Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 lipca 2022 r., sygn. I SA/Go 171/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska (spr.) Asesor WSA Damian Bronowicki Protokolant Starszy sekretarz sądowy Marta Andrzejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2022 r. sprawy ze skargi J. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. Uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz J. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarżąca – J. Sp. z o.o. – dalej zwana Wnioskodawcą, Stroną, Skarżącą – złożyła skargę na interpretacje indywidualną z dnia [...] lutego 2022 r w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – dalej Organ, DKIS.
Zaskarżona interpretacja wydana została w związku ze złożonym przez Stronę wnioskiem. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe: Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "CIT") z siedzibą w Polsce, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: "SSE" lub "Strefa") zgodnie z zezwoleniem z 2007 r. oraz z zezwoleniem z 2014 r. (dalej razem: "Zezwolenia") i z tego tytułu osiąga dochody zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotem Zezwolenia jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie określonych wyrobów wytwarzanych i usług świadczonych na terenie strefy oraz w zakresie sprzedaży odpadów powstałych w związku z prowadzaną działalnością produkcyjną na terenie Strefy (dalej: "Działalność strefowa"). Spółka w przeważającej mierze prowadzi działalność objętą zezwoleniem strefowym oraz w małym stopniu osiąga również przychód ze sprzedaży towarów handlowych niewchodzących w zakres Zezwolenia. W rezultacie większość dochodu uzyskiwanego przez Spółkę korzysta ze zwolnienia z CIT, natomiast niewielka część dochodu podlega opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych. W celu ustalenia podstawy opodatkowania Spółka przyporządkowuje do działalności strefowej i pozastrefowej koszty bezpośrednio związane z daną działalnością oraz koszty wspólne - na podstawie klucza alokacji. Spółka prowadzi ewidencję dla działalności strefowej i poza strefowej, umożliwiającą dokonanie rocznego rozliczenia CIT oraz wykorzystania puli zwolnienia z CIT.