Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-03-11
Data publikacji: 2024-03-11

Wynajem mieszkania nie zawsze jest zwolniony z VAT

Rozliczenie najmu powoduje wiele praktycznych problemów w VAT, gdyż przepisy nie rozróżniają najmu prywatnego i prowadzonego w ramach zarejestrowanej działalności. Dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT do usług najmu mieszkania istotny jest cel, na jaki lokal jest wynajmowany.

Jak rozliczać VAT od wynajmu >>>

Rozliczenie najmu – na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. >>>

Zwolnione z podatku VAT są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT).

Zatem zwolnienie z opodatkowania znajduje zastosowanie w przypadku łącznego spełnienia poniższych przesłanek:

  • świadczenie usługi na własny rachunek,
  • charakter mieszkalny nieruchomości,
  • mieszkaniowy cel najmu.
Ważne

Dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT do usług najmu mieszkania istotny jest cel, na jaki lokal jest wynajmowany.

Dla prawidłowego opodatkowania przedmiotowych usług kluczowe jest rozróżnienie udostępnienia nieruchomości mieszkalnej wyłącznie na cele mieszkaniowe od udostępnienia na cele inne niż mieszkaniowe. O celu mieszkaniowym można mówić w sytuacji, gdy dla osoby, której udostępniana jest nieruchomość, lokal będący przedmiotem najmu stanowi miejsce stałego zamieszkania.

Przykład

Podatnik podjął decyzję o wynajęciu na okres dwóch lat mieszkania małżeństwu z dzieckiem. Dla najemców przez okres najmu udostępniony odpłatnie przez wynajmującego lokal będzie zaspokajał potrzeby mieszkaniowe. Będzie to ich podstawowe miejsce zamieszkania.

W niniejszym przypadku można jednoznacznie potwierdzić spełnienie dwóch kluczowych kryteriów pozwalających na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT. Po pierwsze, podatnik działa w tej sprawie na własny rachunek. Po drugie, wynajmowane mieszkanie posiada wyraźny charakter nieruchomości mieszkalnej.

Warto jednak zauważyć, że istnieje jeszcze trzecie kryterium, które jest równie istotne. Mianowicie najmująca musi zamieszkiwać w wynajmowanym lokalu. W analizowanej sprawie to kryterium również zostało spełnione.

Opisana usługa najmu spełnia warunki uprawniające do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Przez lata istniały liczne wątpliwości w zakresie uznania, czy warunek wykorzystania nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe jest spełniony również wtedy, gdy najemcą nieruchomości o charakterze mieszkalnym jest podmiot gospodarczy, którego celem jest odpłatne bądź nieodpłatne udostępnienie nieruchomości osobom trzecim w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. Podmioty świadczące usługi takiego najmu zastanawiały się, czy mogą zastosować zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT. Ponadto, wydawane interpretacje nie wyjaśniały w sposób oczywisty, jak podatnik powinien opodatkować taki najem.

Z interpretacji ogólnej MF z 8 października 2021 r. (sygn. PT1.8101.1.2021) w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe wynika, że najem mieszkania firmie (nawet na potrzeby mieszkaniowe pracowników) nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Przykład

Podatnik wynajął lokal przedsiębiorcy, który chce udostępnić go swoim pracownikom. Jak wynika z przywołanej ogólnej interpretacji MF, najem mieszkania firmie (nawet na potrzeby mieszkaniowe pracowników) nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

W rezultacie podatnik jest zobowiązany opodatkować wskazany najem stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Ważne

Najem mieszkania przedsiębiorcy (nawet na potrzeby mieszkaniowe pracowników) nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Błędy w rozliczeniach VAT. Na czym polegają i jak ich uniknąć - PORADNIK GAZETY PRAWNEJ >>>

Błędy w rozliczeniach VAT

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00