Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. I SA/Po 223/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 05 lipca 2022 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...]. nr [...].
Uzasadnienie
W dniu [...] lutego 2022 r. R. C. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 stycznia 2022 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie tego organu z 15 grudnia 2021 r. nr [...], pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek skarżącego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której wnioskiem z [...] listopada 2021 r. skarżący zwrócił do Dyrektora KIS o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 5% stawki opodatkowania do dochodu z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania. Przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe, skarżący wyjaśnił, że prowadzi własną działalność gospodarczą, która obejmuje przede wszystkim działalność związaną z oprogramowanie, tj. analizowanie i projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych. Działalność gospodarcza wnioskodawcy jest związana z tworzeniem nowego oprogramowania dla nowych użytkowników, ale obejmuje także dbanie o dalszy rozwój stworzonego oprogramowania w związku z rozwijającym się światem i technologiami. Prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością o charakterze twórczym, która podejmowana jest w sposób z góry zaplanowany, a jej głównym celem jest zwiększanie zasobów wiedzy w związku z pojawiającą się możliwością na stworzenie nowszej technologii. Podejmowane działania, polegające na rozwijaniu i ulepszaniu wytworzonego przez niego oprogramowania, zmierzają do poprawy użyteczności powstałego oprogramowania. W ramach rozwijania i zmiany programów komputerowych wnioskodawca dodaje do już istniejącego programu nowy kod komputerowy, który rozszerza działanie programu. Kod jest czymś nowym, innowacyjnym, spełniającym założenia przedstawione przez kontrahenta. Oprogramowaniem nie jest program ogólnie dostępny na rynku. Jest to kod specjalnie pisany pod wymagania i systemy konkretnego zleceniodawcy. W przypadku rozwijania, zmiany i ulepszania programów komputerowych wnioskodawca przenosi na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych do wprowadzonych zmian. Programowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej, jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062; dalej: "u.p.a.p.p."). Uzyskiwane przez niego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z tworzeniem ww. oprogramowań są przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.f.").
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right