Zmiana formy opodatkowania działalności w 2024 roku
Przedsiębiorcy, którzy w 2024 roku chcą zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności muszą podjąć decyzję do 20 lutego. Przy wyborze podatku należy wziąć pod uwagę nie tylko korzyści z określonej formy opodatkowania, lecz także wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, która zależy od tego jaki podatek płaci przedsiębiorca.
Skala podatkowa w 2023 i 2024 r. >>>
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r. >>>
Przedsiębiorcy, mają do wyboru trzy formy opodatkowania - skalę podatkową, podatek liniowy (19 proc. PIT) i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czwartą formą opodatkowania jest karta podatkowa, jednak od 2022 roku mogą z niej korzystać jedynie podatnicy, którzy byli opodatkowani w tej formie przed rokiem 2022 i kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej.
Podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa (12 proc. i 32 proc.).
Przedsiębiorca, który nie wybierze innej formy opodatkowania lub zrobi to po terminie będzie opodatkowany według skali podatkowej (art. 9a ust. 1 ustawy o PIT).
Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy. Spod opodatkowania ryczałtem są wyłączone niektóre rodzaje działalności, na przykład prowadzenie aptek, kantorów, czy handel częściami samochodowymi.
Ryczałtu nie wybiorą osoby, które:
- prowadzą inną działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej
- w ramach działalności wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym
- są wspólnikami spółki cywilnej oraz spółki jawnej i ich wspólnicy wybiorą inną formę opodatkowania (opodatkowanie ryczałtem muszą wybrać wszyscy wspólnicy).
Gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według stawki liniowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i chce wrócić do opodatkowania na zasadach ogólnych, powinien złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie o zmianie z dotychczasowej formy opodatkowania w terminie:
- do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej,
- do końca roku - gdy pierwszy przychód uzyska w grudniu danego roku.
Zmiana formy opodatkowania może być dokonana do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w styczniu to wówczas zmiany formy opodatkowania należy dokonać do 20 lutego 2024 r.
W celu zmiany formy opodatkowania przedsiębiorca składa wniosek właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Zmiany można także dokonać drogą elektroniczną składając wniosek o zmianę wpisu w CEIDG-1.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Zobacz również: Składka zdrowotna w 2024 r. 3 progi przy ryczałcie >>>