Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 maja 2022 r., sygn. IV SA/Wr 15/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędziowie Sędzia WSA Asesor WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Marta Pająkiewicz-Kremis, Protokolant starszy referent sądowy Katarzyna Kiermacka, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sztuki w T. z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] października 2021 r. [...]; II. zasądza od Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sztuki w T. na rzecz strony skarżącej M. M. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 1 lipca 2021 r. M. M. zwrócił się do Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sztuki w T. o udostępnienie informacji publicznej związanej m. in. z organizacją imprezy "P." w dniu [...] czerwca 2021 w postaci kserokopii lub skanów dokumentów. Wnioskodawca zapytał: "Czy Państwo byliście organizatorem lub współorganizatorem P. na boiskach przy ul. C. w dniu [...] czerwca 2021 r. i czy w związku z tym ponieśliście jakiekolwiek koszty organizacji tej imprezy? Jeżeli tak to proszę o udostępnienie dokumentów finansowych z tym związanych."
W piśmie z dnia 1 września 2021 r. Dyrektor GCKiS wskazał, że GCKiS było współorganizatorem P. Jednakże żądanie udostępnienia "dokumentów finansowych z tym związanych" jest żądaniem nieprecyzyjnym i nie pozwala na jednoznaczne ustalenie jego przedmiotu i zakresu. W tej części wniosek nie dotyczy informacji publicznej.
W piśmie z dnia 7 września 2021 r. wnioskodawca wyjaśnił, że dokumenty finansowe to: zlecenia, umowy, faktury i potwierdzenia zapłat i oczekuje niezwłocznego udostępnienia tych dokumentów, ponieważ zostały wydatkowane środku publiczne.
W piśmie z dnia 21 września 2021 r. Dyrektor GCKiS wskazał, że żądana informacja stanowi informację publiczną przetworzoną w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej t. j.: (Dz. U. z 2020 r., poz. 2176) – u.d.i.p., ze względu na ilość dokumentów spełniających wskazane kryteria (około 100 sztuk), konieczność ich wyszukania, ewentualnego zanonimizowania oraz zweryfikowania, czy nie zawierają informacji ustawowo chronionych. W związku z powyższym Dyrektor GCKiS wezwał wnioskodawcę do wykazania, że uzyskanie informacji publicznej, o której mowa we wniosku jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania.