Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. VI SA/Wa 2645/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Jendrzejewska (spr.) Sędzia WSA Jakub Linkowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 1 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi M. P. na postanowienie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej obowiązek podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu oddala skargę

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. Inspektorat w B. P.pismem z 4 września 2012 r. wystąpił do Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie decyzji stwierdzającej objęcie P. T.obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy zlecenia zawartej z M. P. w okresie od 19 lipca 2011 r. do 31 marca 2012 r. Według ZUS, przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego, stanowiące przedmiot zawartych umów, było integralną częścią szkolenia kandydata na kierowcę i rodziło obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Dyrektor "(...)" Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z "(...)" kwietnia 2013 r. nr "(...)"działając na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ustalił, że P.T. we wskazanym okresie podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania zawartych z M. P., będącym płatnikiem składek, umów zlecenia, nazwanych umowami o dzieło. W ocenie tego organu, wykonywane przez P. T. umowy były ciągiem określonych czynności starannego działania, a nie rezultatu, jaką jest umowa o dzieło. Ciąg działań podejmowanych przez instruktora szkolenia musiał cechować się należytą starannością, aby egzamin przeprowadzony został zgodnie z warunkami określonymi w przepisach stanowiących jego podstawę. Nie wykonywał on żadnego dzieła, a jedynie określone czynności, które wymagały starannego ich wykonania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00