Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 758/20
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia del. WSA Alina Rzepecka, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 października 2019 r., sygn. akt I SA/Gl 1199/19 w sprawie ze skargi B.W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2019 r., [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od B.W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 30 października 2019 r., I SA/Gl 1199/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę B.W.(zwanego dalej wnioskodawcą) na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. We wniosku o wydanie interpretacji wnioskodawca wskazał, że jest pracownikiem sp. z o.o., która jest częścią międzynarodowej grupy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy dobrowolnie przystąpili do planu motywacyjnego organizowanego przez spółkę dominującą. Głównym celem planu jest wzrost motywacji pracowników. Zasady działania programu motywacyjnego zostały określone w planie oraz umowie, którą podpisał każdy z zainteresowanych, przystępując do planu. Zgodne dokumentacją wnioskodawcy otrzymują nieodpłatnie RSU (lub "jednostki tymczasowe"), w stosunku do których prawo do ich rozporządzania zostaje odroczone w czasie na z góry określony termin (w szczególności uczestnicy nie mają możliwości w tym okresie do zbycia RSU).