Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2022 r., sygn. VI SA/Wa 2630/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka (spr.) Sędzia WSA Magdalena Maliszewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 marca 2022 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu oddala skargę

Uzasadnienie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej "Prezes NFZ") zaskarżoną decyzją z [...] sierpnia 2021 r. ustalił, że M. S.(dalej "Uczestnik"), w okresie od 16 września 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zawartych z [...] (dalej "Płatnik" lub "Skarżąca").

Jako podstawę prawną skarżonej decyzji wskazano art. 109, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 67 ust. 1 i art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.), dalej: "ustawa o świadczeniach", oraz art. 734 § 1 w zw. z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.), dalej "k.c.", a także art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.), dalej "k.p.a.".

Do stwierdzenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Uczestnika doszło w oparciu o następujące ustalenia:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddział w [...] (dalej: "ZUS") wystąpił do Prezesa NFZ o wydanie decyzji o objęciu Uczestnika obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu wykonywania przez niego na rzecz Płatnika pracy, a to na podstawie umów o świadczenie usług, do których – w ocenie ZUS, zgodnie z k.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. ZUS wyjaśnił przy tym, że kontrola przeprowadzona przez niego u Płatnika wykazała, że w okresie od 16 września 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. Uczestnik nie został zgłoszony przez Płatnika do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania ww. umów. Ponadto poinformował, że brak jest podstaw do objęcia Uczestnika obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi w powyższym okresie. Do wniosku załączono kopie m.in.: protokołu kontroli przeprowadzonej przez ZUS u Płatnika w zakresie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenie społeczne oraz innych składek oraz zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego; umów zawartych przez Płatnika z Uczestnikiem, nazwanych umowami o dzieło, których przedmiotem było analiza rentowności planowanych kontraktów logistycznych/handlowych w województwie [...] z uwzględnieniem specyfiki obiektów, łącznie dwie umowy (dalej "sporne umowy").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00