Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I SA/Wr 989/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, , Protokolant: Starszy specjalista Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 19 maja 2022 r. sprawy ze skargi E. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] lipca 2021 r. znak [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi E. S. (dalej: strona, skarżąca) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 17 lipca 2021 r. nr [...], dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty.

Postępowanie przed organem.

We wniosku o wydanie interpretacji strona wskazała, że w 2018 r. jej rodzice byli w trakcie postępowania o podział majątku wspólnego po rozwiązaniu związku małżeńskiego. W maju 2018 r. mama strony zmarła, wskutek czego strona stała się spadkobierczynią roszczenia o podział majątku wspólnego rodziców. Stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło 8 czerwca 2018 r., zaś sprawa zakończyła się ugodą sądową z 1 października 2018 r. Na podstawie ugody ojciec strony został zobowiązany do spłaty na jej rzecz kwoty 150 000 zł, wynikającej z własności części nieruchomości, która przed rozwodem rodziców strony stanowiła ich majątek wspólny. Spłata na rzecz strony wynikała z okoliczności, że stała się ona sukcesorem praw i obowiązków, wynikających z prawa do części majątku wspólnego po jego podziale. Przedmiotem spadku było mieszkanie, nieruchomość gruntowa oraz prawo do działki w ROD. Składniki te były przedmiotem zawartej ugody. W wyniku ugody strona nabyła prawo własności nieruchomości gruntowej oraz 150 000 zł tytułem spłaty części własności nieruchomości. Z kolei ojciec strony otrzymał prawo własności samodzielnego lokalu mieszkalnego i prawo do działki ROD. Ugoda sądowa uprawomocniła się w dniu jej podpisania, czyli 1 października 2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00