Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2023 r., sygn. II SA/Lu 686/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Asesor sądowy Brygida Myszyńska-Guziur (sprawozdawca) Protokolant Referent Elwira Szymaniuk-Szkodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2023 r. sprawy ze skargi Z. L. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 25 maja 2023 r., znak: ZOA-I.7721.8.2021 w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Z. L. (dalej jako "strona", "skarżący"), wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 25 maja 2023 r. w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych.

Rozstrzygnięcie to wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 25 maja 2020 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rykach (dalej jako "PINB", "organ I instancji") wpłynął wniosek skarżącego o wszczęcie w trybie art. 71a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 z późn. zm., - dalej w skrócie "P.b."), postępowania w sprawie dokonanej przez E. M. G. samowolnej zmiany sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego (poddasza), przy ul. [...] w D..

Pismem z dnia 2 czerwca 2020 r. organ I instancji zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany sposobu użytkowania części poddasza nieużytkowego na pomieszczenia mieszkalne w przedmiotowym budynku.

W trakcie przeprowadzonych przez pracowników PINB w dniu 25 czerwca 2020 r. oględzin ustalono, że na działce o nr ewid.[...], położonej w D. przy ul. [...] stanowiącej własność E. M. G. i Z. L. znajduje się budynek piętrowy z poddaszem nieużytkowym, krytym blachą. Budynek wybudowany został w latach międzywojennych i rozbudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych E. G. (dalej jako "inwestorka") wraz z byłym mężem w części pomieszczeń na poddaszu nieużytkowym (dwa pomieszczenia) wykonała docieplenie dachu wełną mineralną wraz z obiciem krokwi dachowych od spodu płytami gipsowo-kartonowymi, a także zamontowała trzy okna dachowe o wym. 110 cm x 70 cm, obiła istniejące słupki i belki konstrukcji dachowej boazerią i płytami gipsowo-kartonowymi, wybiła w stropie nad kuchnią otwór o wym. 2,50 m x 0,90 m w celu zapewnienia ewentualnej komunikacji z kuchni na poddasze, bez montażu schodów. Na poddaszu ułożono panele podłogowe oraz wykonano wewnętrzną instalację elektryczną i pomalowano ściany i sufity. Podczas oględzin w pomieszczeniach składowany był i przechowywany sprzęt gospodarstwa domowego oraz rzeczy, które są niepotrzebne mieszkańcom na bieżąco. Nie stwierdzono użytkowania pomieszczeń jako mieszkalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00