Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. II SA/Wa 2233/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Asesor WSA Arkadiusz Koziarski (spr.), Protokolant specjalista Monika Gieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2023 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium doktoranckiego w roku akademickim 2019/2020 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] lutego 2020 r. (bez numeru), 2. zasądza od Rektora Uniwersytetu [...] na rzecz skarżącej K. Z. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Rektor Uniwersytetu [...], dalej "Rektor U[...]", decyzją z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję tego organu z dnia [...] lutego 2020 r. o nieprzyznaniu K. Z. stypendium doktoranckiego w roku akademickim [...].
Decyzja ta wydana została w następujących okolicznościach faktycznych:
Wnioskiem z dnia [...] października 2019 r. K. Z. wystąpiła do Rektora U[...] o przyznanie stypendium doktoranckiego na studiach doktoranckich prowadzonych na Wydziale [...].
Decyzją z [...] lutego 2020 r. Rektor U[...] odmówił przyznania doktorantce stypendium. W podstawie prawnej organ wskazał art. 285 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1669 ze zm.), dalej "Przepisy wprowadzające" oraz § 1 ust.; 1-3, § 3 ust. 1-2 i § 6-10 Zasad przyznawania stypendium doktoranckiego na Uniwersytecie [...] wprowadzonych Zarządzeniem nr [...] Rektora Uniwersytetu [...] z [...] października 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania stypendiów doktoranckich na Uniwersytecie [...] (Monitor U[...] z 2019 r. poz. [...]), dalej "Zasady przyznawania stypendium".
W uzasadnieniu organ wskazał, że obligatoryjnym warunkiem otrzymania stypendium doktoranckiego jest terminowa realizacji programu studiów doktoranckich. Rektor U[...] podniósł, że doktorant, który terminowo zrealizował 4 rok studiów doktoranckich, zrealizował program studiów doktoranckich. Taka osoba spełnia więc kryterium terminowej realizacji programu studiów doktoranckich w sytuacji gdy otrzymała zgodę na tzw. pierwsze przedłużenie studiów doktoranckich po okresie studiów określonym w akcie ich utworzenia. Nie spełnia jednak tego kryterium w wypadku otrzymania kolejnych zgód na przedłużenie okresu odbywania studiów doktoranckich – w tej sytuacji bowiem nie realizowała już programu studiów doktoranckich w roku akademickim poprzedzającym rok, w którym stypendium ma być przyznane.