Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.916.2023.2.TR
Opodatkowanie przychodów z kapitałów pieniężnych.
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 13 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2024 r. (wpływ 14 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Po długoletniej pracy, spółka X proponuje pracownikom, zakup akcji i opcji na akcje zgodnie z wewnętrznym regulaminem. W lutym bieżącego roku (2023) Pan również otrzymał taką propozycję, po czym nabył prawo do wykupu 5 000 opcji po preferencyjnej cenie wynoszącej (...) za każdą z nich. Po nabyciu przez Pana prawa do wykupu opcji na akcje, Zarząd spółki X podjął decyzję o przejęciu wszystkich udziałów w firmie przez Fundusz Inwestycyjny.
Spółka odkupiła Pana udziały po cenie (...) za sztukę. W maju 2023 roku, kwotę przychodu wynikającą ze sprzedaży doliczono Panu do wynagrodzenia, naliczając składki ZUS i podatek dochodowy według skali podatkowej. Prowadzi Pan działalność gospodarczą.
W uzupełnieniu wniosku podał Pan, co następuje.
Wniosek dotyczy roku 2023.
Ma Pan obowiązek rozliczać się w Polsce z dochodu osiągniętego na całym świecie (przebywał Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym).
Umowę o pracę ma Pan podpisaną z firmą Y z siedzibą w Polsce, która jest spółką zależną firmy – matki zarejestrowanej w USA. W okresie czasu, którego dotyczy Pana wniosek o indywidualną interpretację podatkową X było w USA zarejestrowane jako spółka akcyjna notowana na amerykańskiej giełdzie (aż do momentu przejęcia 100% akcji i opcji przez prywatny fundusz inwestycyjny). Wszystkie opcje i akcje, które Pan posiadał, były wystawione i przyznawane Panu przez firmę – matkę.
Akcje i opcje na zakup akcji zostały Panu przyznane w ramach programu motywacyjnego. Przyznawanie Panu prawa do akcji i opcji (tzw. grant) było całkowicie uznaniowe i nie wynikało z zapisów Pana umowy o pracę z Y. Do 12 maja 2023 r. dysponował Pan opcjami, które mógł Pan w dowolnym momencie zamienić na akcje, oraz akcjami, które mógł Pan w dowolnym momencie sprzedać na giełdzie papierów wartościowych.
Program motywacyjny, w oparciu o który przyznano Panu ww. opcje i akcje został utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki-matki X, dla pracowników spółki-matki i spółek zależnych.
Od spółki Y otrzymuje Pan wynagrodzenie za pracę na podstawie umowy o pracę. Ze spółką-matką X zarejestrowaną w USA nie ma Pan podpisanej umowy o pracę i w związku z tym nie otrzymuje Pan od niej wynagrodzenia za pracę.
Pana wniosek dotyczy zdarzenia polegającego na „przymusowym” odkupieniu od Pana akcji i opcji na zakup akcji 12 maja 2023 r., co wygenerowało po Pana stronie przychód ze zbycia kapitałów pieniężnych, opodatkowany stawką PIT w wysokości 19%.
Przedmiotowe opcje na akcje są objęte art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (cyt. „inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne)”).
Pytanie
Czy dochód z odpłatnego zbycia akcji i opcji na akcje powinien być opodatkowany, jak zbycie papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, tj. według zryczałtowanego podatku o stawce 19%?
Pani stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. 2005 r. Nr 183 poz. 1538 z późn. zm.) - art. 3 ust. 1 lit a, papierami wartościowymi są również prawa do akcji. Przychód ze zbycia takiego prawa, które nabył Pan w spółce, stanowi przychód z kapitałów pieniężnych - zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przychód z tytułu kapitałów pieniężnych podlega innemu reżimowi podatkowemu, niż ten uzyskany ze stosunku pracy. W tym przypadku dochód z kapitałów pieniężnych jest opodatkowany zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem ryczałtowym w wysokości 19%.
Spółka powinna skorygować wypłatę ze zbycia przez Pana akcji i wypłacić Panu w kwocie brutto kwotę stanowiącą różnicę między wartością sprzedaży a wartością zakupu.
Podatek od tak policzonego dochodu, powinien Pan odprowadzić sam i złożyć zeznanie PIT-38.
W uzupełnieniu wniosku podał Pan, co następuje.
Odkupienie od Pana akcji i opcji stanowiło transakcję zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, którymi przed 12 maja 2023 r. mógł Pan dowolnie dysponować, w tym w dowolnym momencie sprzedać lub zamienić na akcje i sprzedać na giełdzie papierów wartościowych w wolnym obrocie. Transakcja z 12 maja 2023 r. wygenerowała przychód ze źródła, jakim są kapitały pieniężne, podlegający opodatkowaniu według stawki 19% PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), w wersji obowiązującej w roku 2023:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Pana wątpliwości wzbudza opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia akcji oraz z realizacji opcji na akcje, które są objęte art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
W myśl art. art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 646 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to: inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z:
a)odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych,
b)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
W myśl art. 17 ust. 1ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychód określony w ust. 1 pkt 6:
1) z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;
2) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych powstaje w momencie realizacji tych praw.
Na podstawie zaś art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzam, że na gruncie opisanego stanu faktycznego, osiągnięty przez Pana w roku 2023 dochód z odpłatnego zbycia akcji oraz z realizacji opcji na akcje, które są objęte art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, jest dochodem wygenerowanym ze źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu – stosownie do art. 30b ust. 1 tejże ustawy, w wersji obowiązującej w roku 2023.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right