Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Wa 4188/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi K. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskrzoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego K. C. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w dniu [...] października 2021 r. decyzję nr [...], którą na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723 ze zm.), zwanej dalej "ustawą zaopatrzeniową", po rozpatrzeniu wniosku K. C. z dnia [...] września 2017 r. odmówił wyłączenia stosowania wobec wnioskodawcy art. 15 c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ nadmienił, iż K. C. wnioskiem z dnia [...] września 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. Wnioskodawca wskazał, iż w połowie maja 1989 r. ukończył Szkołę Chorążych Wojsk [...] w [...]. Następnie otrzymał przydział do służby w [...] Brygadzie [...] w [...], a od 1991 r. pełnił służbę w Strażnicy [...] Oddziału Straży Granicznej. Okres zaliczony do służby na rzecz totalitarnego państwa wynoszący 1 rok, 2 miesiące i 1 dzień, wg strony jest okresem krótkotrwałym. Odnosząc się do kryterium rzetelnego wykonywania zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r. oraz służby pełnionej z narażeniem zdrowia i życia, funkcjonariusz zaznaczył, iż wykonywał swoje zadania i obowiązki w sposób rzetelny, o czym świadczy brak kar dyscyplinarnych i liczne awanse. Podkreślił, że służbę pełnił często w złych warunkach atmosferycznych, w nocy, a także bez żadnego sprzętu zabezpieczającego przed mrozem i deszczem. Ponadto, ze względu na wykonywaną pracę i jej charakter, wnioskodawca był narażony na utratę życia i zdrowia także z uwagi na zagrożenie ze strony osób łamiących prawo. Wskazał, że nabyte przez funkcjonariusza choroby spowodowały, że Komisja Lekarska wydała orzeczenie stwierdzające, iż jest on całkowicie niezdolny do służby w Straży Granicznej, przyznające mu trzecią grupę inwalidzką w związku ze służbą. Podkreślił swoją działalność w strukturach NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wymienił otrzymane wyróżnienia, m.in. Brązowy Medal za "Zasługi Dla Obronności Kraju" oraz Odznakę Straży Granicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00