Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-28
Data publikacji: 2024-02-28

Świadczenie urlopowe w 2024 r. - koszty podatkowe

Jeżeli w firmie  nie funkcjonuje ZFŚS, świadczenie urlopowe stanowi formę dodatkowego wynagrodzenia dla pracownika. Wypłacone w danym miesiącu świadczenie należy opodatkować razem z wynagrodzeniem pracownika. Dla pracodawcy świadczenie urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o ZFŚS stanowi koszt uzyskania przychodu.

Świadczenie urlopowe w 2024 r. - ile wynosi i komu przysługuje >>>

Obowiązkowe świadczenia i wypłaty dla pracowników w 2024 r. >>>

Kiedy świadczenie urlopowe jest kosztem

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub wypłacać świadczenie urlopowe. Tacy pracodawcy mają także możliwość rezygnacji zarówno z tworzenia funduszu, jak i z wypłaty świadczenia urlopowego. Wypłacone przez takich pracodawców świadczenie urlopowe jest zaliczane do ich kosztów uzyskania przychodów.

Ważne

Świadczenie urlopowe jest zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Podmioty ze stanem zatrudnienia wynoszącym na 1 stycznia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą ZFŚS bądź rezygnują z jego tworzenia. Nie mogą jednak wybierać między utworzeniem tego funduszu a wypłatą świadczenia urlopowego. W ich przypadku świadczenie urlopowe nie występuje.

Ewentualna wypłata przez takiego pracodawcę świadczenia nazwanego urlopowym nie będzie stanowić dla niego kosztu uzyskania przychodu. Takiego świadczenia, stosownie do przepisów ustawy o ZFŚS, nie można traktować jak świadczenia urlopowego.

Przykład

Pracodawca zatrudnia na 1 stycznia danego roku 55 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W regulaminie wynagradzania zawarł postanowienie, że nie tworzy zfśs, ale będzie wypłacał świadczenie urlopowe w związku z korzystaniem przez pracowników z urlopu wypoczynkowego. Zapis regulaminu wynagradzania jest sprzeczny z ustawą o zfśs. Wypłacone świadczenie w związku z urlopem nie jest świadczeniem urlopowym.

Wypłata świadczenia urlopowego z naruszeniem przepisów ustawy o ZFŚS pozbawia pracodawcę możliwości rozliczenia tego świadczenia w kosztach uzyskania przychodu. Podkreślał to NSA w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I SA/Ka 2170/01)

NSA
(...) jeżeli wypłata świadczeń urlopowych nastąpiła z naruszeniem terminu wskazanego w art. 3 ust. 5 lit. a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, co oznacza, że świadczenia urlopowe zostały wypłacone niezgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to organy podatkowe słusznie zakwestionowały zasadność uznania przez spółkę jako kosztów uzyskania przychodów świadczeń urlopowych wypłaconych niezgodnie z przepisami ustawy szczególnej.

Opodatkowanie świadczenia a wypłata wynagrodzenia

Świadczenie urlopowe, które jest finansowane z innych środków niż ZFŚS, nie podlega składce na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale tylko do wysokości odpisu podstawowego przypadającego na danego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy lub proporcjonalnej części tego odpisu w przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie. Świadczenie to jest natomiast opodatkowane.

W praktyce często wypłata świadczenia urlopowego następuje w innym dniu miesiąca niż wypłata wynagrodzenia.

W takim przypadku należy sporządzić odrębny dokument dotyczący wyłącznie świadczenia urlopowego, a przy obliczaniu zaliczki na podatek od tego świadczenia nie stosować pracowniczych kosztów uzyskania przychodów ani kwoty zmniejszającej podatek, gdyż są one uwzględniane przy obliczaniu wynagrodzenia pracownika za dany miesiąc.

Przykład

Wynagrodzenie za styczeń 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach wynosi 5000 zł. W tym miesiącu pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego nieprzerwanie przez 14 dni kalendarzowych. Urlop rozpoczął się 15 stycznia. Najpóźniej 12 stycznia pracodawca powinien wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe w kwocie odpisu podstawowego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pomniejszone o zaliczkę na podatek w wysokości 12%.

Czytaj więcej: ZFŚS. Zasady tworzenia i prowadzenia - NIEZBĘDNIK KADROWO-PŁACOWY >>>

ZFŚS. Zasady tworzenia i prowadzenia

 

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00