Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.12.2024.2.PR

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2024 r. (wpływ 8 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 lipca 2022 r.

Zadecydował Pan o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa o ryczałcie”). W tym celu, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie, złożył Pan pisemnie 2 lipca 2022 r. oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W latach podatkowych, których dotyczy wniosek nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o ryczałcie.

Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w ramach wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o ryczałcie.

Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskał i nie będzie uzyskiwał Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

Wysokość Pana przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Nie świadczy Pan usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie i polega na świadczeniu następujących usług:

-konfiguracja ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy) wchodzących w skład sieci komputerowej klienta, jak również wykonywanie kopii zapasowej tych konfiguracji;

-przygotowywanie schematów rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta, wraz z rekomendacją odpowiednich rodzajów urządzeń sieciowych i tworzeniem dokumentacji przed i po-wykonawczej;

-fizyczny montaż urządzeń sieciowych na obiekcie klienta;

-instalacja komputerów na stanowiskach pracy i podłączanie do nich urządzeń peryferyjnych (tj. monitorów, klawiatur, drukarek).

Rozlicza Pan przychody osiągnięte z wykonywania powyższych usług w oparciu o podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.

W piśmie z 8 lutego 2024 r. uzupełnił Pan wniosek o odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2023.

2.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

3.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1 wezwania), w odniesieniu do Pana zachowane zostały/zostają warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do Pana zachowane zostały warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

4.Czy prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności odrębnie?

Odpowiedź: Tak, faktury zawierają opis świadczonej usługi lub numer umowy zawartej z klientem.

5.Jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych usług wskazanych we wniosku? Należy wskazać na czym konkretnie polegają Pana usługi w zakresie:

a)konfiguracji ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy) wchodzących w skład sieci komputerowej klienta, jak również wykonywania kopii zapasowej tych konfiguracji;

Odpowiedź:

1.Prace wchodzące w skład usługi:

-konfiguracja inicjalna, czyli ustawienie: loginu, hasła, serwerów uwierzytelniających, serwerów DNS i NTP, podstawowa konfiguracja interfejsów management i sieciowych, podstawowych polityk bezpieczeństwa;

-migracja konfiguracji, czyli przeniesienie i dopasowanie konfiguracji ze starego urządzenia na nowe, świeżo instalowane;

-optymalizacja konfiguracji, czyli przeczytanie obecnej konfiguracji urządzenia i zaproponowanie zmian mających na celu podniesienie bezpieczeństwa sieci lub zmian w konfiguracji pozwalających na ograniczenie wykorzystania zasobów takich jak pamięć lub CPU.

2.Dokładny zakres prac ustalany jest na bieżąco z klientem i różny per zadanie/usługa.

3.Efektem usługi jest przygotowanie urządzenia sieciowego do sprawnego działania, spełniającego wymagania cyberbezpieczeństwa postawione przez klienta.

b)przygotowywania schematów rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta, wraz z rekomendacją odpowiednich rodzajów urządzeń sieciowych i tworzeniem dokumentacji przed i po-wykonawczej;

Odpowiedź:

1.W zależności od potrzeb klienta usługa dotyczyć może sporządzenia następujących typów schematów:

-ideowe (HLD) opisujące możliwości i wymagania dla nowo instalowanych urządzeń;

-schemat L2 – opisujący podłączenie kabli sieciowych (miedzianych lub światłowodowych);

-schemat L3 – opisujący logiczne podłączenie urządzenia w infrastrukturze sieciowej klienta (adresy IP, routing, vlan).

2.Dokumenty pokazują wycinek infrastruktury sieciowej, w którym umiejscowiony zostaje nowy sprzęt instalowany przez Pana.

3.Efektem usługi jest stworzenie dokumentacji przedstawiającej fizyczne i/lub logiczne umiejscowienie nowego urządzenia w infrastrukturze klienta.

c)fizycznego montażu urządzeń sieciowych na obiekcie klienta;

Odpowiedź:

1.W zależności od zakupionego przez klienta urządzenia, prace mogą dotyczyć montażu urządzenia w szafie teletechnicznej lub na stanowisku komputerowym.

2.Zakres wykonywanych prac:

-fizyczny montaż – w zależności od rodzaju i modelu urządzenia polega na poskładaniu urządzenia i poprawnym zamontowaniu go w szafie teletechnicznej (rack) lub postawieniu go na stanowisku komputerowym;

-podłączenie urządzenia do zasilania;

-podłączenie urządzenia do sieci LAN/WAN.

3.Efektem prac jest przygotowanie urządzenia do pracy w infrastrukturze klienta.

d)instalacji komputerów na stanowiskach pracy i podłączania do nich urządzeń peryferyjnych (tj. monitorów, klawiatur, drukarek);

Odpowiedź:

1.Prace dotyczą przygotowania nowego stanowiska komputerowego lub modernizacji już istniejącego poprzez wymianę komputera i/lub urządzeń peryferyjnych.

2.Zakres prac obejmuje ustawienie komputera na stanowisku, podłączenie go do prądu i sieci komputerowej, podłączenie do niego urządzeń peryferyjnych (tj. monitor, klawiatura, mysz, drukarka), instalację systemu operacyjnego.

3.Efektem usługi jest przygotowanie działającego stanowiska komputerowego.

4.Co dokładnie:

a)obejmuje wykonywana przez Pana konfiguracja ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy)?

Odpowiedź: Usługa polega na przygotowaniu urządzenia do pracy w infrastrukturze klienta, tj.:

-konfiguracji podstawowego dostępu do urządzenia: login/hasło, serwer uwierzytelniający;

-ustawieniu podstawowych parametrów sieciowych, m.in ustawienie serwerów DNS, serwerów NTP, konfiguracja adresu IP dla interfejsu zarządzania;

-konfiguracji interfejsów sieciowych, po których będzie przekazywane połączenie (adres IP, numer vlan, mitu, szybkość interfejsu);

-konfiguracji protokołów routingu, czyli sposobu przekazywania danych z jednego urządzenia do drugiego;

-konfiguracji polityk bezpieczeństwa pozwalających lub zabraniających na wykonywanie połączeń zgodnie z wymaganiami klienta;

-konfiguracji tuneli (...) w zależności od urządzenia i/lub potrzeby klienta.

b)obejmują przygotowywane przez Pana schematy rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta?

Odpowiedź: Usługa polega na przygotowaniu graficznego przedstawienia sposobu podłączenia urządzeń w infrastrukturze klienta w kilku wariantach:

-HLD (High Level Design) – czyli uproszczony schemat opisujący funkcjonowanie urządzenia, jego możliwości i wymagania;

-schemat L2 – czyli fizyczne podłączenie okablowania urządzenia w infrastrukturze;

-schemat L3 – czyli logiczne umiejscowienie urządzenia w infrastrukturze (adresacja IP, vlany, routing).

Dokumenty służą jako mapa do przygotowania docelowej konfiguracji urządzeń i stają się elementem składowym dokumentacji powykonawczej.

c)zawiera tworzona przez Pana dokumentacja przed i po-wykonawcza?

Odpowiedź: Dokumentacja zawiera pełny opis pracy realizowanej przez Pana u danego klienta, czyli:

-dokładny opis celu powstania dokumentacji;

-schemat ideowy zadania do wykonania;

-kroki wykonywane podczas konfiguracji urządzeń;

-zrzuty ekranu przedstawiające te kroki oraz wprowadzone komendy konfiguracyjne;

-opis procedury diagnostycznej na wypadek niepoprawnego działania urządzenia.

Dokument zostaje przekazany klientowi, który na jego podstawie dokonuje oceny, czy prace zostały wykonane zgodnie z założeniami.

5.Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi wymienione w pytaniu nr 9 lit. a-d, których dotyczy zadane przez Pana pytanie (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania).

Odpowiedź: Wykonywane usługi sklasyfikowane są następująco:

a)PKWiU 62.01.12.0,

b)PKWiU 62.01.12.0,

c)PKWiU 62.01.12.0,

d)PKWiU 62.09.10.0.

6.Czy świadczone przez Pana usługi były/są usługami projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Odpowiedź: Świadczone usługi nie są usługami projektowania i rozwoju oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem sieci.

Pytanie

Czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje Pan w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla poszczególnych rodzajów działalności została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Wykonywana przez Pana usługa dotycząca instalacji komputerów oraz podłączania urządzeń peryferyjnych ujęta jest w grupowaniu „Usługi instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych” (PKWiU 62.09.10.0).

Dla tego grupowania w pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie nie wskazano stawki opodatkowania.

Pozostałe wykonywane przez Pana usługi, czyli:

-konfiguracja ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy) wchodzących w skład sieci komputerowej klienta, jak również wykonywanie kopii zapasowej tych konfiguracji,

-przygotowywanie schematów rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta, wraz z rekomendacją odpowiednich rodzajów urządzeń sieciowych i tworzeniem dokumentacji przed i po-wykonawczej,

-fizyczny montaż urządzeń sieciowych na obiekcie klienta,

ujęte są w grupowaniu „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” (PKWiU 62.01.12.0).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie, stawka 12% podatku od przychodów ewidencjonowanych dotyczy przychodów ze świadczenia usług „związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)”.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Stawka 12% nie obejmuje więc wszystkich usług zaklasyfikowanych w PKWiU 62.01.1, a jedynie te spośród nich związane z oprogramowaniem.

Wykonywane przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem, przychody z nich uzyskiwane nie mieszczą się więc w zakresie wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie.

Uważa Pan, że zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wedługart. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)uchylona

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)– e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

(uchylony)

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych, oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Ponadto podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 lipca 2022 r. Zadecydował Pan o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i w tym celu złożył Pan pisemnie 2 lipca 2022 r. oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pana wniosek dotyczy 2023 r., w którym nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w odniesieniu do Pana zachowane zostały warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy.

W ramach poniższych usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 wykonuje Pan następujące czynności:

a)usługa konfiguracji ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy) wchodzących w skład sieci komputerowej klienta, jak również wykonywanie kopii zapasowej tych konfiguracji;

Prace wchodzące w skład usługi:

-konfiguracja inicjalna, czyli ustawienie: loginu, hasła, serwerów uwierzytelniających, serwerów DNS i NTP, podstawowa konfiguracja interfejsów management i sieciowych, podstawowych polityk bezpieczeństwa;

-migracja konfiguracji, czyli przeniesienie i dopasowanie konfiguracji ze starego urządzenia na nowe, świeżo instalowane;

-optymalizacja konfiguracji, czyli przeczytanie obecnej konfiguracji urządzenia i zaproponowanie zmian mających na celu podniesienie bezpieczeństwa sieci lub zmian w konfiguracji pozwalających na ograniczenie wykorzystania zasobów takich jak pamięć lub CPU.

Dokładny zakres prac ustalany jest na bieżąco z klientem i różny per zadanie/usługa. Efektem usługi jest przygotowanie urządzenia sieciowego do sprawnego działania, spełniającego wymagania cyberbezpieczeństwa postawione przez klienta.

Dodatkowo wskazał Pan, że usługa konfiguracji ustawień urządzeń służących do połączeń sieciowych (tj. routery, switche, firewalle, access-pointy) polega na przygotowaniu urządzenia do pracy w infrastrukturze klienta, tj. na:

-konfiguracji podstawowego dostępu do urządzenia: login/hasło, serwer uwierzytelniający;

-ustawieniu podstawowych parametrów sieciowych, m.in ustawienie serwerów DNS, serwerów NTP, konfiguracja adresu IP dla interfejsu zarządzania;

-konfiguracji interfejsów sieciowych, po których będzie przekazywane połączenie (adres IP, numer vlan, mitu, szybkość interfejsu);

-konfiguracji protokołów routingu, czyli sposobu przekazywania danych z jednego urządzenia do drugiego;

-konfiguracji polityk bezpieczeństwa pozwalających lub zabraniających na wykonywanie połączeń zgodnie z wymaganiami klienta;

-konfiguracji tuneli (...) w zależności od urządzenia i/lub potrzeby klienta.

b)usługa przygotowywania schematów rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta, wraz z rekomendacją odpowiednich rodzajów urządzeń sieciowych i tworzeniem dokumentacji przed i po-wykonawczej;

W zależności od potrzeb klienta usługa dotyczyć może sporządzenia następujących typów schematów:

-ideowe (HLD) opisujące możliwości i wymagania dla nowo instalowanych urządzeń;

-schemat L2 – opisujący podłączenie kabli sieciowych (miedzianych lub światłowodowych);

-schemat L3 – opisujący logiczne podłączenie urządzenia w infrastrukturze sieciowej klienta (adresy IP, routing, vlan).

Dokumenty pokazują wycinek infrastruktury sieciowej, w którym umiejscowiony zostaje nowy sprzęt instalowany przez Pana. Efektem usługi jest stworzenie dokumentacji przedstawiającej fizyczne i/lub logiczne umiejscowienie nowego urządzenia w infrastrukturze klienta.

Usługa przygotowywania przez Pana schematów rozwiązań sieciowych dostosowanych do potrzeb klienta polega na przygotowaniu graficznego przedstawienia sposobu podłączenia urządzeń w infrastrukturze klienta w kilku wariantach:

-HLD (High Level Design) – czyli uproszczony schemat opisujący funkcjonowanie urządzenia, jego możliwości i wymagania;

-schemat L2 – czyli fizyczne podłączenie okablowania urządzenia w infrastrukturze;

-schemat L3 – czyli logiczne umiejscowienie urządzenia w infrastrukturze (adresacja IP, vlany, routing).

Dokumenty służą jako mapa do przygotowania docelowej konfiguracji urządzeń i stają się elementem składowym dokumentacji powykonawczej.

Tworzona przez Pana dokumentacja przed i po-wykonawcza zawiera pełny opis pracy realizowanej przez Pana u danego klienta, czyli:

-dokładny opis celu powstania dokumentacji;

-schemat ideowy zadania do wykonania;

-kroki wykonywane podczas konfiguracji urządzeń;

-zrzuty ekranu przedstawiające te kroki oraz wprowadzone komendy konfiguracyjne;

-opis procedury diagnostycznej na wypadek niepoprawnego działania urządzenia.

Dokument zostaje przekazany klientowi, który na jego podstawie dokonuje oceny, czy prace zostały wykonane zgodnie z założeniami.

c)usługa fizycznego montażu urządzeń sieciowych na obiekcie klienta;

W zależności od zakupionego przez klienta urządzenia, prace mogą dotyczyć montażu urządzenia w szafie teletechnicznej lub na stanowisku komputerowym.

Zakres wykonywanych prac:

-fizyczny montaż – w zależności od rodzaju i modelu urządzenia polega na poskładaniu urządzenia i poprawnym zamontowaniu go w szafie teletechnicznej (rack) lub postawieniu go na stanowisku komputerowym;

-podłączenie urządzenia do zasilania;

-podłączenie urządzenia do sieci LAN/WAN.

Efektem prac jest przygotowanie urządzenia do pracy w infrastrukturze klienta.

Ponadto wskazał Pan, że świadczone usługi nie są usługami projektowania i rozwoju oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem sieci.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE” mieści się klasa 62.01 „USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

-pisanie programów na zlecenie użytkownika,

-projektowanie stron internetowych.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 „USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

-62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,

-62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:

-usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

-usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).

Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Zakres czynności wykonywanych przez Pana w ramach opisanych usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 nie wskazuje na ich związek z oprogramowaniem. Opisany przez Pana charakter tych czynności nie przesądza, że świadczone przez Pana ww. usługi są związane z oprogramowaniem.

W związku z powyższym, przychody uzyskane w 2023 r. ze świadczenia przez Pana usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 podlegały opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz uzupełnienia wynika, że wykonuje Pan także usługi instalacji komputerów na stanowiskach pracy i podłączania do nich urządzeń peryferyjnych (tj. monitorów, klawiatur, drukarek) sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.10.0 dotyczące przygotowania nowego stanowiska komputerowego lub modernizacji już istniejącego poprzez wymianę komputera i/lub urządzeń peryferyjnych. Zakres prac obejmuje ustawienie komputera na stanowisku, podłączenie go do prądu i sieci komputerowej, podłączenie do niego urządzeń peryferyjnych (tj. monitor, klawiatura, mysz, drukarka), instalację systemu operacyjnego. Efektem usługi jest przygotowanie działającego stanowiska komputerowego.

Klasa PKWiU 62.09 obejmuje „POZOSTAŁE USŁUGI W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I KOMPUTEROWYCH”. Pozycja 62.09.10.0 obejmuje natomiast „Usługi instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych”.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.10.0 nie zostały objęte stawkami podatku wskazanymi pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, również przychody uzyskane w 2023 r. ze świadczenia przez Pana usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.09.10.0 podlegały opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00