Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z elementami zlecenia i dzieła
Zawarliśmy z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę cywilnoprawną z elementami zlecenia i dzieła (nie dochodzi tu do przeniesienia autorskich praw majątkowych) na okres 3 tygodni. Rozpoczęcie realizacji umowy nastąpi w połowie kwietnia 2024 r. Wynagrodzenie w umowie zostało ustalone w jednej wspólnej kwocie za wszystkie czynności związane z jej realizacją. Według jakich zasad rozliczyć to wynagrodzenie?
Przy ustalaniu sposobu rozliczenia przychodu z umowy mieszanej decydujące może być to, który element umowy będzie dominujący i jaki jest główny cel umowy. Jednak w pierwszej kolejności takiego rozstrzygnięcia należy dokonać do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych, a następnie na tej podstawie rozliczyć wynagrodzenie. W razie braku możliwości ustalenia elementów dominujących umowę należy zgłosić w ZUS z dwóch różnych zakresów – przypisanych do zlecenia i dzieła. Szczegóły w uzasadnieniu.
W przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej mieszanej podmiot zlecający pracę na tej podstawie powinien szczegółowo określić przedmiot umowy. Czym więcej informacji w tym zakresie znajdzie się w umowie, tym mniejsze ryzyko jej błędnej kwalifikacji w szczególności pod względem oskładkowania na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, i tym samym mniej wątpliwości ZUS podczas kontroli płatnika składek w tym zakresie. Zatem aby prawidłowo rozliczyć przychód z takiej umowy, powinni Państwo ustalić główny cel umowy. Wówczas to ustalenie może zdecydować o rodzaju umowy i związanych z nią obowiązkach podmiotu zatrudniającego, w tym w zakresie rozliczeń podatkowo-składkowych. W razie braku takiej możliwości umowę należy zgłosić w ZUS z dwóch różnych zakresów – przypisanych do zlecenia i dzieła.