Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2024 r., sygn. III USKP 56/22

Umowa o pracę, na podstawie której pracownik podjął faktyczne świadczenie pracy, a pracodawca to świadczenie przyjął, nie może być uznana za pozorną i nieważną tylko z uwagi na motywacje związane z uzyskaniem świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeśli faktycznie realizuje elementy charakterystyczne dla stosunku pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

‎SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania F. spółki partnerskiej w S.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Szczecinie
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 stycznia 2024 r.,
‎skarg kasacyjnych odwołujących się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z dnia 16 lipca 2021 r., sygn. akt III AUa 181/21,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie decyzją z 19 lipca 2019 r. stwierdził, że M. F. jako pracownik płatnika składek L. spółki partnerskiej, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 1 stycznia 2019 r., wskazując, że analiza zgromadzonego materiału dowodowego doprowadziła organ rentowy do przekonania, iż M. F. wykonywała na rzecz płatnika określone czynności radcy prawnego, ale nie wynikały one ze stosunku pracy, lecz były usługami świadczonymi przez ubezpieczoną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Zdaniem organu, zawarta między M. F. a płatnikiem umowa o pracę miała charakter pozorny.

W odwołaniu od powyższej decyzji L. spółka partnerska wniosła o jej zmianę przez ustalenie, że M. F., jako pracownik L. spółki partnerskiej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 1 stycznia 2019 r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła również M. F., wnosząc o jej zmianę i stwierdzenie, że podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 1 stycznia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00