Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II SA/Op 541/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2022 r. sprawy ze skargi A. B. na czynność Burmistrza W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zwrotu kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego do szkoły 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2) zasądza od Burmistrza W. na rzecz skarżącej A. B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca A. B. zaskarżyła czynność Burmistrza Miasta W., wynikającą z pisma z dnia [...] [...] w przedmiocie odmowy przyznania zwrotu kosztów dojazdu do placówki oświatowej - Publicznej Szkoły Podstawowej Nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi im. [...] w K. córki J. B., posiadającej orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego Nr [...].

Zaskarżonej czynności zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 39a ust. 1 Prawo oświatowe, poprzez jego błędną interpretację i niewłaściwe zastosowanie polegające na nieuwzględnieniu wniosku rodzica o zwrot kosztów dojazdów i zaproponowaniu organizacji przejazdu zorganizowanego przez gminę, podczas gdy zgodnie z prawidłową interpretacją przepisu, to wybór realizacji omawianej powinności publicznoprawnej organu gminy jest pozostawiony rodzicom dziecka i to oni decydują, jaki wariant dowozu wybrać.

Ponadto wniosła pismem procesowym z dnia 10 stycznia 2022 r. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na zaskarżoną czynność Burmistrza W., podając że pismo organu z [...] nie zawierało pouczenia o środkach zaskarżenia.

Na rozprawie w dniu 25 stycznia 2022 r. Sąd umorzył postępowanie w zakresie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wydając w tej mierze postanowienie.

Sąd przyjął, że przepis art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329) dalej P.p.s.a. wyłącza możliwość orzekania w przedmiocie incydentalnego wniosku o przywrócenie terminu skoro przewodniczący (sędzia sprawozdawca) skierował sprawę na rozprawę, a Sąd w składzie orzekającym prowadzi postępowanie sądowoadministracyjne. Przepis art. 53 § 2 P.p.s.a. brzmi: Jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4, wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności. Sąd, po wniesieniu skargi, może uznać, że uchybienie tego terminu nastąpiło bez winy skarżącego i rozpoznać skargę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00