Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.233.2024.4.BD
Otrzymanie przez Beneficjenta udziałów w spółce w wyniku zakończenia bytu prawnego powiernika - Trust na Cyprze
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania – jako beneficjent oraz jeden z założycieli Trustu na Cyprze – udziałów w spółce w wyniku zakończenia bytu prawnego Powiernika. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 2 lutego 2024 r. (wpływ 2 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Podstawowe informacje o Wnioskodawcy.
Wnioskodawca (dalej również: „Podatnik”) jest rezydentem Wielkiego Księstwa Luksemburga i w kraju tym podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Wnioskodawca jest mniejszościowym udziałowcem H. (dalej: „Spółka”), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa cypryjskiego, będącą rezydentem podatkowym Republiki Cypru. Spółka jest podmiotem dominującym w międzynarodowej strukturze grupy kapitałowej H. (dalej: „Grupa”). Grupa prowadzi działalność inwestycyjną oraz gospodarczą o międzynarodowej skali, m.in. w branży żeglugowej, budowlanej, hotelarskiej. Istotna część Grupy w postaci spółek kapitałowych prowadzących zarówno działalność operacyjną (w szczególności działalność w zakresie transportu morskiego), jak i holdingową, zlokalizowana jest na Cyprze.
Na potrzeby tego wniosku Podatnik wskazuje, że działalność Grupy na Cyprze stanowi istotną rzeczywistą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 30f ust. 18 i ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pozostałymi udziałowcami Spółki są jego rodzice, którzy są rezydentami podatkowymi Wielkiego Księstwa Luksemburga i tam mają miejsce zamieszkania. Łączny udział w kapitale Spółki Wnioskodawcy oraz jego rodziców wynosi 100%.
Trust według prawa cypryjskiego.
Obecnie rozważane jest przez Podatnika oraz jego rodziców założenie trustu zgodnie z International Trusts Law Republiki Cypru. Trust jest rodzajem umowy oraz stosunku prawnego o charakterze powierniczym. W ramach stosunku prawnego trustu, jego założyciel (settlor) przekazuje powiernikowi trustu (trustee) swoje aktywa, a powiernik przyjmuje je oraz zobowiązuje się nimi administrować oraz zarządzać z korzyścią dla osób wskazanych przez założyciela, tj. beneficjentów. Beneficjentem trustu może być również sam jego założyciel. Do trustu mogą zostać wniesione składniki majątku wszelkiego rodzaju, w szczególności: środki pieniężne, udziały (akcje) w spółkach, nieruchomości, kosztowności, dzieła sztuki itd.
Trust może zostać powołany na czas oznaczony lub nieoznaczony, a także może zostać odwołany. Trust nie stanowi formy wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych.
Jak wskazano powyżej, trust jest rodzajem stosunku prawnego. Nie posiada on podmiotowości oraz nie jest samodzielnym podmiotem na gruncie prawa podatkowego. Trust założony według prawa cypryjskiego jest transparentny podatkowo, tj. opodatkowanie jakichkolwiek wpływów następuje w rękach beneficjentów, np. Wnioskodawcy. W przypadku, gdy aktywa powierzone trustowi generują przychody/dochody, są one opodatkowane według zasad opodatkowania właściwych dla beneficjentów.
Powołanie trustu na Cyprze rozważane jest wyłącznie z przyczyn rodzinno-prywatnych i jest elementem strategii sukcesyjnej.
Wnioskodawca jako beneficjent trustu.
Trust rozważany przez Podatnika oraz jego rodziców (dalej: „Powiernik”) ma zostać zawarty na czas oznaczony. Zostaną do niego wniesione wyłącznie udziały posiadane w Spółce przez jej obecnych wspólników (tj. przez Podatnika oraz jego rodziców). Powiernik nie będzie prowadził działalności gospodarczej ani inwestycyjnej. Dywidendy wypłacane przez Spółkę do Powiernika (jako posiadacza jej udziałów) będą przekazywane w całości do Wnioskodawcy oraz jego rodziców, stosownie do ilości udziałów posiadanych przez nich obecnie w Spółce.
Zamiar przeprowadzenia się do Polski.
Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie się wraz z małżonką oraz dzieckiem do Polski (najwcześniej w 2024 r.) Z chwilą przeprowadzki, z uwagi na przeniesienie na terytorium Polski ośrodka interesów życiowych, Wnioskodawca wraz z małżonką oraz dzieckiem staną się rezydentami podatkowymi w Polsce, posiadającymi w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku małżeńskim Wnioskodawcy obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.
Z uwagi na okoliczności opisane powyżej, Podatnik pragnie potwierdzić skutki podatkowe, jakie mogą wystąpić w stosunku do niego z uwagi na udziały posiadane w Spółce przez Wnioskodawcę oraz fakt, iż będzie on beneficjentem Powiernika.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje.
- Wnioskodawca wskazuje, że posiada polskie obywatelstwo.
- W związku z założeniem Powiernika nastąpi przeniesienie własności udziałów Wnioskodawcy oraz jego rodziców na Powiernika. Ich właścicielem stanie się zatem Powiernik.
- Na chwilę obecną nie jest znany ostateczny kształt umowy Powiernika. Na pewno będzie ona jednak zawierała następujące postanowienia:
- Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo otrzymywania wypłat pieniężnych równych kwocie dywidend wypłaconych przez Spółkę do Powiernika, przypadających na udziały Spółki wniesione do Powiernika przez Wnioskodawcę (udział mniejszościowy);
- Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo otrzymania udziałów Spółki, które posiada obecnie, w przypadku ustania bytu prawnego Powiernika;
- Wnioskodawca stanie się beneficjentem Powiernika na mocy zawartej umowy Powiernika; zdecydują o tym założyciele Powiernika;
- na mocy umowy do życia zostanie powołany Powiernik, tj. trust według przepisów obowiązujących na terytorium Republiki Cypru, do którego wniesione zostaną przez Wnioskodawcę oraz jego rodziców wyłącznie posiadane przez nich udziały Spółki;
- aktywami wniesionymi do Powiernika będzie administrował/zarządzał Trustee (o którym mowa poniżej).
Wnioskodawca nie będzie sprawował kontroli faktycznej nad Powiernikiem ani nad Trustee.
- Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium Republiki Cypru Trust może zostać powołany na czas oznaczony lub nieoznaczony. Wnioskodawca oraz jego rodzice rozważają powołanie Trustu na czas oznaczony. Byt prawny Powiernika może zatem ustać na skutek upływu czasu, na jaki został on powołany. Wskazane kwestie będą wynikać z umowy zawarcia Trustu.
- Z tytułu rozwiązania Powiernika Wnioskodawca nabyłby tylko swoje udziały, w takiej ilości, w jakiej przysługiwały mu w Spółce przed założeniem Powiernika. Wnioskodawca nie nabyłby udziałów, jakie przysługiwały jego rodzicom.
- W świetle prawa wewnętrznego państwa, w którym Trust będzie miał siedzibę (tj. Republiki Cypru), przekazanie udziałów Spółki w przypadku ustania bytu Trustu lub jego wcześniejszego rozwiązania nie nastąpi na podstawie któregokolwiek z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.).
- W świetle prawa wewnętrznego Republiki Cypru przekazanie udziałów Spółki w przypadku ustania bytu Powiernika nastąpi tytułem zwrotu (wydania) aktywów z tytułu ustania bytu prawnego Powiernika.
- Zgodnie z definicją wprowadzoną w opisie sprawy, przez „Powiernika” należy rozumieć Trust, który ma zostać założony przez Wnioskodawcę oraz jego rodziców.
- Przez „Trustee” należy rozumieć podmiot, któremu powierzone zostało administrowanie /zarządzanie aktywami Trustu na rzecz beneficjentów.
W przypadku Powiernika, funkcję Trustee pełnić będzie osoba fizyczna niebędąca podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą oraz jego rodzicami w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).
- Otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika nastąpi nieodpłatnie.
Przywołując za Wnioskodawcą treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pytanie
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika (przez upływ czasu, na jaki został zawiązany lub z innego powodu) będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)
Pana stanowisko w sprawie (zajęte do ww. pytania w części dotyczącej podatku od spadków i darowizn)
Pana zdaniem, otrzymanie przez Pana udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika (przez upływ czasu, na jaki został zawiązany lub z innego powodu) będzie dla Pana neutralne podatkowo.
Trust jest instytucją prawną nieznaną polskiemu systemowi prawnemu. Rodzajem stosunku prawnego podobnego do trustu jest stosunek powierniczy, który jednak funkcjonuje na gruncie polskiego prawa cywilnego jako tzw. umowa nienazwana. W ramach powiernictwa jeden podmiot (powierzający-fiducjariusz) przenosi na inny podmiot (powiernika-fiducjanta) określone zbywalne prawo podmiotowe lub uprawnienie do wykonywania takiego prawa. Czynności wykonywane przez powiernika traktowane są jako dokonywane we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby (powierzającego). Wynika z tego, że w stosunku powierniczym, nawet jeżeli dochodzi do prawnego przeniesienia własności rzeczy lub prawa majątkowego, podmiot powierzający pozostaje jego właścicielem ekonomicznym.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, trust ustanowiony zgodnie z prawem cypryjskim może zostać ustanowiony na czas oznaczony lub nieoznaczony, a także zostać odwołany. Mając na uwadze fakt, że Pan (Podatnik) wniesie do Powiernika udziały posiadane w Spółce, zaś Powiernik będzie je posiadał w sposób pasywny, w przypadku ustania stosunku prawnego Powiernika, Pan otrzyma z powrotem posiadane uprzednio udziały, z tytułu których otrzymywał przysporzenia za pośrednictwem Powiernika (dywidendy wypłacane przez Spółkę). Uprawnionym jest zatem wniosek, że w trakcie trwania Powiernika Pan będzie pozostawał właścicielem ekonomicznym udziałów Spółki. W przypadku ich otrzymania po zakończeniu stosunku prawnego Powiernika, nie dojdzie więc do ekonomicznego przysporzenia po jego stronie.
Niezależnie od powyższego, w Pana ocenie brak jest podstaw do uznania, że otrzymanie udziałów Spółki po ustaniu bytu prawnego Powiernika powinno zostać uznane za darowiznę, podlegającą opodatkowaniu stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Istotą takiego zdarzenia nie byłoby bowiem dokonanie bezpłatnego świadczenia na Pana rzecz przez Powiernika kosztem jego majątku, lecz niejako zwrot udziałów przekazanych Powiernikowi na czas oznaczony.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Pana stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od spadków i darowizn.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2) darowizny, polecenia darczyńcy;
3) zasiedzenia;
4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
W myśl art. 2 ww. ustawy:
Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera zamknięty katalog zdarzeń objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają nabycia na podstawie tych tytułów prawnych, które nie są wymienione w przytoczonym wyżej przepisie art. 1 i 2 tej ustawy.
Jako że otrzymywane przez Panu udziały z Trustu, mogą się kojarzyć jedynie z darowizną, która została wymieniona w cyt. powyżej katalogu, to wskazane jest, aby przywołać jej definicję.
Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują pojęcia darowizny, należy odwołać się do odpowiednich przepisów uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Stosownie do treści art. 890 § 1 cyt. Kodeksu:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.
Z opisu sprawy wynika, że posiada Pan obywatelstwo polskie. Jest Pan rezydentem Wielkiego Księstwa Luksemburga i w kraju tym podlega Pan obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest Pan mniejszościowym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa cypryjskiego, będącą rezydentem podatkowym Republiki Cypru. Pozostałymi udziałowcami Spółki są Pana rodzice, którzy są rezydentami podatkowymi Wielkiego Księstwa Luksemburga i tam mają miejsce zamieszkania. Łączny udział w kapitale Spółki Pana oraz Pan rodziców wynosi 100%. Obecnie rozważane jest przez Pana oraz Pana rodziców założenie trustu zgodnie z International Trusts Law Republiki Cypru. Powołanie trustu na Cyprze rozważane jest wyłącznie z przyczyn rodzinno-prywatnych i jest elementem strategii sukcesyjnej; będzie to rodzaj umowy powierniczej. Trust (Powiernik) ma zostać zawarty na czas oznaczony. Zostaną do niego wniesione wyłącznie udziały posiadane w Spółce przez jej obecnych wspólników (tj. przez Pana oraz Pana rodziców). Powiernik nie będzie prowadził działalności gospodarczej ani inwestycyjnej. Dywidendy wypłacane przez Spółkę do Powiernika (jako posiadacza jej udziałów) będą przekazywane w całości Panu oraz Pana rodziców, stosownie do ilości udziałów posiadanych obecnie w Spółce. W związku z założeniem Powiernika nastąpi przeniesienie własności Pana udziałów oraz Pana rodziców na Powiernika. Ich właścicielem stanie się zatem Powiernik. Na chwilę obecną nie jest znany ostateczny kształt umowy Powiernika. Na pewno będzie ona jednak zawierała następujące postanowienia:
- będzie Panu przysługiwało prawo otrzymywania wypłat pieniężnych równych kwocie dywidend wypłaconych przez Spółkę do Powiernika, przypadających na udziały Spółki wniesione do Powiernika przez Pana (udział mniejszościowy),
- będzie Panu przysługiwało prawo otrzymania udziałów Spółki, które posiada obecnie, w przypadku ustania bytu prawnego Powiernika,
- stanie się Pan beneficjentem Powiernika na mocy zawartej umowy Powiernika; a zdecydują o tym założyciele Powiernika,
- na mocy umowy do życia zostanie powołany Powiernik, tj. trust według przepisów obowiązujących na terytorium Republiki Cypru, do którego wniesione zostaną udziały Spółki posiadane przez Pana oraz Pana rodziców,
- aktywami wniesionymi do Powiernika będzie administrował/zarządzał Trustee.
Byt prawny Powiernika może ustać na skutek upływu czasu, na jaki został on powołany. Wskazane kwestie będą wynikać z umowy zawarcia Trustu. Z tytułu rozwiązania Powiernika, nabyłby Pan tylko swoje udziały, w takiej ilości, w jakiej przysługiwały Panu w Spółce przed założeniem Powiernika. Nie będzie Pan nabywał udziałów, jakie przysługiwały Pana rodzicom. W świetle prawa wewnętrznego państwa, w którym Trust będzie miał siedzibę (tj. Republiki Cypru), przekazanie udziałów Spółki w przypadku ustania bytu Trustu lub jego wcześniejszego rozwiązania nie nastąpi na podstawie któregokolwiek z tytułów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przekazanie udziałów Spółki w przypadku ustania bytu Powiernika nastąpi tytułem zwrotu (wydania) aktywów z tytułu ustania bytu prawnego Powiernika. Przez „Powiernika” należy rozumieć Trust, który ma zostać założony. Przez „Trustee” należy rozumieć podmiot, któremu powierzone zostało administrowanie/zarządzanie aktywami Trustu na rzecz beneficjentów. W przypadku Powiernika, funkcję Trustee pełnić będzie osoba fizyczna niebędąca podmiotem powiązanym z jego założycielami. Otrzymanie przez Pana udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika nastąpi nieodpłatnie.
Rozważa Pan przeprowadzenie się wraz z małżonką oraz dzieckiem do Polski (najwcześniej w 2024 r.). Pragnie Pan potwierdzić skutki podatkowe, jakie mogą wystąpić w stosunku do Pana z uwagi na udziały posiadane w Spółce oraz fakt, iż będzie Pan beneficjentem Powiernika.
Chciałby się Pan dowiedzieć, czy otrzymanie przez Pana udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika, będzie dla Pana neutralne podatkowo.
Stoi Pan na stanowisku, że otrzymanie przez Pana udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika będzie dla Pana neutralne podatkowo. Brak jest podstaw do uznania, otrzymanych ww. udziałów Spółki za darowiznę podlegającą opodatkowaniu stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Istotą takiego zdarzenia nie byłoby bowiem dokonanie bezpłatnego świadczenia na Pana rzecz przez Powiernika kosztem jego majątku, lecz nastąpi niejako zwrot udziałów przekazanych Powiernikowi na czas oznaczony.
Z takim stanowiskiem należy się zgodzić.
W opisanej przez Pana sytuacji, ustawa o podatku od spadków i darowizn nie będzie miała zastosowania. Bowiem nabycie przez Pana udziałów, jakie będą Panu przysługiwały z tytułu bycia beneficjentem Trustu nie nastąpi na podstawie żadnego z tytułów wymienionych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jak Pan twierdziprzekazanie udziałów Spółki w przypadku ustania bytu Powiernika nastąpi jako zwrot udziałów przekazanych Powiernikowi na czas oznaczony.
W Polsce trust nie został w żaden sposób uregulowany jako instytucja prawna ani w prawie cywilnym, ani w prawie podatkowym. Jak wynika z literatury, instytucja trustu jest jedną z form powiernictwa. Trusty prawie zawsze działają w oparciu o pisemną umowę i przepisy miejscowego prawa powierniczego (w przedmiotowej sprawie w oparciu o prawo obowiązujące na Cyprze). Z tego też względu nie ma możliwości, aby przepisy, którymi uregulowane jest działanie trustu można było wprost przełożyć do polskiego porządku prawnego i tak też zastosować.
Jedyną możliwością, jaką pojawia się w opisywanej sytuacji, jest porównanie działania Trustów do najbardziej zbliżonych mu instytucji w prawie polskim.
Powiernictwo może być oparte na różnego rodzaju stosunkach powiernictwa, najczęściej jednak wiąże się z przeniesieniem na trust własności aktywów będących przedmiotem zarządzania.
Skoro więc – jak Pan wskazał – nabywanie przez Pana udziałów Spółki w przypadku zakończenia bytu Powiernika nie przybierze formy darowizny, ani innych tytułów nabycia wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to otrzymywanie przez Pana udziałów nie będzie podlegało regulacjom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zatem, nabycie przez Pana (jako beneficjenta Trustu) udziałów Spółki, będzie dla Pana neutralne podatkowo w oparciu o przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydano odrębne rozstrzygnięcie, tj. postanowienie z 9 lutego 2024 r. znak: 0114-KDIP3-1.4011.1035.2023.3.EC o pozostawieniu wniosku w ww. zakresie bez rozpatrzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.