Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. I SA/Gl 1182/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Anna Rotter, Protokolant specjalista Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2024 r. sprawy ze skargi N. Sp. z o.o. w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 lipca 2023 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.195.2023.1.AW UNP: 1998153 w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. N. sp. z o.o. w G. wniosła skargę na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z 10 lipca 2023 r. wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą tego, czy dokonywany przez skarżącą eksport towarów może być opodatkowany stawką VAT w wysokości 0%, jeśli skarżąca posiada alternatywne zestawienie dokumentacyjne przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres, lecz nie posiada w tym terminie komunikatu IE 599.

2. Stan sprawy.

2.1. Opis zdarzenia przyszłego.

Skarżąca (dalej również jako "wnioskodawca" lub "spółka") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach realizowanej działalności gospodarczej, spółka dokonuje na rzecz swoich kontrahentów dostaw towarów, które są transportowane z Polski poza terytorium Unii Europejskiej (dalej "UE"). Kontrahentami spółki są podmioty z siedzibą poza UE, jak również podmioty z siedzibą w UE - niemniej, w ramach realizowanych transakcji towary każdorazowo wywożone są poza terytorium UE.

Na celnych dokumentach eksportowych spółka widnieje zawsze jako eksporter towarów. Spółka dokonuje odprawy celnej towarów w Polsce.

Zdarza się w odniesieniu do takich transakcji, że spółka ma trudności z pozyskaniem dokumentu (komunikatu) IE 599 (potwierdzenie wywozu towarów poza UE) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, pomimo że towar faktycznie został wywieziony poza terytorium UE i dostarczony do odbiorcy towarów. Najczęściej komunikat ten jest ostatecznie pozyskiwany w późniejszym czasie, jednak już po upływie terminu do złożenia deklaracji za dany okres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00