczną (obecnie użytkowanie wieczyste). Gmina miała obowiązek uwzględniania wniosków, jeżeli korzystanie z gruntów przez dotychczasowych właścicieli dało się pogodzić z przeznaczeniem tych gruntów określonym w planie zabudowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00