Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Ke 713/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.) Sędzia WSA Mirosław Surma Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Szyszka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi G. P. na decyzję Zarządu Województwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu kwoty dofinasowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zarząd Województwa (dalej: zarząd, instytucja zarządzająca, IŻ, organ) decyzją z [...] nr [...] określił G. P. (dalej: Gmina) przypadającą do zwrotu kwotę dofinansowania ze środków UE w kwocie [...]zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych:

- od dnia 9 września 2019 r. w stosunku do kwoty [...]zł,

- od dnia 2 grudnia 2020 roku w stosunku do kwoty [...]zł,

do dnia zwrotu, którą otrzymała na podstawie umowy nr [...] z [...] o dofinansowanie projektu pn. "Aktywizacja szansą na lepsze jutro".

Organ wyjaśnił, że 13 listopada 2018 r. Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ś. wezwał w trybie pozakonkursowym Ośrodki Pomocy Społecznej znajdujące się w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji - obszary o najgorszym dostępie do usług publicznych (obszary wiejskie) do złożenia wniosków o dofinansowanie projektów, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ś. na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 9. Włączenie społeczne i walka z ubóstwem i Działanie 9.1 Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie (projekt pozakonkursowy).

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Aktywizacja szansą na lepsze jutro", który w wyniku oceny merytorycznej został rekomendowany do dofinansowania.

Instytucja zarządzająca zawarła z Gminą [...] r. umowę o dofinansowanie projektu w ramach RPOWŚ na lata 2014-2020 nr [...] (dalej: umowa).

Beneficjent jako główny cel projektu wskazał wzrost aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej u określonej liczby osób z powiatu [...], zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Osiągnięcie celu głównego projektu poprzez realizację wsparcia, miało bezpośrednio przyczynić się do osiągnięcia celu szczegółowego Priorytetu Inwestycyjnego. Dzięki objęciu uczestników projektu wsparciem z zakresu wszystkich instrumentów aktywnej integracji o charakterze zawodowym, tj. poradnictwa zawodowego indywidualnego i grupowego, pośrednictwa pracy, kursów zawodowych, staży, porad prawnych i usług aktywnej integracji o charakterze społecznym tj. grupowego poradnictwa psychologicznego, usług aktywnej integracji o charakterze edukacyjnym (dostosowanie kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy, realizacja kontraktów socjalnych) mieli oni zostać wyposażeni w wartości najbardziej poszukiwane na rynku pracy: kwalifikacje zawodowe, kompetencje i doświadczenie zawodowe, co wpłynąć miało na ich potencjalne zatrudnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00