Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2024 r., sygn. I SA/Wr 806/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Asesor WSA Dominik Dymitruk, Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Paweł Poźniak, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi S zs. we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lipca 2023 r. znak 0113-KDIPT1-1.4012.336.2023.2.AK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Stowarzyszenia W. zs. we W. (dalej: strona, stowarzyszenie, wnioskodawca) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 24 lipca 2023 r. znak 0113-KDIPT1-1.4012.336.2023.2.AK dotycząca podatku od towarów i usług.

Postępowanie przed organem.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stowarzyszenie wskazało, że jest prowadzącą działalność organizacją pozarządową zarejestrowaną w KRS. Działalność organizacji jest sklasyfikowana pod numerem PKD 9499Z (pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana). Zgodnie ze statutem celem działalności stowarzyszenia jest:

– popularyzowanie wiedzy o znaczeniu burs i internatów dla wyrównania szans edukacyjnych,

– przeciwdziałanie likwidacji placówek poprzez dostosowanie działań do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i oczekiwań otoczenia,

– wspomaganie działalności placówek w ich pracy programowej,

– wspieranie samodzielności i samorządności placówek,

– organizowanie wymiany doświadczeń w zakresie rozwiązań organizacyjnych, pracy opiekuńczo-wychowawczej, działalności samorządowej wychowanków burs i internatów,

– rozwijanie form kształcenia kadry,

– inicjowanie i współorganizowanie współpracy i wymiany grup młodzieżowych z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi,

– kształcenie ustawiczne dorosłych.

Swoje cele statutowe stowarzyszenie realizuje głównie przez prowadzenie internatów i burs. Jak wyjaśniono we wniosku bursa jest samodzielną jednostką prowadzoną przez stowarzyszenie i nie jest prowadzona przez żadną ze szkół. Bursa realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa, określone w ustawie o systemie oświaty. Na podstawie art. 2 ust. 8 ustawy z 14 grudnia 2016. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59, ze zm.) bursa należy do systemu oświaty, zapewniając opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Zgodnie z art. 8 ust. 16 ww. ustawy, zakładanie i prowadzenie burs należy do zadań własnych powiatu, stąd na mocy porozumienia o prowadzenie placówki stowarzyszenie otrzymuje ustawową dotację oświatową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00