Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. II SA/Gd 540/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. W. na uchwałę Rady Miasta Gdańska z dnia 25 września 2008 r. nr XXVIII/767/08 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Brętowo - Matemblewskie Wzgórze w mieście Gdańsku 1. stwierdza nieważność § 2 pkt 5 zaskarżonej uchwały w zakresie dotyczącym działki nr 250/16 obr. 038 w Gdańsku, 2. zasądza od Rady Miasta Gdańska na rzecz skarżącej A. W. kwotę 1277 (jeden tysiąc dwieście siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. W. (dalej jako: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w dniu 18 maja 2023 roku skargę na uchwałę nr XXVIII/767/08 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 września 2008 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Brętowo - Matemblewskie Wzgórze w Gdańsku, zaskarżając ją w części dotyczącej § 2 pkt 5 planu i domagając się uchylenia tego zapisu odnośnie działki nr [...], obręb [...].

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że jest właścicielką działki nr [...], położonej przy ul. Waldorffa w Gdańsku, która jest objęta postanowieniami skarżonego planu miejscowego. W dniu 13 października 2022 r. wraz z mężem złożyła do Prezydenta Miasta Gdańska (dalej jako Prezydent) wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na tej działce. Przy projektowaniu budynku, określając wysokość zabudowy, projektantka kierowała się zasadami wynikającymi § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1225 ze zm.), dalej "rozporządzenie w sprawie warunków technicznych". Organ budowalny odmówił wydania pozwolenia na budowę tylko i wyłącznie z tego powodu, że wysokość zaprojektowanej zabudowy przekracza wskazany w planie miejscowym limit. Organ zwrócił przy tym uwagę, że w planie jest wskazany sposób mierzenia wysokości zabudowy i przy jego zastosowaniu projektowany obiekt jest wyższy (ponad ustalony w nim limit) o 1 m. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy przez Wojewodę Pomorskiego decyzją z dnia 7 marca 2023 r. W uzasadnieniu wskazano, że organ jest związany obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i tak długo, jak nie zostanie on unieważniony, Wojewoda jest zobowiązany do jego stosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00