Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 marca 2022 r., sygn. IV SA/Po 7/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 marca 2022 r. sprawy ze skarg A. Z. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Z. w U. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego - z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] - z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] - z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] - z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej oddala skargi w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 30 listopada 2021 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Związku Międzygminnego "C. " z dnia [...] września 2021 r., nr [...], o wymierzeniu A. Z., prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Z. (dalej jako "skarżąca") karę pieniężną w wysokości [...] zł za nieosiągnięcie wymaganego poziomu przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu z frakcji papier, metal, tworzywo sztuczne i szkło, odebranych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy D., będącej członkiem Związku Międzygminnego "C. " za 2020 rok.
W ocenie Kolegium w zaskarżonej decyzji bardzo szczegółowo wyjaśniono podstawę prawną, jak i mechanizm naliczenia kary pieniężnej. Wskazano, że przedmiotową karę nałożono w oparciu o przepis art. 9x ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2021.888 t.j.- zwanej dalej u.c.p.g.) stanowiący, iż jej wysokość oblicza się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych na składowisku, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 290 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska i brakującej masy odpadów komunalnych wyrażonej w Mg, wymaganej do osiągnięcia odpowiedniego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych lub ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.