Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. II SA/Bd 272/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Korycka Asesor WSA Mariusz Pawełczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 lipca 2022 r. sprawy ze skargi I. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Wnioskiem z dnia [...] września 2021r. I. T. (skarżąca) zwróciła się do Prezydenta Miasta B. o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką M. H..
2. Decyzją z dnia [...] grudnia 2022r. Prezydent Miasta B. odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia za okres zasiłkowy 2021/2022. Zdaniem organu w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego wynikająca z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2020r., poz. 111 – dalej "u.ś.r.") bowiem sprawowana przez skarżącą opieka nie ma charakteru opieki stałej wykluczającej możliwość podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
3. Po rozpoznaniu odwołania od powyższej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia [...] stycznia 2022 r. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu i instancji.
W motywach rozstrzygnięcia organ stwierdził, że odmowa przyznania wnioskowanego świadczenia była zasadna, bowiem brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją skarżącej z zatrudnienia, a sprawowaniem przez nią opieki nad matką. Zdaniem Kolegium wymiar sprawowanej nad matką opieki nie uniemożliwia skarżącej podjęcia pracy. Czynności sprawowane przez skarżącą (przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, poranna toaleta, sprzątanie, pranie, umawianie wizyt lekarskich i pilnowanie przyjmowania leków) nie wykraczają poza czynności dnia codziennego. Organ podkreślił również, że skarżąca nie mieszka z matką, dojeżdża z miejscowości oddalonej o ok. 60 km jedynie na kilka godzin (od poniedziałku do czwartku na 4-5 godzin), niekiedy nocuje (weekend). Zdaniem organu taki sposób sprawowania opieki nie może zostać uznany za opiekę stałą i długotrwałą, zwłaszcza, że matka skarżącej jest osobą samodzielną, skoro pozostałe części dni i nocy spędza sama.