Nieważność zapisu o dacie wejścia w życie uchwały - Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Sz 945/23
Określenie w jednym akcie normatywnym dwóch różnych dat jako daty wejścia w życie i daty nadania mocy obowiązującej stanowi istotne naruszenie zasady określoności prawa i może prowadzić do częściowej nieważności aktu, jeśli wykracza poza zasady demokratycznego państwa prawa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Szczecinku na uchwałę Rady Miasta Szczecinek z dnia 26 stycznia 2023 r. nr uchwała LVIII/516/2023 w przedmiocie ustalenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych I. stwierdza nieważność § 4 zaskarżonej uchwały w zakresie określenia "po upływie 14 dni", II. w pozostałym zakresie oddala skargę.
Uzasadnienie
Prokurator Rejonowy w Szczecinku, dalej również jako: "skarżący", "Prokurator", wniósł skargę na uchwałę Rady Miasta Szczecinek, dalej również jako: "organ", "uchwałodawca", z dnia 26 stycznia 2023 r., numer LVIII/516/2023, w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych (Dz. Urz. Woj. Zach. z 2023 r., poz. 855).
Prokurator zarzucił wspomnianej uchwale istotne naruszenie prawa, tj. art. 4 ust. 1 i art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1461) poprzez zawarcie w § 4 uchwały postanowień, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od 17 stycznia 2023 r., które to sformułowanie jest wewnętrznie sprzeczne.