Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.612.2023.1.AR
- Czy Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r., - Czy Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od dnia 3 stycznia 2022 r. (tj. od dnia wskazanego w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym w dniu 28 stycznia 2022 r.), - Czy Spółka w dniu rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, w myśl art. 28j ust. 2 ustawy o CIT. - Czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe a w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- Czy Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r. – jest nieprawidłowe,
- Czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r. – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- Czy Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r.,
- Czy Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od dnia 3 stycznia 2022 r. (tj. od dnia wskazanego w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym w dniu 28 stycznia 2022 r.),
- Czy Spółka w dniu rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, w myśl art. 28j ust. 2 ustawy o CIT.
- Czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polską osobą prawną (spółką z o.o. z siedzibą w …). Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Główna działalność Spółki to 41.10.Z - realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Umowa Spółki została zawarta 30 grudnia 2021 r. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 31 grudnia 2021 r. Spółka zarejestrowała się do VAT z datą rozpoczęcia działalności wyznaczoną na 3 stycznia 2022 r. Spółka została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w dniu 5 stycznia 2022 r.
Wnioskodawca złożył zawiadomienie ZAW-RD dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT) w dniu 28 stycznia 2022 r. ze wskazaniem okresu opodatkowania estońskim CIT od 3 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r.
Zgodnie z Umową Spółki (§17 ust. 1), rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z §17 ust. 2 Umowy Spółki, pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 grudnia 2022 r.
Oznacza to, że pierwszym rokiem obrotowym Spółki był okres 30 grudnia 2021 r. –31 grudnia 2022 r. Taki sam był także rok podatkowy Spółki, gdyż zgodnie z art. 28e ust. 1 CIT – „rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości”. Zgodnie ponadto z art. 3 ust. 1 pkt 9 UoR, „ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.”
Spółka do dnia 5 stycznia 2022 r. nie rozpoczęła działalności, tj. dzień 5 stycznia 2022 r. był dniem pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. 5 stycznia 2022 r. nastąpiła bowiem wpłata kapitału na konto bankowe Spółki (tego dnia zawarto także umowę rachunku bankowego). Przed dniem 5 stycznia 2022 r. Spółka nie złożyła oświadczenia o wpłacie kapitału, uczyniła to dopiero po ww. wpłacie w dniu 5 stycznia 2022 r.
Spółka otworzyła księgi rachunkowe w dniu 30 grudnia 2021 r. Spółka sporządziła sprawozdanie finansowe za okres 30 grudnia 2021 r. – 31 grudnia 2022 r.
Na dzień rozpoczęcia działalności i rozpoczęcia opodatkowania estońskim CIT, Spółka spełniała wszelkie niezbędne warunki do możliwości opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. spełniała warunki określone w art. 28j CIT (z wątpliwościami Spółki w zakresie art. 28j ust. 1 pkt 7 oraz ust. 5 CIT, o czym będzie mowa w stanowisku własnym Spółki do odpowiedzi na pytania nr 1-3 zadane w niniejszym wniosku), a także nie miał do niej zastosowania przepis art. 28k CIT.
Na potrzeby pytania nr 4 zadanego w niniejszym wniosku należy wskazać, że na dzień 1 stycznia 2024 r. Spółka będzie spełniać wszelkie niezbędne warunki do możliwości opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. warunki określone w art. 28j CIT, a także nie będzie miał do niej zastosowania przepis art. 28k CIT. Rokiem podatkowym Spółki będzie rok kalendarzowy 2024.
Pytania
1) Czy Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r ?
2) Jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, czy Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od dnia 3 stycznia 2022 r. (tj. od dnia wskazanego w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym w dniu 28 stycznia 2022 r.)?
3) Jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, czy Spółka w dniu rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności w myśl art. 28j ust. 2 ustawy o CIT?
4) Jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r.?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 CIT (w brzmieniu obowiązującym w momencie wyboru estońskiego CIT przez Spółkę), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art 3 ust. 1, leżeli spełnia łącznie następujące warunki (...) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Zdaniem Spółki, nie spełniła ona warunków określonych w ww. przepisie. Przepis ten dotyczy sytuacji, w której podmiot wybiera estoński CIT od początku obowiązującego w podmiocie roku podatkowego. W niniejszej sprawie pierwszym rokiem podatkowym Spółki (jak wskazano w opisie stanu faktycznego) jest okres 30 grudnia 2021 r. – 31 grudnia 2022 r. Spółka nie wybrała estońskiego CIT od początku swego roku podatkowego (tj. od dnia 30 grudnia 2021 r.), a od dnia 3 stycznia 2022 r.
Przepis art. 28j ust. 1 pkt 7 CIT (w brzmieniu obowiązującym w momencie wyboru estońskiego CIT przez Spółkę) nie ma więc w sprawie zastosowania.
Jednakże w myśl art. 28j ust. 5 CIT (w brzmieniu obowiązującym w momencie wyboru estońskiego CIT przez Spółkę), zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, może zostać złożone również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Zdaniem Spółki przepis ten znajduje zastosowanie w niniejszej sprawie, gdyż:
a) Dotyczy on sytuacji, w której podmiot wybiera opodatkowanie ryczałtem nie od początku obowiązującego roku podatkowego, a w jego trakcie. Taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie, tj. rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 30 grudnia 2021 r. (trwał do dnia 31 grudnia 2022 r.), a Spółka wybrała estoński CIT od dnia 3 stycznia 2022 r., składając ZAW-RD 28 stycznia 2022 r. - czyli wybrała estoński CIT w trakcie obowiązującego u niej roku podatkowego.
b) Zawiadomienie ZAW-RD zostało złożone przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego (ZAW-RD złożono 28 stycznia 2022 r., a rok podatkowy upływał w dniu 31 grudnia 2022 r. - warunek spełniony.
c) Na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem (tj. na ostatni dzień grudnia 2021 r.) Spółka nie zamknęła ksiąg rachunkowych i nie sporządziła sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jednakże w niniejszej sprawie brak ww. działania nie sprawia, że Spółka nie spełniła warunków określonych w art. 28j ust. 5 CIT, gdyż:
- W grudniu 2021 r. nie była ona zobowiązana do otwierania ksiąg rachunkowych, gdyż pierwsze zdarzenie wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym miało miejsce dopiero 5 stycznia 2022 r. (art. 12 ust. 1 pkt 1 UoR - księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym). Spółka otworzyła jednak księgi dnia 30 grudnia 2021 r., lecz prawdą jest, że do dnia 5 stycznia 2022 r. nie miała takiego obowiązku. A to oznacza, że na ostatni dzień grudnia 2021 r. niecelowe było zamykanie ksiąg rachunkowych (do tego dnia nie wystąpiło żadne zdarzenie wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym).
- Na ostatni dzień grudnia 2021 r. Spółka nie była zobowiązana do sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zgodnie z art. 45 ust. 1 UoR, sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy (...). Skoro Spółka na ostatni dzień grudnia 2021 r. nie zamknęła ksiąg rachunkowych, to nie była zobowiązana na ten dzień do sporządzenia sprawozdania finansowego.
Powyższe oznacza, że Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r.
Ad.2.
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od dnia 3 stycznia 2022 r. (tj. od dnia wskazanego w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym w dniu 28 stycznia 2022 r.).
Uzasadnienie
Skoro stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostało uznane za prawidłowe, tj. Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r., to należy stwierdzić, że prawidłowe jest także stanowisko, zgodnie z którym Spółka podlega opodatkowaniu estońskim CIT od dnia 3 stycznia 2022 r.
Data 3 stycznia 2022 r. została wskazana w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym dnia 28 stycznia 2022 r. Przed dniem 3 stycznia 2022 r. Spółka nie wykonywała działalności gospodarczej (jedyne czynności dokonane przed tym dniem to zawarcie umowy spółki, otwarcie ksiąg rachunkowych i rejestracja w KRS). Dzień 3 stycznia 2022 r. został także wskazany w VAT-R jako dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Powyższe argumenty świadczą o tym, że jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek od dnia 3 stycznia 2022 r. (tj. od dnia wskazanego w zawiadomieniu ZAW-RD złożonym w dniu 28 stycznia 2022 r.).
Ad.3.
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Spółka w dniu rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, w myśl art. 28j ust. 2 ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Na wstępie należy stwierdzić, iż w ustawie o CIT nie znajduje się definicja „podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności”, o którym mowa w art. 28j ust. 2 ustawy o CIT.
W niniejszej sprawie umowa Spółki została zawarta dnia 30 grudnia 2021 r., tego dnia zostały otwarte księgi rachunkowe, a Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu 31 grudnia 2021 r. Do dnia 3 stycznia 2022 r. nie dokonano jednak żadnych innych czynności, a więc należy uznać, że Spółka do tego dnia nie rozpoczęła prowadzenia działalności, a także nie miało miejsce żadne zdarzenie wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.
Potwierdza to także fakt, że w zawiadomieniu ZAW-RD wskazano dzień 3 stycznia 2022 r. jako pierwszy dzień opodatkowania estońskim CIT, a w VAT-R wskazano dzień 3 stycznia 2022 r. jako dzień rozpoczęcia działalności.
Spółka została utworzona i zarejestrowana w KRS w grudniu 2021 r. tylko dlatego, że nie było możliwe dokonanie tych czynności w dniach 1 i 2 stycznia 2022 r., gdyż były to dni ustawowo wolne od pracy (1 stycznia jako Święto, 2 stycznia jako niedziela) - a Spółce zależało, by działalność została rozpoczęta już z dniem 3 stycznia 2022 r.
Powyższe oznacza, że jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Spółka w dniu rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek była podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności, w myśl art. 28j ust. 2 ustawy o CIT.
Ad.4.
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r.
Uzasadnienie
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, na dzień 1 stycznia 2024 r. Spółka będzie spełniać wszelkie niezbędne warunki do możliwości opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. warunki określone w art. 28j CIT, a także nie będzie miał do niej zastosowania przepis art. 28k CIT.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki ( ..) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Rokiem podatkowym Spółki będzie rok kalendarzowy 2024. To oznacza, że jeżeli Spółka złoży zawiadomienie ZAW-RD do organu w terminie do końca stycznia 2024 r. (tj. do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowana ryczałtem), to nie będzie przeszkód, by została opodatkowana estońskim CIT od dnia 1 stycznia 2024 r.
Powyższe oznacza, że jeżeli stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe. Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części nieprawidłowe a w części prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Wybór tej formy opodatkowania wiąże się jednak z koniecznością spełnienia określonych warunków wymienionych w przepisach o ryczałcie.
Zgodnie bowiem z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych(w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz.1800 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):
1. Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
W myśl natomiast art. 28j ust. 1 ustawy o CIT w aktualnie obowiązującym brzmieniu:
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
W myśl przepisu art. 28j ust. 5 ustawy o CIT, wprowadzonego do ww. ustawy z dniem 1 stycznia 2022 r.:
Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem. Przepis ust. 1 pkt 7 stosuje się odpowiednio.
Podatnik, aby móc wybrać nową formę opodatkowania jest zobowiązany spełnić warunki określone w ww. przepisach o ryczałcie. Dodatkowo przepisy te wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji.
W myśl bowiem art. 28k ust. 1 i 2 ustawy CIT w aktualnie obowiązującym brzmieniu:
1. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1) przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2) instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3) podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4) podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5) podatników, którzy zostali utworzeni:
a) w wyniku połączenia lub podziału albo
b) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c) przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
a) zostali podzieleni przez wydzielenie albo wyodrębnienie albo
b) wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
- uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część
przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
- składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników – w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
2. W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo spółka z o.o. powstałą na podstawie umowy spółki zawartej 30 grudnia 2021 r. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 31 grudnia 2021 r. a jako czynny podatnik VAT w dniu 5 stycznia 2022 r. 28 stycznia 2022 r złożyliście Państwo zawiadomienie ZAW-RD dotyczące ryczałtu od dochodów spółek ze wskazaniem okresu opodatkowania estońskim CIT od 3 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. Zgodnie z Umową Spółki, rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Pierwszym rokiem obrotowym Spółki był okres trwający od 30 grudnia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. 5 stycznia 2022 r. był natomiast dniem pierwszego zdarzenia wywołującego w spółce skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. W dniu tym nastąpiła bowiem wpłata kapitału na konto bankowe Spółki (tego dnia zawarto także umowę rachunku bankowego). Spółka otworzyła księgi rachunkowe 30 grudnia 2021 r. Pierwsze sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone za okres 30 grudnia 2021 r. – 31 grudnia 2022 r. Na dzień rozpoczęcia działalności i rozpoczęcia opodatkowania estońskim CIT, Spółka spełniała wszelkie niezbędne warunki do możliwości opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. spełniała warunki określone w art. 28j CIT, a także nie miał do niej zastosowania przepis art. 28k CIT.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia czy w tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego w dniu 28 stycznia 2022 r.
Odnosząc się do powyższej wątpliwości w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT :
Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Z kolei w myśl art. 8 ust. 2 i 2a ww. ustawy:
W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.
W myśl art. 8 ust. 6 ustawy o CIT:
Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Z kolei art. 28e ust. 1 ustawy o CIT stanowi, że:
Rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Zgodnie natomiast z art. 28e ust. 2 ustawy CIT:
Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, zgodnie z art. 28j ust. 5, za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca miesiąca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.
Jak wynika natomiast art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: „uor”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 uor:
Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3 na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 uor:
Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d:
1) na dzień kończący rok obrotowy,
2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
3) na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
4) w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
5) na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, to jest na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,
6) na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
7) na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
W myśl art. 12 ust. 5 uor:
Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe, z uwzględnieniem art. 13 ust. 2 i 3.
Jak stanowi natomiast art. 45 ust. 1 ww. ustawy:
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b, zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależniają sposób prawidłowego ustalenia pierwszego roku podatkowego od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności. Przy czym, ustawa nie zawiera definicji tego pojęcia. Nie oznacza to jednak, że o rozpoczęciu prowadzenia tej działalności decyduje pierwsze zdarzenie gospodarcze wywołujące skutki podatkowe w podatku dochodowym, tj. uzyskanie pierwszego przychodu podatkowego lub poniesienie pierwszego wydatku, który może zostać uznany za podatkowy koszt uzyskania przychodu. "Rozpoczęcie działalności gospodarczej" należy bowiem rozpatrywać w sposób szeroki. Podmiot gospodarczy może bowiem dokonywać szeregu operacji gospodarczych, być podmiotem stosunków prawnych (np. stroną umów zawieranych z kontrahentami), czy też zdarzeń prawnych jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu podatkowego, bądź poniesieniem pierwszego kosztu. Wskazać także należy na regulacje wynikające z ustawy o rachunkowości, w której powołany wyżej art. 12 ust. 1 pkt 1 stanowi, że księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3, na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym - w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń. Nie można zatem przyjąć, że spółka nie rozpoczęła działalności, jeżeli nie wystąpił u niej pierwszy przychód lub koszt podatkowy. Rozpoczęcie przez spółkę działalności skutkuje bowiem nie tylko uzyskiwaniem przychodów, bądź ponoszeniem kosztów rozpoznawanych podatkowo. Przejawem działalności jest również każde inne zdarzenie gospodarcze, które winno znaleźć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych. Zdarzeniem tym będzie np. zawarcie umowy wywierającej skutki o charakterze cywilnoprawnym, wniesienie przez wspólników, bądź to wkładów pieniężnych, bądź aportów na pokrycie kapitału zakładowego, zaciągnięcie pożyczki czy kredytu itp. Zatem dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności należy utożsamiać z dniem powstania podatnika, tj. zawarcia umowy spółki z o.o. Zawarcie tej umowy powoduje bowiem powstanie spółki z o.o. w organizacji, która posiada podmiotowość prawną i może być podmiotem stosunków prawnych.
Zgodnie bowiem z art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18):
Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym momentem rozpoczęcia Państwa działalności jest dzień 30 grudnia 2021 r., tj. dzień zawarcia umowy spółki z o.o.
Uwzględniając zatem treść art. 8 ust. 2 ustawy o CIT, z którego wynika, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności stwierdzić należy, że Państwa pierwszy rok podatkowy rozpoczął się w dniu zawarcia umowy spółki, tj. 30 grudnia 2021 r. i zgodnie z informacja zawartą we wniosku miał trwać do 31 grudnia 2022 r.
Zatem wskazując w zgłoszeniu ZAW-RD jako pierwszy dzień opodatkowania ryczałtem dzień 3 stycznia 2022 r. dokonaliście Państwo wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego.
Przy czym skoro zgłoszenie ZAW-RD, zostało przez Państwa złożone 28 stycznia 2022 r. a dniem rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek był dzień 3 stycznia 2022 r., uznać należy, że zgłoszenie to zostało złożone w przewidzianym przepisami terminie.
Jednocześnie zauważyć należy, że art. 28j ust. 5 ustawy o CIT wyraźnie wskazuje, że podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez
niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe.
W myśl natomiast powołanego wyżej art. 12 ust. 2 pkt 7 uor, księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d również na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami.
Skoro jak wynika z opisu sprawy księgi rachunkowe otworzyliście Państwo 30 grudnia 2021 r. i w tym dniu rozpoczął się dla Państwa rok obrotowy to zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 28j ust. 5 ustawy o CIT dla skutecznego przejścia na ryczałt od dochodów spółek w trakcie trwania roku podatkowego zobligowani Państwo byliście do zamknięcia w dniu 31 grudnia 2021 r. otwartych wcześniej ksiąg rachunkowych, jak również sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowego za okres od 30 grudnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., na co wyraźnie wskazują przepisy ustawy o rachunkowości . Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że księgi rachunkowe nie zawierały żadnych zapisów a w sprawozdaniu finansowym nie były wykazane żadne wartości z uwagi na to, że jak wskazaliście Państwo w opisie sprawy, pierwsze zdarzenia o charakterze majątkowym lub finansowym miało miejsce dopiero 5 stycznia 2022 r.
Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, że nieskutecznie dokonaliście Państwo wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego 28 stycznia 2022 r. Wybierając opodatkowanie estońskim CIT w trakcie trwania roku podatkowego nie zamknęliście Państwo bowiem ksiąg rachunkowych oraz nie sporządziliście sprawozdania finansowego, zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.
Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało zatem uznać za nieprawidłowe.
Odnosząc się z kolei do pytań oznaczonych we wniosku nr. 2 i 3 wskazać należy, że miały one charakter warunkowy i uzależnione były od potwierdzenia Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 1. Z uwagi na uznanie, że nieskutecznie dokonaliście Państwo wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek na podstawie zawiadomienia ZAW-RD złożonego 28 stycznia 2022 r., ww. pytania stały się bezprzedmiotowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości zawartej w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 4 jest z kolei kwestia ustalenia czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 stycznia 2024 r., składając zawiadomienie ZAW-RD do dnia 31 stycznia 2024 r. (zdarzenie przyszłe)
Odnosząc się do powyższej kwestii stwierdzić należy, że skoro jak wskazaliście Państwo w opisie zdarzenia przyszłego, na dzień 1 stycznia 2024 r. będziecie spełniać wszystkie niezbędne warunki do wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, wskazane w art. 28j ustawy o CIT, jak również nie będziecie podmiotem wyłączonymi z tej formy opodatkowania, wymienionym w art. 28k ww. ustawy to nie ma przeszkód abyście Państwo wybrali opodatkowanie estońskim CIT od 1 stycznia 2024 r., jeśli zawiadomienie ZAW-RD zostanie przez Państwa złożone do 31 stycznia 2024 r.
Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stosownie do zadanych pytań wyznaczających granice rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena, czy spełniacie Państwo określone ustawowo warunki w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT). Powyższe przyjęto jako niepodlegający ocenie element opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right