Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.924.2023.2.MB
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości otrzymanej w darowiźnie.
Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lutego 2024 r. (wpływ 8 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Podatnik w 2023 r. sprzedał aktem notarialnym Gminie nieruchomość oznaczoną jako działka ewidencyjna A/4 o powierzchni (…) za cenę (…) zł.
Tę transakcję poprzedzał następujący stan faktyczny. Do sierpnia 2022 r. działka nr A o pow. (…) ha stanowiła współwłasność w częściach po 1/2 podatnika i jego brata.
Czyli na podatnika przypadał obszar (…) ha (50%) jej własności, który nie był fizycznie wydzielony. Przed kwietniem 2023 r. działka nr A została podzielona geodezyjnie m.in. na działkę o numerze A/4 co stanowi około 18,45% całości uprzednio posiadanej własności.
W przypadku uzyskania przychodów z tytułu obrotu nieruchomościami (oraz prawami z nimi związanymi) w prywatnym zakresie - podatnik jest zobowiązany do złożenia PIT-39 i zapłaty podatku wynikającego z zeznania rocznego najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku odpowiedział Pan na następujące pytania:
1)wskazanie dat i sposobu nabycia poszczególnych udziałów w działce nr A.
Podatnik nabył 1/2 udziału w działce nr A na podstawie umowy darowizny dnia (…) grudnia 2003 roku, a kolejny udział w wysokości 1/2 nabył na podstawie umowy darowizny w dniu (…) sierpnia 2022 roku.
2)czy zawarte we wniosku stwierdzenie: Do 08.2022 r. działka nr A o pow. (…) ha stanowiła współwłasność w częściach po 1/2 podatnika (…) i jego brata (…), oznacza, że od tej daty jest Pan wyłącznym właścicielem tej działki.
Tak, to oznacza, że od sierpnia 2022 r. podatnik został wyłącznym właścicielem działki nr A.
3)czy do nabycia przez Gminę działki nr A/4 doszło stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Tak nabycie przez Gminę nastąpiło w trybie przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
4)czy Gmina nabyła działkę nr A/4 na cel publiczny, a więc cel uzasadniający jej wywłaszczenie. [ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.)].
Nie.
5)czy prowadzi/prowadził Pan jakąkolwiek działalność gospodarczą, jeśli tak, to w jakim zakresie (w szczególności czy przedmiotem Pana działalności jest/był obrót nieruchomościami) i od kiedy (wskazać datę), oraz czy działka nr A jest/była wykorzystywana w Pana indywidualnej działalności gospodarczej? Jeśli tak, to dodatkowo prosimy wskazać daty zaprzestania (likwidacji/wycofania) wykorzystywania nieruchomości w działalności.
Nie.
6)w jaki sposób wykorzystywał Pan działkę nr A/4 będącą przedmiotem sprzedaży od chwili wejścia w jej posiadanie do dnia sprzedaży.
Działka stanowiła nieużytek. Nie była wykorzystywana na żadne cele.
7)w jaki sposób pozyskał Pan nabywcę dla sprzedanej nieruchomości (działki nr A/4).
Podatnik sam wystąpił do Gminy z ofertą zakupu przez nią, ponieważ wcześniej otrzymał od niej odmowę na taki podział działki A jaki by mu odpowiadał, a Gmina wyraziła chęć nabycia działki A/4.
8)czy do momentu sprzedaży ww. działki podejmował Pan jakiekolwiek czynności wymagające zaangażowania własnych środków finansowych zmierzające do podniesienia wartości działki np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działki, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o pozwoleniu na budowę dla ww. działki itp. (prosimy podać jakie to były czynności).
Nie. Podatnik nie poniósł żadnych nakładów.
9)czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wskazanej we wniosku działki nr A/4), a jeśli tak – to prosimy podać odrębnie dla każdej, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, nieruchomości:
-kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości,
-w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana,
-w jaki sposób nieruchomości były/będą wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży,
-kiedy (wskazać rok/lata) dokona Pan ich sprzedaży i co będzie przyczyną ich sprzedaży,
-ile (wskazać liczbę) nieruchomości zostanie sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe),
-na co (na jaki cel) zostaną przeznaczone środki ze sprzedaży tych nieruchomości.
Nie. Podatnik nie posiada już żadnych innych nieruchomości.
10)czy dokonywał Pan wcześniej sprzedaży nieruchomości – jeżeli tak to prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
-kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości,
-w jakim celu te nieruchomości zostały nabyte przez Pana,
-w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży,
-kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe),
-na co zastały przeznaczone środki ze sprzedaży tych nieruchomości.
Nie. Podatnik wcześniej nie dokonywał sprzedaży żadnych nieruchomości.
Pytanie
Podatnik nie jest pewny czy w jego sytuacji jest zobowiązany do złożenia PIT-39 i zapłaty podatku wynikającego z zeznania rocznego najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r. w wysokości 19%, w przypadku uzyskania tego konkretnego przychodu z tytułu obrotu nieruchomościami (oraz prawami z nimi związanymi) w prywatnym zakresie.
Jeżeli przyjąć, że obowiązek podatkowy istnieje to jest wątpliwość czy należy stawkę 19% zapłacić od całości przychodu tj. (…) zł.?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, uprawniony jest pogląd i ten Pan prezentuje, że skoro przed sprzedażą działki A/4 był już wcześniej niż 6 lat wstecz jej współwłaścicielem w 50% udziału, to sprzedaż 18,45% mieści się w tych 50% powierzchni niewydzielonej wcześniej fizycznie i z tego powodu nie występuję w ogóle obowiązek zapłaty podatku dochodowego za 2023 r. z tego konkretnego tytułu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródła przychodów wymienia natomiast:
odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c– przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub wymienionych praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, a przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że nabył Pan 1/2 udziału w działce nr A na podstawie umowy darowizny w 2003 r., a następnie kolejny udział w wysokości 1/2 nabył Pan na podstawie umowy darowizny w 2022 r. Następnie działka nr A została podzielona geodezyjnie m.in. na działkę nr A/4, którą to działkę sprzedał Pan w 2023 r.
W konsekwencji nie można zgodzić się z Panem, że skoro przed sprzedażą działki A/4 był Pan już wcześniej niż 6 lat jej współwłaścicielem w 50% udziału, to sprzedaż 18,45% mieści się w tych 50% powierzchni niewydzielonej wcześniej fizycznie i z tego powodu nie występuje w ogóle obowiązek zapłaty podatku dochodowego za 2023 r. z tego konkretnego tytułu.
W niniejszej sprawie, przedmiotową nieruchomość (działkę nr A) nabył Pan w dwóch datach ((…) grudnia 2003 r. i (…) sierpnia 2022 r.).
Zatem w sytuacji podziału działki nr A na działkę nr A/4 również w odniesieniu do tej działki mamy do czynienia z dwoma (wskazanymi powyżej) datami jej nabycia.
Wobec tego w sytuacji sprzedaży działki A/4, 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć odrębnie dla udziału nabytego w 2003 r. i odrębnie dla udziału nabytego w 2022 r.
Zatem sprzedaż działki A/4 w udziale nabytym w 2003 r. nie stanowi źródła przychodu, bowiem upłynęło 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.
Natomiast sprzedaż działki A/4 w udziale nabytym w 2022 r. została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie, zatem stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Na podstawie art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Z treści art. 30e ust. 5 ww. ustawy:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
W konsekwencji stwierdzam, że odpłatne zbycie nieruchomości – działki nr A/4 będzie stanowiło źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do udziału nabytego umową darowizny w 2022 r., a uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad określonych w art. 30e ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Dodatkowo wskazuję, że postępowanie o wydanie interpretacji ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do określonego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), do którego można wydać interpretację indywidualną. Zatem, wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, nie dokonuję wyliczeń, np. podstawy opodatkowania czy ewentualnej wysokości podatku. W związku z tym w ramach swoich kompetencji nie mogę odnieść się do wyliczeń wskazanych przez Pana w opisie sprawy, pytaniu i we własnym stanowisku w sprawie, a tym samym nie mogę potwierdzić, czy zaprezentowane przez Pana kwoty wyliczeń są prawidłowe, gdyż wykraczałoby to poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).