Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.5.2024.1.MB
Ulga rehabilitacyjna.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismami wpływ 16 lutego 2024 r. i 20 lutego 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan ojcem dziecka, obecnie lat x, chorującego od lutego 2021 r. na cukrzycę (…). Syn posiada od (...) 2021 r. orzeczenie o niepełnosprawności z powodu cukrzycy.
Prowadzący lekarz diabetolog, ze względu na powyższe zlecił zastosowanie pompy insulinowej w celu wyrównania poziomu glikemii. Pompa insulinowa po podłączeniu przez 24 godziny pompuje insulinę do organizmu. Syn posiadał pompę insulinową od czerwca 2021 r. Otrzymał ją z refundacji poprzez szpital. Syn korzysta również z czujników (sensorów), które musi wymieniać co 10 dni. Są to urządzenia, które przy pomocy specjalnych aplikacji na telefon monitorują poziom cukru we krwi. Syn również otrzymał zlecenie na zakup sensorów od lekarza prowadzącego.
Z racji, że wychodzą coraz to nowsze pompy insulinowe, które w sposób automatyczny podają insulinę w czerwcu 2023 r. kupował Pan nową pompę insulinową dla syna za (…) zł. Pompa współpracuje z sensorami poprzez aplikacje zainstalowaną na telefonie, który został specjalnie zakupiony za (…) zł do obsługi pompy insulinowej. Jest wykorzystywany tylko do tego celu. Telefon syn nosi w saszetce, którą ma zawsze przy sobie. Nowa pompa jest aprobowana w leczeniu cukrzycy przez lekarza prowadzącego.
Z racji tego, że pompa wymaga do swojego funkcjonowania osprzętu tj. zbiorników i zestawów infuzyjnych kupował Pan też w trakcie roku te niezbędne do funkcjonowania pompy rzeczy. Wszystkie wydatki na zakup pompy insulinowej, sensorów i telefonu pochodzą z Pana dochodów i nie zostały w żaden sposób pokryte lub zwrócone z innych źródeł. Dochody uzyskuje Pan z umowy o prace oraz z prowadzonej działalności gospodarczej. Rozlicza się Pan wg zasad ogólnych wg skali podatkowej. Wydatki są udokumentowane fakturami imiennymi wystawionymi na Pana. Nikt oprócz syna w rodzinie nie choruje na cukrzycę.
Pana zdaniem, może Pan odliczyć zakup pompy insulinowej, sensorów i telefonu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym jest mowa o zakupie i naprawie indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Zgodnie z zaleceniem lekarza – w przypadku Pana syna – zakupiona pompa, osprzęt do pompy, sensory i telefon, który służy tylko do obsługi pompy insulinowej podtrzymują jego czynności życiowe i ułatwiają jemu ich wykonywanie. Służy to też wyrównaniu glikemii co w przyszłości nie będzie skutkowało dalszymi powikłaniami w chorobie.
W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku podał Pan następujące informacje:
Pana syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności z dnia (...) 2021 r. wydane przez (...). Orzeczenie zostało wydane na okres 4 lat z datą do (...) 2025 r.
W orzeczeniu stwierdzono, że syn wymaga :
-konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby (punkt 5),
-korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych etc (punkt 6),
-konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (punkt 7),
-konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (punkt 8).
Pytania
Czy koszt zakupu pompy insulinowej oraz osprzętu do pompy w postaci zbiorników i zestawów infuzyjnych może zostać przez Wnioskodawcę odliczony od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. wobec przytoczonych wcześniej przez niego przepisów?
Czy koszt sensorów/czujników służących do pomiaru glikemii ponoszony przez Wnioskodawcę może zostać odliczony od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r.?
Czy koszt zakupu telefonu do obsługi pompy insulinowej i odczytów z sensorów/czujników może zostać odliczony podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r.?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, może Pan odliczyć zakup pompy insulinowej, sensorów i telefonu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym jest mowa o zakupie i naprawie indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Zgodnie z zaleceniem lekarza – w przypadku Pana syna – zakupiona pompa, osprzęt do pompy, sensory i telefon, który służy tylko do obsługi pompy insulinowej podtrzymują jego czynności życiowe i ułatwiają jemu ich wykonywanie. Służy to też wyrównaniu glikemii co w przyszłości nie będzie skutkowało dalszymi powikłaniami w chorobie. Wszystkie te sprzęty wymienione przez Pana wyżej są niezbędne w rehabilitacji niepełnosprawności syna.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.
Na mocy art. 26 ust. 7a pkt 2a omawianej ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 463, 583 i 974) oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
Na mocy art. 26 ust. 7b omawianej ustawy:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
W myśl art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Stosownie do art. 26 ust. 7f ww. ustawy:
Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności;
2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Należy również pokreślić, że wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień podatkowych powinny być interpretowane ściśle, zgodnie przede wszystkim z ich wykładnią językową. Wykluczone jest w tym wypadku stosowanie wykładni rozszerzającej jak i zawężającej.
W opisie sprawy przedstawił Pan informacje:
-jest Pan ojcem dziecka, obecnie lat x, chorującego od lutego 2021 r. na cukrzycę,
-syn posiada od (...) 2021 r. orzeczenie o niepełnosprawności z powodu cukrzycy,
-prowadzący lekarz diabetolog, ze względu na powyższe zlecił zastosowanie pompy insulinowej w celu wyrównania poziomu glikemii,
-w czerwcu 2023 r. zakupił Pan nową pompę insulinową dla syna. Pompa współpracuje z sensorami poprzez aplikacje zainstalowaną na telefonie, który został specjalnie zakupiony do obsługi pompy insulinowej. Jest wykorzystywany tylko do tego celu. Telefon syn nosi w saszetce, którą ma zawsze przy sobie. Nowa pompa jest aprobowana w leczeniu cukrzycy przez lekarza prowadzącego,
-wszystkie wydatki na zakup pompy insulinowej, sensorów i telefonu pochodzą z Pana dochodów i nie zostały w żaden sposób pokryte lub zwrócone z innych źródeł. Dochody uzyskuje Pan z umowy o pracę oraz z prowadzonej działalności gospodarczej. Rozlicza się Pan wg zasad ogólnych wg skali podatkowej. Wydatki są udokumentowane fakturami imiennymi wystawionymi na Pana.
Z powołanego wcześniej art. 26 ust. 7a wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.
W związku z powyższym wskazać należy, że będące przedmiotem zapytania pompa insulinowa oraz osprzęt do pompy w postaci zbiorników i zestawów infuzyjnych, sensorów/czujników służących do pomiaru glikemii, telefon do obsługi pompy insulinowej i odczytów z sensorów/czujników – w przypadku Pana syna – podtrzymują jego czynności życiowe i ułatwiają jemu ich wykonywanie. Służy to też wyrównaniu glikemii co przyszłości nie będzie skutkowało dalszymi powikłaniami w chorobie.
Z tych względów należy przyjąć, że wydatek poniesiony na zakup wskazanych urządzeń jest wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podkreślić należy, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością Pana syna, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.
Podsumowując, wobec tego, że we wniosku wykazał Pan związek poniesionych przez Pana wydatków z niepełnosprawnością Pana syna – ww. sprzęt ułatwia Pana synowi wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jak również pomiędzy rodzajem przedmiotów, o których mowa we wniosku, a rodzajem niepełnosprawności Pana syna istnieje ścisły związek – to wydatki te będzie mógł Pan odliczyć w zeznaniu rocznym za 2023 r. od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).