Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.477.2023.2.DS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lutego 2024 r. (wpływ 2 lutego 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca od 03.04.2017 r. prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, w której drugi wspólnik B jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania.

Przeważającym PKD w spółce cywilnej jest również 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem), zaś celem wspólników jest uzyskiwanie dochodów wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez siebie oprogramowania.

Wnioskodawca i Zainteresowany posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U.2021.0.1119 (dalej: ustawa o PIT).

Wnioskodawca wraz z Zainteresowanym działając w ramach spółki cywilnej zawarli z Sp. z o.o. umowę na usługi programistyczne. Nie była to jedyna zawarta i wykonywana przez wspólników umowa w tym czasie. Przedmiotem tej umowy było tworzenie Platformy C i przenoszenie praw autorskich do tego oprogramowania na Sp. z o.o. C jest platformą dla dostawców i producentów (…). Celem Platformy C było uproszczenie zakupów (…), dzięki czemu proces ten będzie wygodniejszy i skuteczniejszy dla przedsiębiorstw. Aplikacja została stworzona w języku (…). Zadaniem Wnioskodawcy działającego w ramach spółki cywilnej (jak i Zainteresowanego) było tworzenie nowego oprogramowania i funkcjonalności.

Podstawowym zadaniem Wnioskodawcy, Zainteresowanego oraz innych członków zespołu projektowego zatrudnionych przez spółkę cywilną, było tworzenie kodu źródłowego aplikacji zgodnie z przyjętymi standardami. Końcowym efektem ich działalności było stworzenie zupełnie nowego oprogramowania: kodu wynikowego, ale również dokumentacji projektowej. W trakcie prac były wykonywane testy manualne platformy oraz usługi (…) jednakże były one częścią procesu wytwarzania nowego oprogramowanie. W ramach faktycznie wykonywanych czynności, niezbędnych do osiągnięcia podstawowego celu, jakim jest stworzenie poprawnego, zoptymalizowanego kodu programistycznego Wnioskodawca i Zainteresowany podejmowali również takie działania jak:

·tworzenie kodu źródłowego aplikacji zgodnie z przyjętymi standardami,

·prowadzenie osobiście lub za pośrednictwem komunikatora z innymi członkami zespołu projektowego dyskusji dotyczących wykonywanych aktualnie zadań,

·udział w spotkaniach projektowych, na których omawiano i projektowano główne wyzwania i trudności z tworzeniem oprogramowania,

·przeglądanie kodu stworzonego przez innych członków zespołu, wyszukiwanie błędów, optymalizacja, w celu ich akceptacji i wykorzystania produkcyjnego,

·poszukiwaniu logiki w tworzonym kodzie programistycznym, w celu sprawnego działania danej funkcjonalności,

·przeprowadzanie eksperymentów z możliwymi rozwiązaniami problemu, poprzez tworzenie kodu testowego, uruchomienie go w środowisku testowym i sprawdzanie szybkości i wydajności zapytań do bazy danych lub liczby kroków algorytmu w danym procesie,

·analiza publikacji naukowych i branżowych opisujących zastosowanie języków programowania, analiza upublicznionego otwartego kodu, przegląd kodu źródłowego innych rozwiązań działających w oprogramowaniu tego rodzaju,

·przeprowadzanie konsultacji z pozostałymi członkami zespołu.

Etapy pracy nad oprogramowaniem C wyglądały następująco:

(…).

Efektem działania Wnioskodawcy i Zainteresowanego, przy udziale innych członków zespołu projektowego, którym wspólnie kierowali, było stworzenie zupełnie nowego oprogramowania, realizującego nowe funkcjonalności, w szczególności:

(…).

W projekcie C zaimplementowano szereg innowacyjnych funkcjonalności, które przyczyniają się do poprawy efektywności i przejrzystości procesów (…). (…).

Do najważniejszych cech innowacyjności należy zaliczyć:

(…).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzą prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Celem prac rozwojowych było stworzenie działającej oprogramowania zgodnego ze specyficznymi wymaganiami klienta. Prace rozwojowe dotyczyły stworzenia w ramach platformy unikalnego programu, (…). Dzięki Platformie i stworzonemu algorytmowi podmioty te mają możliwość (…). Istotnym elementem prac rozwojowych było wdrożenie preferencji sortowania dla użytkowników do (…). Ponadto prace rozwojowe polegały na zwiększeniu lub wykorzystaniu zasobów wiedzy do stworzenia nowych zastosowań w ramach konkretnego projektu realizowanego przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego. Składa się na to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie koncepcji, narzędzi informatycznych, programowania i grafiki do utworzenia funkcjonalności nowego/rozwijanego oprogramowania do Platformy C z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podejmowane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem tj. zostało stworzona oprogramowanie komputerowe, które umożliwia wykonanie i sprawne funkcjonowanie wcześniej zaplanowanych funkcjonalności oprogramowaniu C.

Wyniki prac rozwojowych są pełni zgodne z wymaganiami klienta, z unikalnym systemem funkcjonalności. Wynik prac rozwojowych ma ustaloną formę oprogramowania. Wszyscy członkowie zespołu projektowego zawarli umowy z Wnioskodawcą i jego wspólnikiem (Zainteresowanym), na podstawie których systematycznie przenosili efekty prac i badań, w tym wszelkie majątkowe prawa autorskie, na Wnioskodawcę i jego wspólnika, w częściach równych.

Co istotne, ani Wnioskodawca, ani Zainteresowany nigdy nie nabywali gotowego oprogramowania, a jedynie poszczególne elementy prac programistycznych, nie stanowiących osobnych, kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Oprogramowanie Wnioskodawcy i Zainteresowanego wytworzone w opisany sposób wraz z jego dokumentacją podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz.U.2022.poz.2509 (dalej: upapp).

Efektem tych działań są programy komputerowe – utwory wspólne i nierozłączne w rozumieniu upapp, do których wyłączne majątkowe prawa autorskie posiadali Wnioskodawca i Zainteresowany, w równych udziałach. Utwory te są przechowywane na specjalnej platformie D, wskazanej i zarządzanej przez firmę Sp. z o.o.

Zgodnie z umową zawartą z Sp. z o.o. Wnioskodawca i Zainteresowany działający w ramach spółki cywilnej przenosili wszystkie majątkowe prawa autorskie do stworzonego przez siebie oprogramowania na spółkę wraz z prawami zależnymi, z chwilą zapłaty wynagrodzenia za stworzone w ramach umowy oprogramowanie.

Prace były przedstawiane klientowi w regularnych interwałach czasowych – co ok 5-10 dni. Rozliczenie następowało w oparciu o faktury VAT wystawiane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego działających w ramach spółki cywilnej na koniec każdego miesiąca trwania projektu, oraz częściowo po zakończeniu danego etapu projektu. Wynagrodzenie obejmowało przeniesienie majątkowych praw autorskich do oprogramowania.

Wnioskodawca i Zainteresowany odpowiadali osobiście i bez ograniczeń za rezultaty swoich prac wobec Sp. z o.o. i osób trzecich, pracę wykonywali w miejscu i czasie przez siebie wyznaczonym, pod własnym kierownictwem w sposób ustalony przez siebie.

Wnioskodawca jak i Zainteresowany ponosi szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania takie jak:

a)koszty ponoszenia opłat licencyjnych za używane oprogramowanie oraz kosztów chmurowych niezbędnych do wykonywania pracy;

b)Internet – niezbędny do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej i kontrolowania procesu tworzenia i modyfikowania/rozwijania oprogramowania oraz jego testowania;

c)szkolenia oraz literatura fachowa – do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, poszerzania wiedzy w celu podniesienia jakości tworzonych rozwiązań;

d)koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX – koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową (wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej);

e)koszty usług księgowych – związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi;

f)koszty składek ubezpieczenia społecznego ZUS – koszt obowiązkowy w prowadzonej działalności, gospodarczej Wnioskodawcy, polegającej na realizacji prac rozwojowych, zaliczany przez Wnioskodawcę jako koszt uzyskania przychodów, w skład którego mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku zostało wytworzone przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego w ramach prowadzonej przez nich działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Jest to twórcza działalność podejmowana w sposób systematyczny obejmująca prace rozwojowe, w celu tworzenia nowych zastosowań.

Prace te są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych programów. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, to jest wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas na rynku, a będących odpowiedzią na zapotrzebowanie klienta.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty nie występujące dotychczas w jego w praktyce gospodarczej. Nie są to działania rutynowe ani okresowe, co spełnia definicję działalności rozwojowej określoną w artykule 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U.2022 poz. 574.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego obejmowała prace rozwojowe rozumiane jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzili ww. prace. Prace nad projektem są prowadzone od 9 stycznia 2023 r. do chwili obecnej. Prace rozwojowe Wnioskodawcy i Zainteresowanego zostały zakończone z końcem listopada 2023 r.

Wynik prac obejmuje mechanizmy i algorytmy które zostały wdrożone w platformie C. Wyniki prac rozwojowych zostały również utrwalone w postaci notatek raportów i dokumentów projektowych. Oczywiście wyniki prac rozwojowych zostały zaimplementowane również w produkcie (platformie) – dzięki któremu został stworzony nowy produkt w postaci platformy C.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 3 kwietnia 2017 r., jego wspólnik (Zainteresowany) również prowadzi taką działalność, zaś działalność badawczo-rozwojową zmierzającą do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci oprogramowania opisanego we wniosku.

Działalność ta podejmowana jest w sposób metodyczny i uporządkowany zgodnie z tzw. metodyką scrum, odbywa się według z góry ustalonego harmonogramu w określonych etapach (tzw. sprintach), który w razie potrzeby może zostać zmodyfikowany i dostosowany do zmieniających się potrzeb klienta. Działalność ta obejmowała etap badań, etap testowania rozwiązań oraz etap ich implementacji.

W ramach działalności Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzili prace – zarówno samodzielnie, jak i przy udziale pracowników i współpracowników. Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzili prace o innym charakterze niż badania naukowe i prace rozwojowe od początku prowadzonej działalności. Są to działania związane z wytwarzaniem oprogramowania na zamówienie, w tym tworzenie kodu programistycznego, dokumentacji, testowanie stworzonych rozwiązań, rutynowe zmiany w oprogramowaniu, refaktoryzacja kodu programistycznego, poszukiwanie narzędzi sprzętowych i programistycznych.

Przeniesienie majątkowych praw autorskich na Sp. z o.o. miało miejsce na mocy umowy, zawartej na piśmie i spełniało wymogi art. 41, art. 53 i art. 74 upaipp.

Umowa z Sp. z o.o. przewiduje, że wypłacane na jej podstawie wynagrodzenie obejmuje honorarium za przeniesienie autorskich praw majątkowych na określonych polach eksploatacji, a otrzymane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego honorarium autorskie wyczerpuje wszelkie jego roszczenia z tytułu stworzenia i przeniesienia na kontrahenta autorskich praw majątkowych do utworu.

Efekty pracy Wnioskodawcy i Zainteresowanego, tj. oprogramowanie zawsze są utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

§zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

§nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

§nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.

Wnioskodawca oraz Zainteresowany prowadzą odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która zapewnia wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programów komputerowych oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów, rozchodu oraz dochodu/straty przypadających na każde z takich praw, zgodnie z artykułem 30cb ust. 1 i ust. 2 ustawy o PIT.

Wnioskodawca (jak również Zainteresowany) chciałby zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za rok 2023.

Wnioskodawca i Zainteresowany chcieliby rozliczyć przypadający na niego, uzyskiwany dochód ze sprzedaży opisanego wyżej oprogramowania komputerowego stawką preferencyjną.

Wyżej wymienione oprogramowanie stanowi odrębne utwory podlegające ochronie prawnej na podstawie upapp oraz są wynikiem twórczej działalności Wnioskodawcy i jego wspólnika (Zainteresowanego).

Wnioskodawca i Zainteresowany osiągnęli już dochód z rozporządzenia prawami. Prace nad oprogramowaniem były wykonywane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego wyłącznie w Polsce.

W piśmie z 2 lutego 2024 r. (wpływ 2 lutego 2024 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowali Państwo opis okoliczności sprawy w wyniku odpowiedzi na pytania:

1)w odniesieniu do Państwa działalności, w ramach której tworzą Państwo „oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem realizacji „oprogramowania”?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany posiadali profesjonalną wiedzę w zakresie programowania programów komputerowych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Wnioskodawca i Zainteresowany dysponowali podstawowymi zasobami wiedzy niezbędnymi do pracy w dziedzinie programowania, takimi jak znajomość języków programowania, podstawy algorytmów i struktur danych, umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi programistycznych, takich jak X (środowisko programistyczne), system kontroli wersji. Wnioskodawca i Zainteresowany potrafili korzystać z dokumentacji technicznej i mieli zdolność szybkiego uczenia się nowych narzędzi czy bibliotek.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „oprogramowanie” od już istniejących?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wnioskodawca wykorzystywał technologie opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej tj. (…). Oprogramowania, które stworzył Wnioskodawca, nie istniały dotychczas w działalności Kontrahenta, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności swojego Kontrahenta. Każdy program komputerowy wyróżnia się od oprogramowania już istniejącego rozwiązaniem niespotykanego dotąd w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy i Zainteresowanego problemu (tworzone są nowe algorytmy). Każdy kolejny program odznacza się unikatowym zastosowaniem poprzez realizację nowej funkcjonalności oczekiwanej przez odbiorcę.

c)jakie produkty, usługi, procesy oferowali Państwo dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności świadczył usługi informatyczne oraz doradztwa i nadzoru informatycznego. Wnioskodawca i Zainteresowany oferuje swojemu Kontrahentowi produkty, indywidualnie dostosowane do potrzeb Klienta. Wnioskodawca i Zainteresowany nie posiada konkretnego asortymentu – zawsze dostosowuje oprogramowanie do indywidualnych, unikatowych i niepowtarzalnych potrzeb klienta w zakresie jego wymagań.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany tworząc i rozwijając Oprogramowanie, używa języków programowania i technologii dobierając je zarówno do tworzonego programu komputerowego oraz w taki sposób, aby Kontrahent mógł korzystać z tego oprogramowania przy aktualnej możliwości technologicznej urządzeń.

2)w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, którego dotyczy wniosek?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany stworzyli całkowicie nowy program komputerowy, co stanowiło główny cel projektu. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku przejawia się poprzez projektowanie nowatorskich algorytmów, pisanie czystego i efektywnego kodu, jak również znalezienie innowacyjnych rozwiązań dla napotykanych wyzwań programistycznych, tj. rozwiązań odpowiadających potrzebom ostatecznego odbiory oprogramowania. Potrzeby te określone są w tzw. specyfikacji biznesowej, opisującej cele, wymagania, oczekiwane funkcjonalności oraz szczegóły dotyczące oprogramowania, które ma być stworzone, jak choćby scenariusze użycia. Pisanie kodu to proces tworzenia instrukcji komputerowych zgodnie z określonymi regułami i językiem programowania. To tłumaczenie algorytmów i pomysłów na zrozumiały dla komputera zestaw instrukcji, który wykonuje określone zadania. Obejmuje to pisanie linijek kodu, implementację algorytmów, testowanie rozwiązań.

Należy wyjaśnić jakie działania podjęli Państwo w celu opracowania „oprogramowania”, a w szczególności:

a)Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Państwa praktyce gospodarczej zastosowano?

Odpowiedź:

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca i Zainteresowany opracowuje nowe, rozwija oraz ulepsza produkty niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy i Zainteresowanego lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od produktów (rozwiązań) już u Wnioskodawcy funkcjonujących. W projekcie C zaimplementowano szereg innowacyjnych funkcjonalności, które przyczyniają się do poprawy efektywności i przejrzystości procesów (…). (…). Do najważniejszych cech innowacyjności należy zaliczyć algorytm dostosowany do potrzeb użytkownika, proces łączenia i negocjacji umów PPA, opracowanie i zaimplementowanie procesji negocjacji charakterystycznego dla (…), opracowanie algorytmu porównawczego i modułu zarządzania umowami charakterystycznymi dla rynku polskiego.

Opracowanie nowego oprogramowania to złożony proces, który obejmuje wiele kroków:

1. Określenie wymagań: Wnioskodawca współpracuje z osobami decyzyjnymi ze strony Kontrahenta (odbiorcą oprogramowania) oraz osobami zaangażowanymi w projekt, aby zrozumieć potrzeby i cele, jakie ma spełniać oprogramowanie. To pozwala na określenie funkcjonalności i specyfikacji, na których zostanie zbudowane oprogramowanie.

2. Projektowanie: obejmuje planowanie architektury oprogramowania, czyli określenie struktury, komponentów i interakcji między nimi. Wnioskodawca i Zainteresowany projektują również interfejsy użytkownika, bazy danych, algorytmy i inne kluczowe elementy.

3. Implementacja: na tym etapie Wnioskodawca i Zainteresowani przekształcają projekt w rzeczywisty kod. Piszą instrukcje zgodnie z wybranym językiem programowania, stosując odpowiednie wzorce projektowe i narzędzia.

4. Testowanie: po napisaniu kodu następuje etap testowania, w którym sprawdza się, czy oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami Kontrahenta. Testy mogą być automatyczne lub manualne i obejmują różne przypadki użycia w celu wykrycia błędów.

5. Debugowanie: gdy testy wykryją błędy (takie jak błędy logiczne lub funkcjonalne), Wnioskodawca i Zainteresowany pracują nad ich identyfikacją i naprawą w procesie zwalczania błędów (debugowania).

Kroki 3-5 były wykonywane na poszczególnych funkcjonalnościach i są zapętlonym procesem wykonywania projektu.

b)Co powoduje, iż wytworzone nowe „oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa? Na czym polegała oryginalność tego „oprogramowania”?

Odpowiedź:

Oryginalność tego oprogramowania/programów komputerowych przejawia się przede wszystkim przez fakt, że programy te nie mogłyby być zakupione przez Kontrahenta na wolnym rynku, musiały być stworzone przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca i Zainteresowany tworzą oprogramowanie/programy komputerowe w oparciu o technologie i języki programowania określone we wniosku o wydanie interpretacji. Technologie i języki programowania zostały dobrane do konkretnego projektu indywidualnie. Nowe oprogramowania różniły się od rozwiązań już funkcjonujących unikalnym zestawem funkcjonalności, zastosowaniem innowacyjnego podejścia oraz rozwiązaniem niespotykanego dotąd problemu w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy i Zainteresowanego.

O oryginalności oprogramowania zadecydowała:

-Innowacyjność rozwiązania: oprogramowanie wyróżnia się poprzez nowe algorytmy, które nie istniały lub nie były stosowane wcześniej przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego.

-Unikalność funkcjonalności: oprogramowanie oferuje unikalne funkcjonalności, które wyróżniają je spośród wcześniej tworzonych, m.in. nowe sposoby interakcji z użytkownikiem, zaawansowane mechanizmy analizy danych, różne sposoby prezentacji informacji.

-Efektywne połączenie istniejących elementów: zastosowano kombinację różnych technologii (wymienionych szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji).

-Zaspokojenie nowych potrzeb: tworzone oprogramowanie wychodzi na przeciwko nowym potrzebom Kontrahenta które dotychczas nie były w pełni zaspokojone. Wnioskodawca i Zainteresowani stworzyli rozwiązania programistyczne, które reagują na specyficzne wymagania, niespotykane dotychczas w ich praktyce zawodowej.

c)Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „oprogramowanie” po jego wytworzeniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa?

Odpowiedź:

Wytworzone przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego oprogramowanie różni się od istniejących już w ramach działalności gospodarczej rozwiązań bowiem jest dostosowane do unikalnych i konkretnych wymagań Kontrahenta. Wnioskodawca i Zainteresowani nie tworzyli do tej pory oprogramowania spełniającego wachlarz funkcjonalności określony szczegółowo przez Klienta – za każdym razem oprogramowanie miało zatem charakter twórczy i innowacyjny. Program został zbudowany całkowicie od podstaw w oparciu o unikalną koncepcję techniczno-architektoniczną Wnioskodawcy i Zainteresowanego i zawiera autorski kod programistyczny. Spółka stosuje własny, zbudowany od podstaw framework programistyczny, przyspieszający prace nad rozwojem funkcjonalności.

3)wobec wskazania we wniosku, że:

Działalność ta podejmowana jest w sposób metodyczny i uporządkowany zgodnie z tzw. metodyką scrum, odbywa się według z góry ustalonego harmonogramu w określonych etapach (…)

a)proszę wyjaśnić na czym polega systematyczność w odniesieniu do Państwa działań w zakresie wykonywanych przez Państwa czynności?

Odpowiedź:

Systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego działań w zakresie opisanych we wniosku czynności polegała na konsekwencji, planowaniu i uporządkowaniu procesu programowania. Fundamentem tych działań była iteracyjność, czyli cykliczne podejście do pracy, gdzie Wnioskodawca i Zainteresowany regularnie dokonują oceny postępu, wprowadzają poprawki i kontynuują rozwój programu. Systematyczność zaczyna się od wyznaczenia celów, podziału zadań na mniejsze etapy i ustalenia harmonogramu. Wnioskodawca używał narzędzi takich jak m.in. listy zadań by lepiej organizować pracę. Systematyczność przejawiała się również w utrzymaniu spójnego stylu pisania kodu, stosowanie nazewnictwa zrozumiałego dla pozostałych członków zespołu projektowego, a także tworzenie dokumentacji kodu, która ułatwia zrozumienie jego funkcji dla innych programistów. Systematyczność polegała również na systematycznym identyfikowaniu i naprawianiu błędów w kodzie.

b)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź:

Wnioskodawca tworzył wewnętrzne harmonogramy w okresie tworzenia programu komputerowego, które umożliwiały mu zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów. Umowa z Kontrahentem przewidywała iteracje z Klientem w sprintach po kilka-kilkanaście dni roboczych w trakcie których oceniano postępy. Harmonogramy i kolejne prace były wykonywane na podstawie oczekiwań stawianych przez Kontrahenta, w stosunku do każdego z programów komputerowych, uwzględniające niezbędny czas i nakład pracy Wnioskodawcy i Zainteresowanego do wykonania każdego zadania.

4)czy faktury, które wystawiali Państwo na rzecz Klienta wyodrębniały wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Państwa prac na Klienta? Jeśli nie, prosimy by Państwo wskazali dlaczego i w jaki sposób określali Państwo wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odpowiedź:

Umowa zawarta z kontrahentem przewidywała rozliczenie na podstawie liczby przepracowanych godzin oraz stawki godzinowej, jednakże zgodnie z zawartą umową przedmiotowe wynagrodzenie dotyczy przeniesienia praw autorskich. Umowa zawarta z kontrahentem przewidywała rozliczenie w oparciu o faktury VAT wystawiane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego na koniec każdego miesiąca trwania projektu. Wynagrodzenie przysługiwało za przeniesienie majątkowych praw autorskich do oprogramowania. Wprawdzie faktura VAT jest wystawiona na „usługi programistyczne”, jednak jest to ogólnie przyjęte w tej branży, a umowa zawarta z Kontrahentem szczegółowo wskazuje, że wynagrodzenie jest związane z przeniesieniem praw autorskich. Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzą ewidencję pozwalającą na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia programów komputerowych i na tej podstawie wystawia kontrahentowi fakturę VAT.

5)w jaki sposób umowy ze Zleceniodawcą regulowały kwestię Państwa wynagrodzenia? Czy otrzymywali Państwo wynagrodzenie:

wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy z preferencyjnego opodatkowania zamierzają Państwo skorzystać również w odniesieniu do tego wynagrodzenia)?

Odpowiedź:

§Wnioskodawca i Zainteresowany otrzymują wynagrodzenie wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta całość praw autorskich majątkowych do oprogramowania.

§Z tytułu innych czynności Wnioskodawca i Zainteresowany nie otrzymują wynagrodzenia.

§Wnioskodawca i Zainteresowany nie wykonują innych czynności.

§Wnioskodawca i Zainteresowany otrzymują wynagrodzenie jedynie za przeniesienie praw do oprogramowania na Kontrahenta.

6)od kiedy (dokładnie) prowadzą Państwo odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję (proszę wskazać datę – dd.mm.rrrr)?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowani prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję od 01.01.2023 r.

7)czy odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy odrębna ewidencja prowadzona jest na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź:

Tak, odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP. Ewidencja ta jest prowadzona na bieżąco, tj. od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

8)czy odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzili/prowadzą Państwo w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzą odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Prowadzona przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego ewidencja pozwala na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

9)czy wykonując usługi, opisane we wniosku, ponosili Państwo ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź:

Tak, Wnioskodawca i Zainteresowany wykonując usługi świadczone zgodnie z zawartą umową ponoszą ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

10)według jakiej formy opodatkowania opodatkowani są wspólnicy spółki cywilnej, w okresie którego dotyczy wniosek?

Odpowiedź:

Wspólnicy spółki cywilnej opodatkowani są podatkiem liniowym w wysokości 19%.

11)czy i w jaki sposób obliczają Państwo tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź:

Wnioskodawca i Zainteresowany oblicza wskaźnik „nexus” zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według wzoru: [(a+b) × 1,3]/(a+b+c+d), w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a. prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;

b. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;

c. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

d. nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pytanie

Czy zgodnie z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca (oraz Zainteresowany) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może przypadający na niego kwalifikowany dochód uzyskany ze zbycia udziału w kwalifikowanym prawie własności intelektualnej w postaci oprogramowania komputerowego opodatkować 5% stawką opodatkowania, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT po spełnieniu warunków formalnych dotyczących prowadzenia księgowości wg art. 30cb tej ustawy?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 2 lutego 2024 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy i Zainteresowanego, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, przedsiębiorcy osiągający dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. kwalifikowane IP) mogą stosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego w wysokości 5% podstawy opodatkowania (tzw. ulga IP Box).

Zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, preferencja IP Box skierowana jest do podatników uzyskujących dochody z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej takich jak patenty, wzory przemysłowe oraz autorskie prawa majątkowe do oprogramowania.

Tak więc można przyjąć, że jest to ulga skierowana również do Wnioskodawcy, który w ramach spółki cywilnej i w oparciu o zawartą ze spółką umowę z wykorzystaniem posiadanego doświadczenia oraz wiedzy projektuje i współtworzy autorskie programy komputerowe. Jednym z warunków skorzystania z preferencji IP Box jest osiąganie dochodu z kwalifikowanego IP podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Warunek ten zgodnie ze stanem faktycznym jest spełniony przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego.

Dodatkowo kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:

zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, w tym przypadku autorskie prawo do programu komputerowego;

podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Zdaniem Wnioskodawcy zarówno on jak i Zainteresowany spełniają wszystkie powyższe wymagania.

W ramach jego działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powstają programy informatyczne o charakterze autorskim dostosowane do wymagań klienta, podlegające ochronie prawnej. Dodatkowo całość majątkowych praw autorskich oraz praw zależnych każdorazowo podlega przeniesieniu na rzecz klienta poprzez sprzedaż przez Wnioskodawcę i jego wspólnika (Zainteresowanego) wszystkich ich (równych) udziałów w tych prawach, skutkującą uzyskaniem przychodu, a po uwzględnieniu kosztów – dochodu. Dochód ten jest w równy sposób dzielony pomiędzy Wnioskodawcę i jego wspólnika (Zainteresowanego), jako współtwórców w częściach równych wytworzonego oprogramowania (utworu wspólnego nierozłącznego), zgodnie z postanowieniami umowy spółki cywilnej i ustaleniami współtwórców.

Prowadzona przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego działalność badawczo-rozwojowa ma charakter twórczy, jest ściśle związana z ich działalnością o charakterze kreacyjnym i nie ma charakteru rutynowych działań. W wyniku prowadzonego projektu i działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca i Zainteresowany opracowywali nowe koncepcje, narzędzia i rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej i na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Niemniej istotne jest to, że Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzą swoją działalność w sposób systematyczny, uporządkowany i metodyczny. Wnioskodawca i Zainteresowany jako zarządzający projektem badawczo-rozwojowym zlokalizowali i zidentyfikowali zasoby wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; podjęli szereg działań mających na celu określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Wnioskodawca i Zainteresowany prowadząc działalność badawczo-rozwojową, rozwijają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które mogą wykorzystać w ramach bieżących jak i przyszłych projektów. Wnioskodawca i Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarzają oprogramowanie, które jest rezultatem ich własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca i Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują pracę o twórczym charakterze, bowiem tworzą całkowicie nowe oprogramowanie na podstawie własnej inwencji oraz pomysłu dostosowane do potrzeb indywidualnych zlecenia.

W swojej pracy Wnioskodawca i Zainteresowany wykorzystują wiedzę i umiejętności z zakresu narzędzi informatycznych i programistycznych w celu wytworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności. Powstałe w ten sposób oprogramowanie stanowi oryginalny wytwór pracy własnej, jest rozwiązaniem unikatowym, znacznie odróżniającym się od rozwiązań już funkcjonujących oraz niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej.

Podejmowane prace mają charakter systematyczny, są prowadzone w sposób zaplanowany, metodyczny i uporządkowany z nastawieniem na ciągły rozwój i opracowywanie ulepszeń. Wnioskodawca i Zainteresowany przenoszą prawa własności do programów komputerowych na Spółkę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia. W związku z tym Wnioskodawca osiąga dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego w ramach projektów nie stanowią rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania. Możliwość pozyskiwania zleceń oraz współpracy z kontrahentami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest ściśle uzależniona od umiejętności i wiedzy Wnioskodawcy i Zainteresowanego w zakresie projektowania i wdrażania nowych/ulepszonych rozwiązań związanych z tworzeniem Oprogramowania. Ekspercka wiedza oraz doświadczenie pozwalają na opracowanie i wdrażanie całkowicie nowych lub znacznie ulepszonych technologicznie rozwiązań dla kontrahentów. Realizowane przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego prace w zakresie rozwoju Oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych, tworzone są zupełnie nowe elementy Oprogramowania, które mają sprostać wymogom rynku, klientów oraz postępowi technologicznemu.

Oprogramowanie staje się jednocześnie nowym produktem Wnioskodawcy i Zainteresowanego, które (po przejściu odpowiednich testów technicznych i technologicznych) następnie udostępniane jest kontrahentom, w zamian za wynagrodzenie. Według stanowiska Wnioskodawcy jego działalność oraz działalność jego wspólnika (Zainteresowanego) spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Jako że efektem pracy jest kod źródłowy tworzący oprogramowanie komputerowe wytwarza on prawa własności intelektualnej. Mając na uwadze spełnienie przez Wnioskodawcę definicji działalności B+R stwierdzić należy, że wytwarza on wraz z Zainteresowanym (wspólnikiem spółki cywilnej) kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.

Po spełnieniu warunków formalnych dotyczących prowadzenia księgowości opisanych w art. 30cb podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca i Zainteresowany mają prawo rozliczać się na podstawie art. 30ca ww. ustawy, ponieważ zdaniem Wnioskodawcy:

1)stan faktyczny jest taki, że w ramach prowadzonych dla spółki Sp. z o.o. prac tworzone są utwory w postaci oprogramowania chronione na podstawie upapp objęte kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, spełniającej wymogi art. 30ca ustawy o PIT,

2)następuje przekazanie do Sp. z o.o. praw własności intelektualnej do oprogramowania, za co Wnioskodawca i jego wspólnik (Zainteresowany) pobierają przypadające na nich stosunkowo do równych udziałów w prawie (po równo) wynagrodzenie.

Następuje więc faktyczna ich sprzedaż. W związku z powyższym autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane przez Wnioskodawcę i jego wspólnika (Zainteresowanego) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT. Dochód ze zbycia tego prawa lub jego części stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 analizowanej ustawy.

Zatem Wnioskodawca i Zainteresowany ma prawo rozliczać dochody ze sprzedaży tych praw zgodnie z art. 30ca ww. ustawy, tj. z zastosowaniem stawki 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzą Państwo jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Prowadzi Pan działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, w której drugi wspólnik jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania (dalej: Zainteresowany, Wspólnik). Celem wspólników jest uzyskiwanie dochodów wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez siebie oprogramowania. Działając w ramach spółki cywilnej, Pan wraz z Zainteresowanym, zawarł z Sp. z o.o. umowę na usługi programistyczne. Przedmiotem tej umowy było tworzenie Platformy C i przenoszenie praw autorskich do tego oprogramowania na Sp. z o.o. C jest platformą dla dostawców i producentów (…). Celem Platformy C było uproszczenie zakupów (…), dzięki czemu proces ten będzie wygodniejszy i skuteczniejszy dla przedsiębiorstw. Aplikacja została stworzona w języku (…). Zadaniem Państwa działających w ramach spółki cywilnej było tworzenie nowego oprogramowania i funkcjonalności. Podstawowym Pana i Zainteresowanego oraz innych członków zespołu projektowego zatrudnionych przez spółkę cywilną, było tworzenie kodu źródłowego aplikacji zgodnie z przyjętymi standardami. Końcowym efektem ich działalności było stworzenie zupełnie nowego oprogramowania: kodu wynikowego, ale również dokumentacji projektowej.

Efektem działania Pana i Zainteresowanego, przy udziale innych członków zespołu projektowego, którym wspólnie kierowali, było stworzenie zupełnie nowego oprogramowania, realizującego nowe funkcjonalności, w szczególności:

(…).

Celem prac rozwojowych było stworzenie działającego oprogramowania zgodnego ze specyficznymi wymaganiami klienta. Prace rozwojowe dotyczyły stworzenia w ramach platformy unikalnego programu, nieznanego na rynku polskim umożliwiającego łatwe łącznie dostawców i producentów (…). Dzięki Platformie i stworzonemu algorytmowi podmioty te mają możliwość podpisywania i negocjowania umów na zakup (…). Istotnym elementem prac rozwojowych było wdrożenie preferencji sortowania dla użytkowników do (…). Ponadto Prace rozwojowe polegały na zwiększeniu lub wykorzystaniu zasobów wiedzy do stworzenia nowych zastosowań w ramach konkretnego projektu realizowanego przez Wnioskodawcę i Zainteresowanego. Wyniki prac rozwojowych są pełni zgodne z wymaganiami klienta, z unikalnym systemem funkcjonalności. Wynik prac rozwojowych ma ustaloną formę oprogramowania. Wszyscy członkowie zespołu projektowego zawarli umowy z Panem i Zainteresowanym, na podstawie których systematycznie przenosili efekty prac i badań, w tym wszelkie majątkowe prawa autorskie, na Pana i Wspólnika, w częściach równych. Co istotne, ani Pan, ani Zainteresowany nigdy nie nabywali gotowego oprogramowania, a jedynie poszczególne elementy prac programistycznych, nie stanowiących osobnych, kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Oprogramowanie Pana i Zainteresowanego wytworzone w opisany sposób wraz z jego dokumentacją podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach prowadzonej działalności Pan i Zainteresowany prowadzili ww. prace. Prace nad projektem są prowadzone od 9 stycznia 2023 r. do chwili obecnej. Prace rozwojowe zostały zakończone z końcem listopada 2023 r. Wynik prac obejmuje mechanizmy i algorytmy, które zostały wdrożone w platformie C. Wyniki prac rozwojowych zostały również utrwalone w postaci notatek raportów i dokumentów projektowych. Wyniki prac rozwojowych zostały zaimplementowane również w produkcie (platformie), dzięki któremu został stworzony nowy produkt w postaci platformy C. Wyżej wymienione oprogramowanie stanowi odrębne utwory podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz są wynikiem twórczej działalności Pana i Zainteresowanego.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Państwa prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwo efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazano, że wytwarzane przez Pana i Zainteresowanego oprogramowanie zawsze dostosowane jest do indywidualnych, unikatowych i niepowtarzalnych potrzeb klienta w zakresie jego wymagań. Efektem działania Pana i Zainteresowanego, przy udziale innych członków zespołu projektowego, którym wspólnie kierowali, było stworzenie zupełnie nowego oprogramowania, realizującego nowe funkcjonalności. W projekcie zaimplementowano szereg innowacyjnych funkcjonalności, które przyczyniają się do poprawy efektywności i przejrzystości procesów (…). (…). W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty nie występujące dotychczas w jego w praktyce gospodarczej. Nie są to działania rutynowe ani okresowe. Wykorzystywał Pan technologie opisane we wniosku, tj. (…). Oprogramowania, które stworzył Pan nie istniały dotychczas w działalności Kontrahenta, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności swojego Kontrahenta. Każdy program komputerowy wyróżnia sią od oprogramowania już istniejącego rozwiązaniem niespotykanego dotąd w praktyce gospodarczej Pana i Zainteresowanego problemu (tworzone są nowe algorytmy). Każdy kolejny program odznacza się unikatowym zastosowaniem poprzez realizację nowej funkcjonalności oczekiwanej przez odbiorcę. Pan i Zainteresowany tworząc i rozwijając Oprogramowanie, używa języków programowania i technologii dobierając je zarówno do tworzonego programu komputerowego oraz w taki sposób, aby Kontrahent mógł korzystać z tego oprogramowania przy aktualnej możliwości technologicznej urządzeń. Stworzyli Państwo całkowicie nowy program komputerowy, co stanowiło główny cel projektu. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku przejawia się przez projektowanie nowatorskich algorytmów, pisanie czystego i efektywnego kodu, jak również znalezienie innowacyjnych rozwiązań dla napotykanych wyzwań programistycznych, tj. rozwiązań odpowiadających potrzebom ostatecznego odbiory oprogramowania. Pisanie kodu to proces tworzenia instrukcji komputerowych zgodnie z określonymi regułami i językiem programowania. To tłumaczenie algorytmów i pomysłów na zrozumiały dla komputera zestaw instrukcji, który wykonuje określone zadania. Obejmuje to pisanie linijek kodu, implementację algorytmów, testowanie rozwiązań. W ramach działalności gospodarczej Pan i Zainteresowany opracowuje nowe, rozwija oraz ulepsza produkty niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Pana i Zainteresowanego lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od produktów (rozwiązań) już u Pana funkcjonujących. W projekcie zaimplementowano szereg innowacyjnych funkcjonalności, które przyczyniają się do poprawy efektywności i przejrzystości procesów (…). (…). Do najważniejszych cech innowacyjności należy zaliczyć algorytm dostosowany do potrzeb użytkownika, proces łączenia i negocjacji umów PPA, opracowanie i zaimplementowanie procesji negocjacji charakterystycznego dla branży energetycznej, opracowanie algorytmu porównawczego i modułu zarządzania umowami charakterystycznymi dla rynku polskiego. Oryginalność tego oprogramowania/programów komputerowych przejawia się przede wszystkim przez fakt, że programy te nie mogłyby być zakupione przez Kontrahenta na wolnym rynku, musiały być stworzone przez Pana. Pan i Zainteresowany tworzą oprogramowanie/programy komputerowe w oparciu o technologie i języki programowania określone we wniosku o wydanie interpretacji. Technologie i języki programowania zostały dobrane do konkretnego projektu indywidualnie. Nowe oprogramowania różniły się od rozwiązań już funkcjonujących unikalnym zestawem funkcjonalności, zastosowaniem innowacyjnego podejścia oraz rozwiązaniem niespotykanego dotąd problemu w praktyce gospodarczej Pana i Zainteresowanego. Wytworzone przez Pana i Zainteresowanego oprogramowanie różni się od istniejących już w ramach działalności gospodarczej rozwiązań bowiem jest dostosowane do unikalnych i konkretnych wymagań Kontrahenta. Nie tworzyli Państwo do tej pory oprogramowania spełniającego wachlarz funkcjonalności określony szczegółowo przez Klienta – za każdym razem oprogramowanie miało zatem charakter twórczy i innowacyjny. Program został zbudowany całkowicie od podstaw w oparciu o unikalną koncepcję techniczno-architektoniczną Pana i Zainteresowanego i zawiera autorski kod programistyczny.

Zatem prowadzona przez Pana i Zainteresowanego działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej, jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazali Państwo, że oprogramowanie, o którym mowa we wniosku zostało wytworzone przez Pana i Zainteresowanego w ramach prowadzonej przez nich działalności twórczej podejmowanej w sposób systematyczny obejmującej prace rozwojowe, w celu tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta podejmowana jest w sposób metodyczny i uporządkowany zgodnie z tzw. metodyką scrum, odbywa się według z góry ustalonego harmonogramu w określonych etapach (tzw. sprintach), który w razie potrzeby może zostać zmodyfikowany i dostosowany do zmieniających się potrzeb klienta. Działalność ta obejmowała etap badań, etap testowania rozwiązań oraz etap ich implementacji. Systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana i Zainteresowanego działań w zakresie opisanych we wniosku czynności polegała na konsekwencji, planowaniu i uporządkowaniu procesu programowania. Fundamentem tych działań była iteracyjność, czyli cykliczne podejście do pracy, gdzie Pan i Zainteresowany regularnie dokonują oceny postępu, wprowadzają poprawki i kontynuują rozwój programu. Systematyczność zaczyna się od wyznaczenia celów, podziału zadań na mniejsze etapy i ustalenia harmonogramu. Używał Pan narzędzi takich jak m.in. listy zadań by lepiej organizować pracę. Systematyczność przejawiała się również w utrzymaniu spójnego stylu pisania kodu, stosowanie nazewnictwa zrozumiałego dla pozostałych członków zespołu projektowego, a także tworzenie dokumentacji kodu, która ułatwia zrozumienie jego funkcji dla innych programistów. Systematyczność polegała również na systematycznym identyfikowaniu i naprawianiu błędów w kodzie. Tworzył Pan wewnętrzne harmonogramy w okresie tworzenia programu komputerowego, które umożliwiały mu zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów. Umowa z Kontrahentem przewidywała iteracje z Klientem w sprintach po kilka-kilkanaście dni roboczych w trakcie których oceniano postępy. Harmonogramy i kolejne prace były wykonywane na podstawie oczekiwań stawianych przez Kontrahenta, w stosunku do każdego z programów komputerowych, uwzględniające niezbędny czas i nakład pracy Pana i Zainteresowanego do wykonania każdego zadania. Celem prac rozwojowych było stworzenie działającej oprogramowania zgodnego ze specyficznymi wymaganiami klienta. W ramach faktycznie wykonywanych czynności, niezbędnych do osiągnięcia podstawowego celu, jakim jest stworzenie poprawnego, zoptymalizowanego kodu programistycznego Pan i Zainteresowany podejmowali również takie działania jak: tworzenie kodu źródłowego aplikacji zgodnie z przyjętymi standardami, prowadzenie osobiście lub za pośrednictwem komunikatora z innymi członkami zespołu projektowego dyskusji dotyczących wykonywanych aktualnie zadań, udział w spotkaniach projektowych, na których omawiano i projektowano główne wyzwania i trudności z tworzeniem oprogramowania, przeglądanie kodu stworzonego przez innych członków zespołu, wyszukiwanie błędów, optymalizacja, w celu ich akceptacji i wykorzystania produkcyjnego, poszukiwaniu logiki w tworzonym kodzie programistycznym, w celu sprawnego działania danej funkcjonalności, przeprowadzanie eksperymentów z możliwymi rozwiązaniami problemu, poprzez tworzenie kodu testowego, uruchomienie go w środowisku testowym i sprawdzanie szybkości i wydajności zapytań do bazy danych lub liczby kroków algorytmu w danym procesie, analiza publikacji naukowych i branżowych opisujących zastosowanie języków programowania, analiza upublicznionego otwartego kodu, przegląd kodu źródłowego innych rozwiązań działających w oprogramowaniu tego rodzaju, przeprowadzanie konsultacji z pozostałymi członkami zespołu.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana i Zainteresowanego oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że prace rozwojowe polegały na zwiększeniu lub wykorzystaniu zasobów wiedzy do stworzenia nowych zastosowań w ramach konkretnego projektu realizowanego przez Pana i Zainteresowanego. Składa się na to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie koncepcji, narzędzi informatycznych, programowania i grafiki do utworzenia funkcjonalności nowego/rozwijanego oprogramowania do Platformy C z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Prace te są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych programów. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, to jest wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas na rynku, a będących odpowiedzią na zapotrzebowanie klienta. Posiadali Państwo profesjonalną wiedzę w zakresie programowania programów komputerowych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Dysponowali Państwo podstawowymi zasobami wiedzy niezbędnymi do pracy w dziedzinie programowania, takimi jak znajomość języków programowania, podstawy algorytmów i struktur danych, umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi programistycznych, takich jak X (środowisko programistyczne), system kontroli wersji. Potrafili Państwo korzystać z dokumentacji technicznej i mieli zdolność szybkiego uczenia się nowych narzędzi czy bibliotek. Łączą Państwo wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wykorzystywał Pan technologie opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tj. (…). Oprogramowania, które Pan stworzył, nie istniały dotychczas w działalności Kontrahenta, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności swojego Kontrahenta. Każdy program komputerowy wyróżnia sią od oprogramowania już istniejącego rozwiązaniem niespotykanego dotąd w praktyce gospodarczej Pana i Zainteresowanego problemu (tworzone są nowe algorytmy). Każdy kolejny program odznacza się unikatowym zastosowaniem poprzez realizację nowej funkcjonalności oczekiwanej przez odbiorcę.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan i Zainteresowany istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazują Państwo we wniosku, prowadzona przez Pana i Zainteresowanego działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny obejmującą prace rozwojowe, w celu tworzenia nowych zastosowań. Prace te są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych programów. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, to jest wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas na rynku, a będących odpowiedzią na zapotrzebowanie klienta. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty nie występujące dotychczas w jego w praktyce gospodarczej. Nie są to działania rutynowe ani okresowe. Działalność prowadzona przez Pana i Zainteresowanego obejmowała prace rozwojowe rozumiane jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działalność ta podejmowana jest w sposób metodyczny i uporządkowany zgodnie z tzw. metodyką scrum, odbywa się według z góry ustalonego harmonogramu w określonych etapach (tzw. sprintach), który w razie potrzeby może zostać zmodyfikowany i dostosowany do zmieniających się potrzeb klienta. Działalność ta obejmowała etap badań, etap testowania rozwiązań oraz etap ich implementacji. Celem prac rozwojowych było stworzenie działającej oprogramowania zgodnego ze specyficznymi wymaganiami klienta. W ramach faktycznie wykonywanych czynności, niezbędnych do osiągnięcia podstawowego celu, jakim jest stworzenie poprawnego, zoptymalizowanego kodu programistycznego Pan i Zainteresowany podejmowali również takie działania jak: tworzenie kodu źródłowego aplikacji zgodnie z przyjętymi standardami, prowadzenie osobiście lub za pośrednictwem komunikatora z innymi członkami zespołu projektowego dyskusji dotyczących wykonywanych aktualnie zadań, udział w spotkaniach projektowych, na których omawiano i projektowano główne wyzwania i trudności z tworzeniem oprogramowania, przeglądanie kodu stworzonego przez innych członków zespołu, wyszukiwanie błędów, optymalizacja, w celu ich akceptacji i wykorzystania produkcyjnego, poszukiwaniu logiki w tworzonym kodzie programistycznym, w celu sprawnego działania danej funkcjonalności, przeprowadzanie eksperymentów z możliwymi rozwiązaniami problemu, poprzez tworzenie kodu testowego, uruchomienie go w środowisku testowym i sprawdzanie szybkości i wydajności zapytań do bazy danych lub liczby kroków algorytmu w danym procesie, analiza publikacji naukowych i branżowych opisujących zastosowanie języków programowania, analiza upublicznionego otwartego kodu, przegląd kodu źródłowego innych rozwiązań działających w oprogramowaniu tego rodzaju, przeprowadzanie konsultacji z pozostałymi członkami zespołu. Aplikacja została stworzona w języku (…). Zadaniem Pana działającego w ramach spółki cywilnej (jak i Zainteresowanego) było tworzenie nowego oprogramowania i funkcjonalności.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana i Zainteresowanego ani też całość prowadzonej przez Państwo działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana i Zainteresowanego polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-Pan i Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wytwarzają oprogramowanie;

-na podstawie umowy o świadczenie usług programistycznych z Sp. z o.o., tworzy Pan wraz z Zainteresowanym oraz rozwija oprogramowaniew ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-tworzone przez Panaoprogramowanie, niezależnie od tego czy jest ono efektem rozwijania lub ulepszania, zawsze stanowi program komputerowy oraz podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jako twórcom zawsze przysługują Panu i Zainteresowanemu autorskie prawa osobiste do tworzonego oprogramowania, natomiast autorskie prawa majątkowe przysługują Panu i Zainteresowanemu do momentu przeniesienia ich na Sp. z o.o.;

-przenosi Pan i Zainteresowany odpłatnie ogół praw autorskich do wytworzonych utworów na rzecz na Sp. z o.o. na mocy umowy o świadczenie usług, zawartej na piśmie i spełniającej wymogi art. 41, art. 53 oraz art. 74 tejże ustawy;

-w prowadzonej ewidencji na bieżąco wyodrębniają Państwo każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

-prowadzą Państwo na bieżąco od 1 stycznia 2023 r. odrębną ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także kosztów przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do oprogramowania tworzone przez Pana i Zainteresowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, Pan oraz Zainteresowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą przypadający na nich kwalifikowany dochód za 2023 r. uzyskany ze zbycia udziału w kwalifikowanym prawie własności intelektualnej w postaci oprogramowania komputerowego opodatkować 5% stawką opodatkowania, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym dochód z kwalifikowanego IP powinni Państwo ustalić jako iloczyn dochodu (w ramach przysługującego im udziału) z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru wynikającego z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawców. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji Podatkowej ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00