Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2022 r., sygn. II SAB/Wa 99/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 maja 2022 r. sprawy ze skargi W. S. na bezczynność Rady Powiatu [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] stycznia 2018 r. o udostępnienie informacji publicznej dotyczącego drogi na nieruchomości nr [...] obręb [...] - oddala skargę -
Uzasadnienie
Pismem z [...] stycznia 2022 r. W. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Rady Powiatu [...] polegającą na nierozpatrzeniu wniosku o udzielenie informacji publicznej z [...] stycznia 2018 r. w zakresie: 1. "Czy ,a jeśli tak to kto i kiedy urządził drogę na działce o nr ew. [...] obręb [...] gm. [...]? ". 2. "Czy, a jeżeli tak to kiedy zaliczono ww. działkę/drogę do dróg powiatowych oraz wniosek o przesłanie kopii uchwały w tej sprawie?".
W uzasadnieniu skargi wskazał, że po upływie ustawowego terminu na udzielenie odpowiedzi na powyższy wniosek, tj. [...] styczna 2018 r., pismem z [...] października 2018 r. skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę, która z uwagi na brak środków na jej opłacenie, została odrzucona. Następnie pismem z [...] maja 2021 r. wezwał organ do udzielenia informacji publicznych na wszystkie wnioski z lat 2016-2021, które nie zostały załatwione.
Zaznaczył, że pomimo upływu w przedmiotowej sprawie ponad czterech lat organ nie udzielił wnioskowanej informacji do dnia złożenia skargi. Tym samym rażąco naruszył prawo, co uzasadnia zarzut bezczynności, a także wniosek o zasądzenie sumy pieniężnej lub wymierzenie organowi grzywny.
Skarżący uznał, że mamy do czynienia z sytuacją zlekceważenia, oczywistego naruszenia prawa i milczenia wobec jego wniosku, co nie jest możliwe do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawnym.