Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.693.2023.1.ASK
Uznanie czy koszty niedoborów magazynowych ponoszonych przez Spółkę podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek oraz czy wydatek w postaci zapłaconego podatku od wartości dodanej od transakcji zagranicznych, co do którego Spółka podjęła decyzję o rezygnacji z procedury VAT-REFUND podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania czy:
- koszty niedoborów magazynowych ponoszonych przez Spółkę podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek;
- wydatek w postaci zapłaconego podatku od wartości dodanej od transakcji zagranicznych, co do którego Spółka podjęła decyzję o rezygnacji z procedury VAT-REFUND podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. jest firmą produkcyjną, w której przeważającą formą działalności jest (...). Spółka świadczy również usługi transportowe polegające na przewozie ładunków.
Spółka od dnia 01.02.2023 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm./, dalej zwana „ustawą CIT”.
Spółka ponosi różnego rodzaju wydatki, w związku z tym pojawia się wątpliwość czy wydatki te nie powinny stanowić podstawy do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z art. 28m ustawy CIT, jako dochód z ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Wydatki te obejmują:
1. niedobory magazynowe - dalej zwane Kosztami niedoborów magazynowych,
2. VAT od transakcji zagranicznych.
Ad pkt 1 Koszty niedoborów magazynowych
Podczas przeprowadzania inwentaryzacji składników majątku, zdarzają się sytuacje, w których stany magazynowe wykazują niedobory. Spółka kwalifikuje koszty niedoborów magazynowych do pozostałych kosztów operacyjnych. Komisja inwentaryzacyjna przeprowadza coroczny remanent składników majątku dokładając należytej staranności, aby spis odbywał się efektywnie i prawidłowo. Dodatkowo w ramach należytej staranności w zakresie gospodarki magazynowej Spółka posiada zainstalowany monitoring oraz dział ochrony do sprawdzania wjeżdżających i wyjeżdżających ze Spółki pojazdów. Do zarządzania magazynem Spółka wykorzystuje dedykowany moduł w systemie księgowym.
Ad pkt 2 VAT od transakcji zagranicznych
Spółka wykonując usługi transportu na potrzeby własne oraz w ramach świadczenia usług transportowych ponosi opłaty drogowe i parkingowe w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w tych państwach, jako usługi związane z nieruchomościami. Spółka w niektórych przypadkach świadomie rezygnuje z możliwości uzyskania zwrotu podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w ramach procedury VAT-REFUND, gdyż koszty jego odzyskania często są zbliżone lub nawet przewyższają sam zapłacony podatek podlegający ewentualnie zwrotowi. Biorąc pod uwagę skalę prowadzonej działalności gospodarczej nie są to znaczące kwoty, natomiast spełnienie formalności związanych z ubieganiem się o ich zwrot wiązałoby się ze zwiększonym nakładem pracy na czynności o charakterze administracyjnym. Spółka rezygnuje więc ze zwrotu ze względów czysto ekonomicznych.
Na gruncie zasad ogólnych naliczony w innym państwie członkowskim podatek od wartości dodanej, w stosunku do którego podatnik nie wystąpił o zwrot w ramach specjalnej procedury VAT-REFUND, nie powinien być traktowany jako koszt uzyskania przychodu na potrzeby kalkulacji dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Niemniej jednak bezsprzecznie wydatek ten ponoszony jest przez Wnioskodawcę w celach związanych z działalnością gospodarczą. Opłaty drogowe i parkingowe są naliczane w innych państwach członkowskich w związku z aktywnością na ich terenie kierowców samochodów ciężarowych, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe na rzecz Wnioskodawcy.
Pytania
1.Czy koszty niedoborów magazynowych ponoszonych przez Spółkę podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?
2.Czy wydatek w postaci zapłaconego podatku od wartości dodanej od transakcji zagranicznych, co do którego Spółka podjęła decyzję o rezygnacji z procedury VAT-REFUND podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?
UZASADNIENIE OGÓLNE:
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych). Kolejno ustawa CIT nie zawiera definicji wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3.
Jak wskazano w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23.12.2021 r. stanowiącym ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe): „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżniają od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter." (Przewodnik, str. 41 pkt 64).
Skoro ustawodawca na gruncie ustawy o CIT posługuje się dwoma odmiennymi podejściami, tj. kosztów uzyskania przychodów i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, to nie jest zasadne przypisanie tym pojęciom takiego samego znaczenia. Należy przy tym mieć na względzie, iż co prawda w Przewodniku wskazano, że analiza konkretnego wydatku jako niezwiązanego z działalnością gospodarczą może zostać dokona z posiłkowym uwzględnieniem praktyki stosowania przepisów o kosztach uzyskania przychodów (oraz dorobku orzeczniczego wypracowanego na ich gruncie), niemniej każdorazowo wymaga to indywidualnej oceny danego wydatku.
Oznacza to, że ujęcie danego wydatku w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy CIT nie będzie równoznaczne z automatycznym uznaniem go za wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
Na potrzeby uznania wydatku za niezwiązany z działalnością gospodarczą istotny jest cel jego poniesienia, zatem nie można wykluczyć, iż niektóre z wydatków uznawanych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy CIT za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, będą jednocześnie związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Ponadto brak możliwości utożsamiania wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą z katalogiem wydatków z art. 16 ust. 1 ustawy CIT, potwierdza również wykładnia literalna przepisów art. 16 ust. 1 oraz art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT. Wskazany art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT wprowadza na grunt przepisów ustawy CIT nowe pojęcie, jakim są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Terminem tym z kolei nie posługuje się art. 16 ust. 1 ustawy CIT. Jeden przepis odnosi się do wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, a drugi do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
UZASADNIENIE AD PKT 1 Niedobory magazynowe.
W ocenie Wnioskodawcy ponoszone przez Spółkę Koszty niedoborów magazynowych nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Ponoszenie przez Spółkę Kosztów niedoborów magazynowych jest niewątpliwie zdarzeniem związanym z działalnością gospodarczą i ma związek z osiąganymi przez Wnioskodawcę przychodami.
Prowadzenie gospodarki magazynowej jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę, niedobory magazynowe powstają w toku normalnego funkcjonowania magazynu, gdzie mogą zdarzyć się różnego rodzaju zniszczenia, zagubienia.
Przedmiotowe niedobory i szkody magazynowe powstają mimo dochowania przez Spółkę należytej staranności w zakresie gospodarki magazynowej (zainstalowanie monitoringu, utworzenie działu ochrony, używanie specjalistycznego programu do zarządzania magazynem). Niezasadne byłoby zatem obarczanie Wnioskodawcy dodatkowym kosztem w postaci Ryczałtu, skoro Spółka dołożyła wszelkich starań w celu uniknięcia niedoborów magazynowych, a te, które powstały, wynikają z normalnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że Koszty niedoborów magazynowych nie stanowią wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
UZASADNIENIE AD pkt 2 - VAT od transakcji zagranicznych.
Zdaniem Spółki koszty związane naliczonym podatkiem VAT w innym kraju UE nie powinny zostać zakwalifikowane, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą na podst. art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.
Spółka wykonując usługi transportu na potrzeby własne oraz w ramach świadczenia usług transportowych ponosi opłaty drogowe i parkingowe w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w tych państwach, jako usługi związane z nieruchomościami. Spółka w niektórych przypadkach świadomie rezygnuje z możliwości uzyskania zwrotu podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w ramach procedury VAT-REFUND.
Biorąc pod uwagę charakter wyżej opisanych wydatków należy stwierdzić, że wydatki te są związane z działalnością gospodarczą, gdyż służą zabezpieczeniu źródła przychodów. Spółka chcąc prowadzić działalność transportową musi ponosić ww. opłaty drogowe, nie ma dobrowolności w tym zakresie, gdyż w przeciwnym razie byłaby narażona na zapłatę kar pieniężnych z tego tytułu. Co do opłat za parkingi również specyfika transportu drogowego towarów oraz obowiązujące przepisy o czasie pracy kierowców wymagają aby kierowca odbył obowiązkowe postoje pozwalające mu na odbycie wymaganego odpoczynku. Ustawa nie przewiduje zaliczenia ww. kosztów do kosztów uzyskania przychodów podczas kalkulacji podatku dochodowego na zasadach ogólnych, jednak nie można wykluczyć, że wydatki te są związane z działalnością gospodarczą.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił także dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.
Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków.
Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Ryczałt od dochodów spółek będący alternatywną formą opodatkowania dedykowaną podatnikom podatku CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT.
Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jedną z podstaw opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.
Ponadto zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.
Powyższe przepisy świadczą o wysokim stopniu podobieństwa obu ww. przedmiotów opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdza to również treść Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. str. 41 poz. 63, w którym znajduje się informacja, że: Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Przykłady mogą częściowo pokrywać się z tymi, które dotyczą dochodów z tytułu ukrytych zysków (...). Jednak w przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Powyższy fragment Przewodnika wskazuje, że ustawodawca wprowadzając przepisy o ryczałcie od dochodów spółek zakładał, że niektóre kategorie wydatków i kosztów mogą być rozpatrywane zarówno z perspektywy ukrytych zysków jak i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Należy podkreślić, że kwestię kwalifikacji na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek danego wydatku lub kosztu do dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego i okoliczności sprawy. Jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. W związku z powyższym koszty, które nie służą realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej jakim jest osiąganie zysków, lecz są efektem ubocznym działań zmierzających do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów (np. niektóre z kosztów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT), mogą być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Z opisu sprawy wynika, że od 1 lutego 2023 r. wybrali Państwo opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ponoszą Państwo koszty niedoborów magazynowych.
Podczas przeprowadzania inwentaryzacji składników majątku, zdarzają się sytuacje, w których stany magazynowe wykazują niedobory. Spółka kwalifikuje koszty niedoborów magazynowych do pozostałych kosztów operacyjnych. Komisja inwentaryzacyjna przeprowadza coroczny remanent składników majątku dokładając należytej staranności, aby spis odbywał się efektywnie i prawidłowo. Dodatkowo w ramach należytej staranności w zakresie gospodarki magazynowej Spółka posiada zainstalowany monitoring oraz dział ochrony do sprawdzania wjeżdżających i wyjeżdżających ze Spółki pojazdów. Do zarządzania magazynem Spółka wykorzystuje dedykowany moduł w systemie księgowym.
Państwa wątpliwości budzi kwestia czy koszty niedoborów magazynowych ponoszonych przez Spółkę podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Jak podnieśli Państwo we własnym stanowisku, niedobory i szkody magazynowe powstają mimo dochowania przez Spółkę należytej staranności w zakresie gospodarki magazynowej. Spółka dołożyła wszelkich starań w celu uniknięcia niedoborów magazynowych, a te, które powstały, wynikają z normalnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Należy zatem podkreślić, że co do zasady koszty nabycia towarów handlowych są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tytułu ich zbycia. Poniesienie tych kosztów było celowe, a powstawanie strat w towarach handlowych jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.
Z powyższych względów, jeżeli analiza okoliczności powstania niedoborów w towarach handlowych, całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika oraz działań podjętych przez niego w celu zabezpieczenia się przed powstawaniem strat, prowadzi do wniosku, że straty w tych towarach:
- były zdarzeniem losowym,
- powstały w trakcie normalnego i racjonalnego działania podatnika,
- były niezależne od jego woli,
- były niezawinione przez podatnika,
- nie wynikały z braku dochowania przez niego należytej staranności,
nie można traktować ich jako wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Państwa wątpliwości budzi również kwestia czy wydatek w postaci zapłaconego podatku od wartości dodanej od transakcji zagranicznych, co do którego Spółka podjęła decyzję o rezygnacji z procedury VAT-REFUND podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka wykonując usługi transportu na potrzeby własne oraz w ramach świadczenia usług transportowych ponosi opłaty drogowe i parkingowe w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w tych państwach, jako usługi związane z nieruchomościami. Spółka w niektórych przypadkach świadomie rezygnuje z możliwości uzyskania zwrotu podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w ramach procedury VAT-REFUND, gdyż koszty jego odzyskania często są zbliżone lub nawet przewyższają sam zapłacony podatek podlegający ewentualnie zwrotowi. Biorąc pod uwagę skalę prowadzonej działalności gospodarczej nie są to znaczące kwoty, natomiast spełnienie formalności związanych z ubieganiem się o ich zwrot wiązałoby się ze zwiększonym nakładem pracy na czynności o charakterze administracyjnym. Spółka rezygnuje więc ze zwrotu ze względów czysto ekonomicznych. Wydatek ten ponoszony jest przez Państwa w celach związanych z działalnością gospodarczą. Opłaty drogowe i parkingowe są naliczane w innych państwach członkowskich w związku z aktywnością na ich terenie kierowców samochodów ciężarowych, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe na rzecz Spółki.
W związku z powyższym, podatek od wartości dodanej naliczony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w stosunku do którego Spółka rezygnuje z możliwości uzyskania zwrotu, spełnia warunki uznania go za związany z działalnością gospodarczą. Podatek od wartości dodanej jest bowiem ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka ma obowiązek jego ponoszenia gdyż jest doliczany do płaconych za granicą opłat drogowych i parkingowych. Fakt, że Spółka nie ubiega się o jego zwrot zgodnie z obowiązującymi procedurami nie powinien skutkować ustalaniem podstawy opodatkowania w ramach ryczałtu od dochodów spółek jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
Wobec powyższego wydatek w postaci zapłaconego podatku od wartości dodanej od transakcji zagranicznych, co do którego podjęli Państwo decyzję o rezygnacji z procedury VAT-REFUND naliczony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, nie powinien zostać zakwalifikowany jako wydatek niezwiązany z działalnością i opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).