Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 726/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2024 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 16 czerwca 2023 roku, nr SKO.421.465.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy Człuchów z dnia 14 kwietnia 2023 r., nr 000310/SP/04/2023; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku na rzecz skarżącego S. Z. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

S. Z. (dalej jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej jako: Kolegium, SKO) z dnia 16 czerwca 2023 r., nr SKO.421.465.2023, którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy Człuchów (dalej jako: Wójt), w imieniu którego działał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człuchowie (dalej jako: Kierownik GOPS), z dnia 14 kwietnia 2023 r., nr 000310/SP/04/2023, o odmowie przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym żoną – A. Z.

Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z 24 marca 2023 r. S. Z. wystąpił do Wójta o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym żoną – A. Z.

W toku postępowania Kierownik GOPS, działając z upoważnienia Wójta, w dniu 4 kwietnia 2023 r. przeprowadził wywiad środowiskowy. Podczas wywiadu ustalono, że A. Z. zamieszkuje wspólnie z mężem i dwójką dorosłych dzieci. Choruje na stwardnienie rozsiane, a ponadto boryka się ze zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego oraz zaburzeniami krzepliwości krwi. Objęta jest leczeniem specjalistycznym. Choroba charakteryzuje się określonymi, znacznymi spadkami formy, podczas których ma ona problemy z wykonywaniem obowiązków domowych lub potrzebuje kierowcy, udając się do lekarzy. S.Z. oświadczył, że w czasie kiedy żona ma rzuty choroby przejmuje jej obowiązki domowe. Stwierdzono, że choroba żony wnioskodawcy na dzień przeprowadzania wywiadu jest w takim stadium, że małżonka skarżącego nie wymaga opieki i pomocy, która wykluczałaby aktywność zawodową jej męża. Ponadto wskazano, że z orzeczenia lekarskiego wynika, że nie da się ustalić od kiedy istnienie niepełnosprawność żony wnioskodawczy, a ustalony stopień niepełnosprawności istnieje od 5 lipca 2017 r., czyli powstał po ukończeniu przez żonę 25 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00