Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. III FSK 3984/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S.A. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 lutego 2021 r. sygn. akt I SA/Sz 969/20 w sprawie ze skargi B. S.A. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 30 października 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. S.A. w S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrokiem z 10 lutego 2021 r., I SA/Sz 969/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B. Spółka Akcyjna w S. (dalej jako: "Spółka") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 30 października 2020 r., nr [...], w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2016 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że przedmiotem sporu w tej sprawie stała się odmienna kwalifikacja przez organy podatkowe oraz Spółkę przedmiotów opodatkowania w postaci zbiorników naziemnych na substancje płynne posadowionymi na działkach [...], [...], [...] przy ul. K. oraz nr [...] i [...] przy ul. G. w S. Sąd podzielił stanowisku organów, że zbiorniki te są budowlami. Sporne obiekty są: trwale związane z gruntem i wydzielone z przestrzeni przegrodami budowlanymi, jednak ich zamknięcia od góry nie sposób uznać za dach – stanowi ono jedynie przedłużenie ściany bocznej, pobocznicy w formie kopuły. Sąd wyraził przy tym pogląd, że kształt zbiornika (walec, kula), czy też sposób jego posadowienia (pionowo, poziomo), nie może decydować o jego kwalifikacji jako budowli czy budynku. Powołując się na wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 13 września 2011 r., P 33/09, oraz z 13 grudnia 2017 r., SK 48/15, w związku z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 poz.1333 z późn. zm., dalej jako: "u.p.b.") i załącznikiem do tej ustawy, sąd potwierdził stanowisko, że sporne zbiorniki paliwa są budowlami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00