Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Gl 62/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Nowak, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi T.I., K.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji o umorzeniu postępowania dotyczącego usunięcia odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
W wyniku pisma T. I. i K.I. (dalej strony, skarżący) Burmistrz W. przeprowadził postępowanie, po którym decyzją z dnia 7 października 2020 r., działając na podstawie art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w zawiązku z art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (t.jedn. Dz.U z 2020 r., poz. 797 ze zm.) umorzył postępowanie w sprawie niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, tj. z działki nr [...] położonej przy ulicy [...] w D., stanowiącej własność T.G.
Pismem z dnia 9 lutego 2021 r. strony wniosły o wznowienie postępowania zakończonego wymienioną powyżej decyzją, powołując się na art. 145 § 1 pkt 4 w związku z art. 147 Kodeksu postępowania administracyjnego z uwagi na fakt odmówienia im w tym postępowaniu przymiotu strony, a tym samym nie zapewnienia możliwości czynnego udziału w tym postępowaniu. W uzasadnieniu wniosku podnieśli, iż organ błędnie przyjął, że składowane na wskazanym terenie materiały nie stanowią odpadów w rozumieniu art. 3 ust. 1 ust. 6 ustawy o odpadach. Wskazali, iż powołany przez organ art. 26 ustawy o odpadach nakłada na posiadacza odpadów określone obowiązku, ale nie ma znaczenia dla ustalenia kręgu stron postępowania. Znajdujące się na terenie wymienionej działki odpady nie mogą być utwardzane w sposób prowadzący do zakłócenia wody na gruncie zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. W tym miejscu przywołali decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku- Białej z dnia 20 lipca 2015 r. Dodali, że od momentu wydania tej decyzji wskazana działka zasypana została odpadami na wysokość 2m na całym jej obszarze. W ocenie stron zasypanie w latach 2015 - 2020 tej działki odpadami, a w konsekwencji sztuczne podniesienie jej poziomu, prowadzi do dalszej zmiany stosunków wodnych na obszarze, co powodować może zlewanie sąsiednich trenerów przez potok D. Stąd też wymieniona na wstępie decyzja jest sprzeczna z prawem i niezgodna z obowiązującymi przepisami w zakresie gospodarki odpadami, a ustalony przez organ stan faktyczny i prawny sprawy nie odpowiada prawdzie.