Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2022 r., sygn. II FSK 1045/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA del. Sylwester Golec (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 października 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1068/19 w sprawie ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżone postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2019 r. nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2019 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz W. sp. z o.o. z siedzibą w G. kwotę 1054 (jeden tysiąc pięćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 24 października 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 1068/19 oddalił skargę W. Sp. z o.o. w G. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 czerwca 2019 r., w przedmiocie odmowy wydania indywidualnej interpretacji podatkowej (uzasadnienie wyroku dostępne jest w internetowej bazie orzeczeń sądów administracyjnych CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał następujące okoliczności:

W. sp. z o.o. z siedzibą w G. (skarżąca spółka) złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie pisemnej indywidulanej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi w ramach swojego przedsiębiorstwa szereg rodzajów działalności, polegających między innymi na handlu detalicznym paliwami na pięciu stacjach benzynowych, handlu hurtowym paliwami, handlu detalicznym artykułami spożywczymi w dwóch sklepach spożywczych, handlu hurtowym i detalicznym materiałami budowlanymi w ramach składu budowlanego, prowadzeniu restauracji, motelu i domu weselnego oraz zarządzaniu własnymi nieruchomościami. Każdy z wymienionych rodzajów działalności został wyodrębniony organizacyjnie, w konsekwencji czego są one względem siebie samodzielne i mogłyby stanowić odrębne przedsiębiorstwa. Przy czym w przypadku jednej nieruchomości skarżąca spółka korzysta z niej na podstawie umowy leasingowej. Spółka planuje dokonać podziału w sposób przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505 ze zm). Ze struktury spółki wydzielony zostanie dział zajmujący się administracją nieruchomościami. Do nowo zawiązanej spółki zostaną przeniesione wszystkie składniki majątkowe tego działu, czyli nieruchomości spółki. W spółce zaś pozostaną pozostałe działy, wraz z ich pracownikami, umowami, koncesjami i zadaniami. Działalność spółki dzielonej będzie prowadzona w oparciu o wykorzystywane dotychczas nieruchomości, które po restrukturyzacji będą używane na podstawie umów dzierżawy zawartych ze spółką nowo utworzoną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00