Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II SA/Op 9/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2022 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Z. z dnia [...], nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A. S., zwanej dalej "skarżącą" bądź "stroną", jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (zwanego dalej "organem odwoławczym" lub "Kolegium") z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy, wydaną z upoważnienia Burmistrza Z., decyzję Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. (zwanego dalej "organem pierwszej instancji"), odmawiającą przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 5 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, w związku z opieką nad niepełnosprawną córką D. S.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 23 sierpnia 2021 r. skarżąca wystąpiła do organu pierwszej instancji z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną córką D. S. urodzoną dnia [...]. Do wniosku dołączyła m.in.: 1) oświadczenie z dnia 19 sierpnia 2021 r., z którego wynika m.in., że skarżąca ma prawo do renty, rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z innych tytułów, ma ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania ze świadczenia rodzicielskiego, inna osoba nie jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, osoba wymagająca opieki nie została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, na osobę wymagającą opieki inna osoba nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury; 2) kopię decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...], nr [...], o ustaleniu A. Z. (obecnie S.) renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy; 3) kopię odpisu skróconego aktu małżeństwa nr [...]; 4) kopię orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w S. z dnia [...], nr [...], na podstawie którego D. S. (córka strony) została zaliczona do osób niepełnosprawnych do dnia 31 lipca 2024 r., a niepełnosprawność istnieje od urodzenia; 5) kopię orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w T. z dnia [...], nr [...], na podstawie którego A. S. została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności do dnia 31 stycznia 2023 r., a niepełnosprawność istnieje od 28-go roku życia, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia [...] 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00