Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 604/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie: Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Marta Kisielowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi P. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 lutego 2023 r. znak SKO.ŚR/4111/1304/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 3 lutego 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy T. odmawiającą przyznania P. C. (dalej: "skarżący) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką J. C. Podstawę prawną decyzji stanowił art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 615, dalej: "u.ś.r.") oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a.").

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia 4 marca 2022 r. skierowanym do Ośrodka Pomocy Społecznej w T. skarżący zwrócił się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką. Skarżący oświadczył, że jest rolnikiem i zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego w dniu 1 marca 2022 r. Matka skarżącego jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, który istnieje od 18 września 2020 r., daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. Przyczyną niepełnosprawności są choroby neurologiczne (10-N). Zgodnie z orzeczeniem matka skarżącego wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji.

Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że skarżący jest kawalerem, nie pracuje, opiekuje się matką. Matka porusza się na wózku inwalidzkim z pomocą innej osoby, wymaga pomocy we wszystkich czynnościach życia codziennego, w tym czynnościach higienicznych. Skarżący podaje posiłki, przygotowuje je, robi zakupy, sprząta, pierze. Pomaga w czynnościach higienicznych – mycie, czesanie, ubieranie, zmiana pampersa. Podaje lekarstwa, uczestniczy w wizytach lekarskich. W tym samym domu mieszka M. C., który pracuje i prowadzi odrębne gospodarstwo domowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00