Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-22
Data publikacji: 2024-02-22

Jak prawidłowo gospodarować środkami ZFŚS

Przyznawanie świadczeń oraz dopłat ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) powinno być uzależnione od kryterium socjalnego. Fundusz z założenia ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a jego adresatami są zwłaszcza rodziny o najniższych dochodach. Uprawnieni są głównie pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny. Środkami funduszu administruje pracodawca, który decyduje w regulaminie o sposobie ich zagospodarowania.

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2024 roku >>>

Obowiązkowe świadczenia i wypłaty dla pracowników w 2024 r. >>>

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być spożytkowane wyłącznie na cele określone w przepisach ustawy o zfśs. Fundusz ten jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

  • różnych form wypoczynku (np. wczasy, kolonie, spływy kajakowe, wczasy agroturystyczne, obozy, zimowiska, wycieczki),
  • działalności kulturalno-oświatowej (np. zakup biletów do kina, teatru, opery),działalności sportowo-rekreacyjnej (np. zakup sprzętu sportowego, wyposażenie sali gimnastycznej, siłowni),
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego (np. partycypowanie w wydatkach ponoszonych przez pracowników z tytułu pobytu ich dzieci w żłobku lub przedszkolu),
  • udzielania pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej (np. pomoc w razie zdarzeń losowych, zapomogi dla pracowników znajdujących się w niedostatku),
  • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych w umowie (np. na budowę, remont, adaptację, modernizację mieszkania).

Fundusz z założenia ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a jego adresatami są zwłaszcza rodziny o najniższych dochodach. Uprawnieni są głównie pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny. Ponadto uprawnionymi mogą być również inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Jest to tzw. zasada uznaniowości. Zasada ta oznacza, że mimo posiadanego uprawnienia do ubiegania się o świadczenie, dana osoba może go nie otrzymać, gdyż po indywidualnej ocenie sytuacji socjalnej może się okazać, że nie kwalifikuje się do przyznania tego świadczenia.

Ważne

Przy przyznawaniu ulgowych usług i świadczeń z zfśs należy uwzględniać kryteria socjalne.

W przypadku gdy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie zostaną wykorzystane w danym roku kalendarzowym, przechodzą one na kolejny rok, powiększając przyszły fundusz.

Jeżeli pracodawca nie ma już obowiązku tworzenia zfśs, nie oznacza to, że niewykorzystane środki zgromadzone na rachunku funduszu może wykorzystać w sposób zupełnie dowolny. Środki, które nie zostały wykorzystane w poprzednim roku, jak też środki likwidowanego funduszu, muszą być wykorzystane zgodnie z regulaminem funduszu i ustawą o zfśs.

Przykład

W 2020 r. pracodawca utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jednak w 2024 r. zrezygnował z niego. Na rachunku bankowym funduszu pozostały niewykorzystane środki. Nie oznacza to, że pracodawca może zlikwidować rachunek i korzystać z pozostałych środków bez ograniczeń i w dowolny sposób. Mimo rezygnacji z utworzenia funduszu obowiązkiem pracodawcy nadal jest korzystanie z pozostałych środków w sposób zgodny z ustawą o zfśs i regulaminem funduszu. Likwidacja rachunku będzie możliwa dopiero po całkowitym wydatkowaniu środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych administruje pracodawca. Termin „administrowanie” dotyczy organizowania zakładowej działalności socjalnej, a także czynności zmierzających do zapewnienia funduszowi obsługi finansowej, kadrowej i organizacyjnej. Należy podkreślić, że środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są własnością pracodawcy i to on sprawuje nad nimi kontrolę – jednak w granicach określonych w ustawie o zfśs i regulaminie.

Związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy o zfśs.

Przykład

Pracodawca samodzielnie przyznał pracownikom świadczenie w postaci pomocy rzeczowej, którą przyznaje się osobom w trudnej sytuacji materialnej. Takie działanie pracodawcy może spowodować konieczność zwrotu środków na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale pod warunkiem, że z takim żądaniem wystąpią związki zawodowe. W praktyce, jeżeli związki zawodowe uznają, że jednostronna decyzja pracodawcy w zakresie przyznania takiej pomocy była zgodna z prawem i konieczna w danej sytuacji, mogą już po fakcie wyrazić swoją zgodę i nie wysuwać żądań zwrotu środków.

ZFŚS. Zasady prowadzenia i tworzenia - NIEZBĘDNIK KADROWO-PŁACOWY >>>

ZFŚS. Zasady tworzenia i prowadzenia

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00